شماره 558 - دوشنبه 07 اسفند 1396


نمایه

 مگر جواب اعتراض بوسه است
پروانه معصومی بازیگر سینما و تلویزیون در مورد صحبت‌های لیلا حاتمی بازیگر سینما در نشست خبری فیلم «خوک» در جشنواره برلین خطاب به او گفت: «خانم لیلا حاتمی! مگر در کشورهای دیگر اعتراض را با بوسه جواب می‌دهند؟ اینجا که در اعتراضات چهار نفر را شهید کردند، این چه اعتراضی است؟ جاهای دیگر وقتی که مردم اعتراض می‌کنند خیلی به مردم‌شان احترام می‌گذارند؟ آنها که مردم را به مسلسل می‌بندند. خانم حاتمی عجب حرفی زده‌اند. خانم حاتمی شما برای فیلم خوک رفته‌اید؛ به این چیز‌ها چه کاری دارید؟ چرا سعی می‌کنید در هر چیزی دخالت کنید؟ من که از این کار ایشان خوشم نیامد. کاش هرگز از این کارشان باخبر نمی‌شدم. خواهش می‌کنم کسانی که حرفی می‌خواهند بزنند و خارج از ایران هستند، بدانند که در ایران زندگی می‌کنند و ایرانی هستند. کوچک کردن ایران به این شکل که این خانم گفتند باعث کوچک کردن خودشان است. اگر دوست ندارند، بروند جای دیگر زندگی کنند». (فارس)

به  ارتداد می‌رسیم
ابراهیم فیاض استاد دانشگاه واز فعالان سیاسی اصولگرا در گفت‌وگو با ایلنا تاکید کرد: «آقایان موضوع را ساده گرفته‌اند. در این شرایط ما به جایی می‌رسیم که یا عدالت به وجود می‌آید یا ارتداد! شکل‌های ارتداد را در همین شورش‌های اخیر دیدیم که «قرآن و اسلام فدای ایران! .» این ارتداد است دیگر! یک دوره‌ای داشتیم که گرسنگی تشدید شده بود. خب غذا به حدی برای جامعه تامین شد. همان که جامعه‌ای غذایش تامین شد و شکمش سیر و از نظر اقتصادی وضعش خوب شد، وارد جریان جنسی شده و ما را به انقلاب جنسی نزدیک کردند. بعد از انقلاب جنسی، ما وارد انقلاب دینی و ارتباطی می‌شویم. در این میان سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا موفق می‌شوند عدالت اقتصادی و عدالت جنسی ایجاد کنند یا نه؟ که نتیجه‌اش ارتداد است».

امروز جایگاه متفکرها و متخصصین، در جامعه ما کجاست؟ چرا آقازاده‌ها باید این همه ثروت در اختیارشان باشد اما متفکرین و متخصصین دست خالی و هیچ کاره باشند؟! یک چرخ ماشین آقازاده‌ای که شب با آن در خیابان ویراژ می‌دهد، می‌تواند کفاف هزینه یک کار علمی و پژوهشی آن متفکر و متخصص را بدهد. این است که اکنون مطالبات اجتماعی در حال اوج‌گیری است و تبدیل به تئوری خواهد شد و این تئوری‌ها به سمتی خواهد رفت که جامعه را از این وضع اسفناک نجات دهد.

در اتفاقات اخیر دیدیم و شنیدیم که درواقع شهرستانی‌ها علیه تهران به صدا درآمدند. درحال‌حاضر شهرستان‌ها به شدت دچار بحران هستند، هیچ شغل و کاری در شهرستان‌ها نیست! در تهران نسبتا اوضاع بهتر است اما در شهرستان‌ها، واقعا هیچ! حتی دریغ از کارهای جزئی روزمره و روزمزد! همین موارد جمع شد و فشار ناشی از آن منتهی به این حوادث شد.

در شرایط نابسامان کنونی، نوعی خودآگاهی طبقاتی شکل گرفته است. تا دیروز فاصله طبقاتی وجود داشت ولی خودآگاهی به وجود نیامده بود. اکنون اما خودآگاهی کاملا در حال به وجود آمدن و بروز است و انتظارات و توقعات، خود را نشان می‌دهند. امروز وارد یک خیابان که می‌شوید، خودروهای بسیار شیک در کنار خودروهای بسیار فرسوده را می‌بینید؛ یکی ۲۰ میلیون تومانی و دیگری ۱۲۰ میلیونی. در همین تهران، وارد شهر که بشوی، فورا فاصله طبقاتی را تمام و کمال احساس می‌کنی. در نتیجه خودآگاهی طبقاتی و سواد در جامعه به شدت رو به اوج است. فاصله طبقاتی به صورت یک معضل جدی نمایان شده و در حال ایجاد مشکلات دیگری است.

زهرا کاظمی جاسوس نبود
روزنامه ایران با علی یونسی وزیر اطلاعات کابینه سیدمحمد خاتمی گفت‌وگو کرده است. او در این گفت‌وگو تاکید کرد: «در پرونده بازداشت برخی فعالان محیط‌زیست به اتهام جاسوسی برخی افراد و فعالان سیاسی، متاسفانه وزارت اطلاعات مسئولیتی نداشته است. اما معتقدم حتی در این مرحله هم باید پرونده برای ادامه تحقیقات، در اختیار وزارت اطلاعات قرار بگیرد زیرا در شرایط و وضعیت فعلی، حتی اگر بازداشت شده‌ها به‌واقع، به جاسوسی محکوم هم شوند، اقناع افکار عمومی سخت می‌شود. به عبارت دیگر، براساس آنچه اتفاق افتاد، اگر مرجع تخصصی و قانونی وارد نشود و اظهارنظر نکند، چه درباره شخصی که از دنیا رفته و چه کسان دیگری که در بازداشت هستند، افکارعمومی چه‌بسا این افراد را محکوم تلقی نکند. از نظر من اصلی‌ترین راهکار در شرایط فعلی پرونده این است که این پرونده، در اختیار وزارت اطلاعات قرار بگیرد.

باید اجازه بدهیم وزارت اطلاعات بر‌اساس وظایف حرفه‌ای و تخصصی و سازمانی خود بررسی‌های لازم را انجام دهد. در این صورت اگر وزارت اطلاعات این تشخیص تخصصی و کارشناسی را داد، جرمی واقع شده است، پس از تکمیل تحقیقات، پرونده به یک دادگاه صالحه ارجاع شود تا دادگاه نظر بدهد.

در پرونده زهرا کاظمی، دادستان وقت (سعید مرتضوی) اصرار داشت که او جاسوس است. برای بررسی این موضوع ما در وزارت اطلاعات، دو کارشناس ضدجاسوسی این وزارتخانه را مامور کردیم تا در هتلی با این خانم مصاحبه کنند. این کارشناسان، پس از مصاحبه با او رسما اعلام کردند که به‌لحاظ فنی و علمی، زهرا کاظمی جاسوس نیست اما دادستان وقت تهران یعنی آقای سعید مرتضوی بر اصرار خود باقی ماند و این پرونده را از وزارت اطلاعات، تحویل گرفت و به اطلاعات نیروی انتظامی واگذار کرد.

زهرا کاظمی، گویا در فرآیند بازرسی، تحویل اشیا و انتقال به بازداشتگاه و نه در بازجویی، به‌دلیل مقاومت برای تحویل اشیای همراه خود، مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد و سر او به جدول خیابان اصابت می‌کند و منجر به خونریزی مغزی او می‌شود که اگر چنانچه به‌موقع او را به بیمارستان منتقل می‌کردند حتما او نجات می‌یافت و همچنین اگر در این وضعیت، یعنی انتقال به‌موقع به بیمارستان و نجاتش، در هر دادگاهی، حتی دادگاه‌های کانادا در حضور وکیل کانادایی قرار می‌گرفتیم جمهوری‌اسلامی محکوم شناخته نمی‌شد بلکه مامور یا ماموران دون‌پایه به‌دلیل قصور یا تقصیر، مسئول شناخته می‌شدند. اما بد عمل کردن، لجاجت و متهم کردن دیگری یا سیاسی کردن موضوع، هزینه سیاسی سنگینی به جمهوری‌اسلامی تحمیل کرد وخود دست‌اندرکاران این پرونده هم برای همیشه متهم شناخته شدند.


ترغیب در دوران تثبیـت
فیلم «بلوک۹ خروجی۲» محصول سال 1391 است، یعنی علی‌رضا امینی آن را بعد از موفقیت فیلم «انتهای خیابان هشتم» ساخته بود. با این‌حال این ساخته، بعد از اکران فیلم «دلتا ایکس» در گروه هنر و تجربه که سه سال بعد از فیلم « بلوک۹ خروجی 2» ساخته شده بود، اکران شده است. علی‌رضا امینی شروعی محکم در سینمای ایران داشت، هر چند حالا در دوران تثبیت است، ولی هنوز هم فیلم‌هایش تماشاگران را ترغیب می‌کند تا به تالارهای سینما وارد شوند. (وقایع اتفاقیه)

نباید به آب یارانه تعلق بگیرد
معصومه ابتکار، معاون رییس‌جمهور درامور زنان و خانواده گفت: «نباید به کالای باارزشی مانند آب یارانه تعلق بگیرد چون آب به‌عنوان سرمایه کشور محسوب می‌شود. کسی مخالف دادن یارانه نیست اما چون آب صرفا یک کالای مصرفی نیست و سرمایه کشور محسوب می‌شود ما با دادن یارانه به آن مخالف هستیم. برای تولید آبی که مشترک پرداخت می‌کند چندین برابر آنچه بابت آن پرداخت می‌‌کند، هزینه می‌شود که دولت در قالب یارانه این هزینه را از مشترک دریافت نمی‌‌کند و متاسفانه به‌دلیل اینکه پول کمی بابت آن پرداخت می‌کنیم به آن به چشم یک کالای بی‌‌ارزش نگریسته می‌شود و جایی در سبد هزینه خانوار ندارد». (ایرنا)

زنان عربستانی به قبرستان می‌روند؟
روزنامه عکاظ چاپ ریاض نوشت: درخواست‌هایی در مورد دادن اجازه به زنان برای زیارت قبور، جدال فقهی گسترده‌ای را برانگیخته است و موافقان با این مسئله در شبکه‌های اجتماعی سعودی بحث و مناقشه‌ای تحت عنوان«باید به زنان اجازه زیارت قبور بدهیم» به راه انداخته‌اند. جریان زمانی به اوج خود رسید که برخی فقهای سعودی از این امر حمایت کرده و یکی از قضات سابق عضو مجلس شورای سعودی به نام عیسی غیث بر مجازبودن زیارت قبور برای زنان، با حفظ شروط و نفی موانع تاکید کرد. غیث در حساب توییتر خود دراین‌باره نوشت: امیدوارم با رعایت ضوابطی دقیق که مصلحت عمومی را رعایت کرده این اجازه به‌زودی به زنان داده شود، تا ضرری که محرومیت زنان از حضور در مراسم دفن نزدیکان‌شان دارد، برطرف شود. یکی از کارشناسان مسائل زنان در دانشگاه «حائل» عربستان، دراین‌باره می‌گوید: «اکثر علما و فقها زیارت قبور را برای زنان جایز می‌دانند و در این مورد تفاوتی بین زنان و مردان قائل نیستند.» در مقابل، به گفته عضو هیات علمای بزرگ ریاض سخنان افرادی که نظر علما و فقها دراین‌باره را «مباح» ذکر می‌کنند، کذب محض است و علمای اهل سنت در این رابطه قائل به جواز زیارت قبور برای زنان نیستند. (انتخاب)

۳روز با زن و بچه در چادر زلزله‌زدگان بخواب!
عبدالرضا مصری نماینده کرمانشاه در مجلس، با اشاره به تداوم مشکلات زلزله‎زدگان گفت: « اگر وزیر کشور سه روز با زن و بچه‌اش در آن منطقه زیر چادر بخوابد، ما همه این سختی‌ها را به‌جان می‌خریم. هنوز کانکسی به این بخش از مردم که آمار آنها کم نیست داده نشده است، علاوه بر این، نحوه تقسیم‌بندی خانه‌های آسیب دیده نیز محل اعتراض و اشکال است. خانه‌های آسیب دیده را به درجه یک، درجه دو و درجه سه تقسیم‌بندی کرده‌اند؛ تا چند وقت پیش می‌گفتند آواربرداری را رایگان انجام می‌دهند و به همه خانه‌های آسیب‌دیده سیمان رایگان می‌دهند، حالا اعلام کرده‌اند که فقط ۳۰ میلیون تومان وام می‌دهند و آواربرداری هم انجام نمی‌دهند و سیمان رایگان هم تعلق نمی‌گیرد!» (فارس)

تیم ملی شمشیربازی ایران نایب قهرمان جهان شد
به گزارش ایسنا تیم ملی اسلحه سابر ایران با ترکیب مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، محمد رهبری و فرزاد باهر ارسباران در دیدار پایانی جام جهانی شمشیربازی با نتیجه ۴۵ بر ۳۱ از کره جنوبی شکست خورد و از رسیدن به مدال طلا بازماند.

اتهامات دانشجویان باید در دانشگاه‌ها رسیدگی شود
منصور غلامی وزیر علوم با بیان اینکه باید به اتهامات دانشجویان در داخل دانشگاه‌ها رسیدگی شود، تاکید کرد: «دانشجویان بخشی از خانواده دانشگاه‌ها هستند به‌همین‌دلیل تاکید وزارت علوم این است که اتهامات آنها حتی اگر قضایی هم باشد در داخل دانشگاه‌ها رسیدگی شود و ورود سایر نهادها کمکی به دانشجویان نخواهد کرد. وزارت علوم هیچ دانشجویی را احضار نمی‌کند و اخیرا نیز هیچ دانشجویی را احضار نکرده‌ایم». (ایسنا)


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید