شماره 558 - دوشنبه 07 اسفند 1396

سخنگوی قوه قضاییه: هنوز اقدام قضایی درمورد احمدی‌نژاد صورت نگرفته است
اتهامات جدید احمدی‌نژاد

  وقایع‌اتفاقیه: «هنوز اقدام قضایی درمورد احمدی‌نژاد صورت نگرفته است» این را روز گذشته سخنگوی قوه‌قضاییه آن هم در روزهایی که محمود احمدی‌نژاد هر روز گستره اقدامات عجیب‌وغریبش را گسترده‌تر از قبل می‌کند، گفته است اما قید «هنوز» که اژه‌ای به‌کار برده یک جمله تکمیل‌کننده هم دارد. او به اظهارات این روزهای احمدی‌نژاد اشاره کرده و گفته که به این مسائل در فرصت مناسب خود رسیدگی می‌شود؛ رسیدگی‌ای که نحوه آن هنوز مشخص نیست و معلوم نیست آینده پرونده احمدی‌نژاد به کجا خواهد انجامید. روز گذشته غلامحسین محسنی‌اژه‌ای درباره خبری که محمدرضا باهنر دو روز پیش درمورد دستگیری احتمالی احمدی‌نژاد داده بود، پاسخ داد. به گزارش ایسنا، محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری در پاسخ به پرسشی درمورد آخرین وضعیت پرونده احمدی‌نژاد و همچنین نامه‌ اخیرش و صحبت‌های باهنر در مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره دستگیری او گفت: «دراین‌باره چندین‌بار صحبت‌هایی داشتم که قاعدتا برای شما و مردم قانع‌کننده نبوده است.» محسنی‌‌اژه‌ای در ادامه گفت: «این پرونده غیر‌ازآنکه به آن اتهامات دیگری افزوده شده، اقدام عملی دیگری به معنای احضار، تفهیم اتهام و بازداشت صورت نگرفته؛ البته باز هم مسائلی از سوی فردی اتفاق افتاده که قبلا مسئولیت بزرگی در کشور داشته و متاسفانه صحبت‌ها و حرف‌هایی می‌زند که در آن خلاف‌شرع و قانون وجود دارد.» سخنگوی قوه‌قضاییه تاکید کرد: «ان‌شاءالله این مسائل در فرصت مناسب خود رسیدگی می‌شود لکن در پرونده موردنظر، غیر ‌از جمع‌آوری ادله بیشتر، هنوز اقدام قضایی به معنای احضار، تفهیم اتهام یا بازداشت صورت نگرفته است».
چهار سال و 9 ماه پیش بود که یک احضاریه از شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران به مقصد نهاد ریاست‌جمهوری ارسال شد؛ احضاریه‌ای که در آن قید شده بود محمود احمدی‌نژاد باید در پنجم آذر همان سال به این دادگاه برود تا درمورد شکایت مجلس و یک شاکی خصوصی پاسخ دهد. تصویر احضاریه‌ روی سایت پایگاه اطلاع‌رسانی دولت وقت قرار گرفت تا احمدی‌نژاد و اطرافیانش حسابی، هم از مجلس به‌عنوان شاکی انتقاد کنند و هم از فشارهای احتمالی به دولت وقت بگوید. با این همه پنجم آذر 92 که فرا رسید هرچند احمدی‌نژاد دیگر رییس‌ دولت نبود و نه‌تنها احضاریه را دیده بود بلکه آن را منتشر هم کرده بود اما ترجیح داد به جلسه دادگاه با بهانه عدم رویت احضاریه نرود. از آن آذرماه حالا چهار سال و هفت ماه می‌گذرد اما خبر جدیدی از پرونده محمود احمدی‌نژاد نیامده جز اتهاماتی که سخنگوی دستگاه قضا می‌گوید به پرونده او اضافه می‌شود. آخرین خبری که از پرونده احمدی‌نژاد آمده بود، این بود که این پرونده در وقت احتیاطی قرار دارد و حالا سخنگوی دستگاه قضا گفته که مشغول جمع‌آوری ادله جدید هستند؛ ادله‌ای که مشخص نیست جمع‌آوری آنها چقدر قرار است طول بکشد.
مفاد پرونده احمدی‌نژاد چه بود؟
هرچند بعدها مشخص شد که احمدی‌نژاد علاوه‌بر مجلس پنج شاکی خصوصی هم داشته اما شاکی اصلی او مجلس بود که به ‌دلیل نافرمانی‌های احمدی‌نژاد از اجرای برخی قوانین از او شکایت کرده بود. بر‌این‌اساس تخلف احمدی‌نژاد در تشکیل‌ندادن وزارت ورزش و جوانان و معرفی وزیر به مجلس، یکی از محورهای شکایت از احمدی‌نژاد بود. همچنین شکایت شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه در آبان ١٣٨٩ به کمیسیون اصل ٩٠، سومین پرونده شکایت از دولت محمود احمدی‌نژاد را رقم زد. این شکایت بر اجرانشدن قانون استفاده از تسهیلات ذخیره ارزی برای حمل‌ونقل ریلی و عمومی شهرها از سوی دولت تاکید می‌کرد. تهیه‌نکردن اساسنامه شرکت‌های تابعه وزارت نفت هم از دیگر موارد شکایت مجلس از محمود احمدی‌نژاد بود. درواقع احمدی‌نژاد، تلی از قوانین اجرانشده را از دولت خود بر جای گذاشته بود اما بخشی از این قوانین اجرانشده صدای مجلس را درآورد تا مجلس از دولت وقت شکایت کند. این اما فقط بخشی از پرونده محمود احمدی‌نژاد است. فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات امسال در گفت‌وگویی که با روزنامه اعتماد داشت، اعلام کرده بود که هفت حکم قطعی از سوی دیوان محاسبات علیه محمود احمدی‌نژاد صادر شده که این احکام برای قوه‌قضاییه هم صادر شده است. با این همه، خبری از اقدام عملی در پرونده احمدی‌نژاد هنوز منتشر که نشده هیچ بلکه او نامه می‌نویسد و در آن خواهان برکناری رییس قوه‌قضاییه هم می‌شود. بااین‌حال، سال 96 در حالی رو به اتمام است که جز یک احضار نافرجام در چهار سال پیش دیگر هیچ خبری از پرونده احمدی‌نژاد وجود ندارد و باید دید قوه‌قضاییه در رسیدگی‌های جدیدش به چه مواردی برخورد می‌کند.


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید