شماره 558 - دوشنبه 07 اسفند 1396

سخنگوی قوه قضاییه:
از اعمال محدودیت‌های جدید برای خاتمی بی‌خبرم

 وقایع‌اتفاقیه: غلامحسین محسنی اژه‌ای می‌گوید که از محدودیت‌های جدید سیدمحمد خاتمی رییس‌جمهور پیشین کشورمان بی‌خبر است. این درحالی است که سید محمد خاتمی شنبه شب برای خروج از منزل با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه شده بود. روز گذشته سخنگوی دستگاه قضا پاسخگوی مسائل بسیاری بود. از ماجرای ناآرامی‌های خیابان گلستان هفتم پاسداران که منجر به درگیری و کشته‌شدن تعدادی از افراد شده بود تا ماجرای فوت یک نفر به غیر‌از ماموران که گفته می‌شود مشخص نیست از دراویش بوده است یا خیر؟ او در مورد حساب‌های قوه‌قضاییه و نظارت‌پذیر شدن آنها نیز توضیحاتی داد. گزیده‌‌های اظهارات محسنی‌اژه‌ای را در ادامه به نقل از ایسنا بخوانید:

ناآرامی‌های خیابان پاسداران
با کمال تاسف عده‌ای قانون‌شکن و فرقه‌گرا و افرادی که تظاهر به دیانت می‌کنند، آمدند و در خیابان پاسداران فاجعه آفریدند، در بین مردم ایجاد نگرانی و ترس کردند و مردم از کسب‌وکارشان بازماندند. تعرض مستقیم به پاسداران شد و تعدادی از ماموران نیروی انتظامی در اثر شرارت داعش‌گونه این مجرمین شهید شدند که تسلیت می‌گویم بعدازظهر 30 بهمن حادثه رخ داد، چهارشنبه گذشته کیفرخواست پرونده یکی از این افراد که واضح بود و اعتراف داشت صادر شد و پنجشنبه به دادگاه ارسال شد و در کمترین زمان ممکن محاکمه او شروع می‌شود. ما نهایت تلاش‌مان را می‌کنیم که رعایت شود و از انصاف و حق دور نشود و نه‌فقط در مورد این فردی که افرادی را شهید کرده بلکه تمام کسانی که در این جرم و جنایات شرکت و مباشرت داشتند، تحت تعقیب قرار گرفته یا می‌گیرند و محاکمه می‌شوند. غیر‌از ماموران یک نفر فوت شده است اما خبر ندارم که این فرد شناسایی شده جزو آشوبگران بوده یا فرد دیگری بوده است، تنها می‌دانم کسی که در بیمارستان بوده بعدا فوت کرده است. 
آخرین وضعیت پرونده تخلفات مالی قائم‌مقام شهردار سابق
گزارشی را داده‌اند که در حال رسیدگی است. در مورد قائم‌مقام نیز حضور ذهن ندارم که در پرونده، کیفرخواست صادر شده است یا نه یا به دادگاه رفته است یا خیر.
پرونده «کاووس سیدامامی»
گزارشی را داده‌اند که در حال رسیدگی است. در مورد قائم‌مقام نیز حضور ذهن ندارم که در پرونده، کیفرخواست صادر شده است یا نه یا به دادگاه رفته است یا خیر. آخرین وضعیت پرونده تخلفات مالی قائم‌مقام شهردار سابق درباره این پرونده یک نفر که عنوان استادی هم داشته خودکشی می‌کند و این موضوع در داخل و خارج بازتاب دارد، آنچه از صداوسیما پخش شده را ندیدم اما اگر چنین اتفاقی بیفتد و رسانه ملی به آن نپردازد همه گله می‌کنند. اگر کسی دستگیر شود و اعلام نشود باز گلایه می‌شود یا وقتی شایعاتی مطرح می‌شود مردم خواهان اطلاع‌رسانی در مورد عنوان اتهامی هستند. 
مجازات در نظر گرفته شده برای افرادی که به حجاب اعتراض داشتند
ما یک دایر کردن مرکز فساد و فحشا و یک تشویق به فساد و فحشا داریم که مجازاتش سنگین است و تا 10 سال زندان دارد اما چنانچه اینها نباشد و فعل حرامی را مرتکب شود که خود دو نوع است و گاهی در ملاءعام و گاهی در خفا انجام می‌شود که تفاوت می‌کند. 
ممانعت از خروج سیدمحمد خاتمی از خانه‌اش
این مسئله‌ای که شما می‌گویید را بنده نشنیده‌ام. این موضوع مربوط به دادسرای ویژه روحانیت است و اطلاعی ندارم. علی‌القاعده احکام صادر شده تمدید می‌شود اما از این موردی که شما درباره شب گذشته می‌گویید هیچ خبری ندارم. معمولا تا الان احکام تمدید می‌شده، در این مورد به‌ویژه چون حکم مربوط به دادسرای ویژه روحانیت است اطلاعی ندارم. 
پرونده متهمان ارزی
اصلا حساب‌ها شخصی نبوده و از قبل هم نظارت‌پذیر بوده است. کاملا همه ابعاد این حساب‌ها روشن است که قبلا هم توضیح کامل داده شده است. نمایندگان نیز کاملا در جریان قرار گرفته‌اند. مصوبه مجلس مبنی‌بر اجازه به قوه‌قضاییه برای دریافت سود از حساب‌هایش
هنوز پرونده به دادگاه نرفته و تحقیقات ادامه دارد. حساب حدود 91 نفر مسدود شده، حساب‌های آنها حدود 37 میلیارد تومان موجودی داشته‌ که مسدود شده است؛ البته در برخی از رسانه‌ها مطالبی منتشر شده بود که در آن گردش مالی را با موجودی قاطی کرده بودند. موجودی در حساب‌های مسدود شده حدود 37 میلیارد تومان است اما گردش مالی این 91 نفر خیلی بیشتر است. 

 


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید