شماره 558 - دوشنبه 07 اسفند 1396

گزارش میدانی «وقایع‌اتفاقیه» از جزیره زیبای هرمز
خاک هفتاد و دو رنگ زنان سختکوش
بار اصلی اقتصاد خانواده بیشتر بر دوش دختران و زنانی است که با برپایی دکه و چادرهای مختلف در محل رفت‌وآمد گردشگران غذا، ‌نان و صنایع دستی درست می‌کنند و با فروش آن برای خانواده‌شان درآمدزایی می‌کنند

نسرین نیکنام
دبیر سرویس ایران

 جزیره هرمز، نگین خلیج‌فارس که خاک هفتاد و دو رنگش هر گردشگر را با دیدن زیبایی‌هایش میخکوب می‌کند. جزیره هرمز با داشتن پتانسیل‌های بالای گردشگری از دیرباز مورد توجه همه به‌ویژه کشورهای عربی و آفریقایی بوده و هست. این جزیره که دیدنش پیش از مرگ به همه توصیه می‌شود پر از شگفتی‌های چشمگیری است که برپا کردن چادر و کمپ در هر نقطه‌ای از آن آنقدر جذاب است که می‌تواند شما را روزها در آنجا نگه دارد. سعی کنید جایی کمپ بزنید که فاصله زیادی تا دریا نداشته باشد و بتوانید هر وقت که اراده کردید از زیبایی و شکوه موج‌ها لذت ببرید. راهنمایان گردشگری جزیره هرمز می‌گویند در فصل زمستان که هوای جزیره خنک و بهاری است روزانه بیش از پنج هزار نفر وارد جزیره می‌شوند که نزدیک به یک پنجم این گردشگران ترجیح می‌دهند چندروزی را در جزیره اقامت کنند. در روزگار قدیم این جزیره محل ارتباط تجار شرقی و اروپایی و آفریقایی بوده است. سال ۱۲۷۲ میلادی «مارکوپولو» در راه سفر به چین از هرمز دیدن کرد، او هرمز را نزدیکی شهرآباد میناب توصیف می‌کند و می‌نویسد: «بازرگانان هندی با کشتی‌های پر از ادویه، سنگ‌های قیمتی، مروارید، لباس‌های ابریشمی، طلا و عاج فیل و دیگر کالاها به هرمز می‌آیند و کالاهای خود را به بازرگانان در هرمز عرضه می‌کنند».

زنان بیشتر از مردان کار می‌کنند
یکی از نکات برجسته‌ای که در هرمز به چشم می‌خورد این است که زنان این جزیره بیشتر از مردان آن‌ کار می‌کنند یعنی بار اصلی اقتصاد خانواده بیشتر بر دوش دختران و زنانی است که با برپایی دکه و چادرهای مختلف در محل رفت‌وآمد گردشگران غذا، ‌نان و صنایع دستی درست می‌کنند و با فروش آن برای خانواده‌شان درآمدزایی می‌کنند و در پایان روز همه پول خود را به مردان تحویل می‌دهند. آنها در خانه‌های خود در زمستان و تابستان بیش از ۱۲ نوع نان و سوراغ (‌خورشت محلی که با ماهی و خاک سرخ جزیره) درست می‌کنند که خود یکی از جاذبه‌های گردشگری این جزیره محسوب می‌شود که هر گردشگری که برای دیدن جاذبه‌های طبیعی این جزیره سفر می‌کند اول باید از این نان‌ها صرف کند تا طعم و مزه این نان‌ها را لای دندان‌هایش تا چندروزی احساس کند. این نان‌ها را در اصطلاح محلی نان تموشی (توی مشتی)، ‌دستی، ریخته، چووائی، لیهی، بالا تاوه‌ای، خمیر بدون روغن، تخم‌مرغی و مهیاوه‌ای می‌گویند. و در نهایت سهم بیشتر مردان برای درآمدزایی حمل مسافران با موتور و موتور سه چرخ است. هرمز به‌دلیل شرایط آب‌وهوایی زمین مناسبی برای کشاورزی و دامداری ندارد ازاین‌رو، مردان کاری در‌این‌زمینه برای انجام دادن ندارند.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی مهم‌ترین جاذبه هرمز
اتفاق خوبی که می‌توان از آن به‌عنوان اقدام مهم دولت دوازدهم در حوزه گردشگری نام برد این است که دولت اجازه ساخت‌وساز برای هتل را به سرمایه‌گذاران نمی‌دهد تا بافت و بکر بودن جزیره با وجود ساختمان بلند و آسمانخراش خط خطی نشود به جای آن به ساکنان و فعالان این حوزه اجازه داده که خانه‌های خود را تبدیل به اقامتگاه‌های بومی کنند تا از قبل این اتفاق هم درآمدزایی کنند و هم به چرخه اقتصادی کل جزیره کمک کنند. این اقامتگاه‌ها با حمایت دولت و استانداری برای ایام نوروز در حال آماده‌سازی است که می‌تواند به‌زودی حجم بالای از گردشگر را راهی این جزیره کند.

خاکی که تو را جذب می‌کند
همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد هرمز با خاک هفتاد ‌و ‌دو رنگش شناخته می‌شود اما گستردگی خاک سرخ در بخش زیادی از ساحل سبب شد که سال‌های سال معدن این جزیره با صادرات این خاک بتواند سهم بالایی در چرخه اقتصادی داشته باشد اما چندی است این معدن به‌دلیل اختلاف بین صاحبانش غیر‌فعال شده است. به گفته محلی‌ها خاک سرخ جزیره کاربرد زیادی در تولید لوازم آرایشی دارد. یکی دیگر از جاذبه‌های این جزیره برای علاقه‌مندان علوم ژئومورفولوژی، تنوع بالای سنگ‌ها و کانی‌های موجود در این جزیره است. قسمت اعظم جزیره رو گنبد نمکی تشکیل می‌دهد و در بخش‌های جنوبی سنگ نمک و سنگ‌های دیگه به‌شکل بلور‌های عظیم موجود است. غار نمکی واقع در جزیره خواص درمانی دارد که به‌گفته کارشناسان، کسانی‌که از بیماری‌های تنفسی رنج می‌برند با حضور در این غار بهبود پیدا می‌کنند.

هرمز و زیستگاه آهو
جزیره هرمز زیستگاه آهوهای زیادی هست که در دنیا بی‌نظیر است این حیوانات در همه نقاط دیدنی جزیره زندگی می‌کنند در روزهایی که جزیره خلوت‌تر و گردشگر کمتری می‌آید بیشتر در سطح جزیره دیده می‌شوند اما در روزهای شلوغ سعی می‌کنند از چشم گردشگران دور باشند. جنگل‌های «مانگرو» با پوشش «حرا»، اجتماعی دست کاشت است و بر یک پهنه گلی قرار دارد و زیستگاه ۲۰ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی محسوب می‌شود. به‌دلیل خاک نمکی و آب‌های شور در این جزیره گونه‌های گیاهی جز این‌گونه به‌ندرت یافت می‌شود اما این‌گونه به‌دلیل مکانیسم ویژه‌ای که برای مقابله با شوری آب‌های دریایی دارد در سواحل گرمسیری و نیمه گرمسیری یافت می‌شود. دیدن این پوشش گیاهی عجیب هم خالی از لطف نیست.

فرش خاکی رنگی
اگر خواستید به هرمز سفر کنید اواسط اسفند ماه بهترین زمان برای این سفر است چون سال‌هاست جشنواره خاک فرش در این جزیره به همت مسئولان اداره فرهنگ‌وارشاد استان بندرعباس برگزار می‌شود و علاقه‌مندان با حضور در حاشیه ساحل جزیره با هفتاد و دو رنگ خاک جزیره، فرش درست می‌کنند که انگیزه برای ورود گردشگر شوند.


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید