شماره 524 - شنبه 23 دی 1396

سخنگوی سپاه خبر داد: نقش خانواده صدام در ناآرامی‌های اخیر
پرونده خانواده صدام در گزارش شورای‌عالی امنیت ملی

سرگه بارسقیان
سردبیر

 تاکنون سه مقام نظامی و سیاسی به نقش خانواده صدام حسین در ناآرامی‌های اخیر کشور اشاره کرده‌اند؛ اولی محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ بعدی علی احمدی، رییس کمیسیون مشترک مجمع و آخری سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. محسن رضایی از تشکیل اتاق عملیاتی در اربیل خبر داده که مسئولیت آن با مایک‌آندریا، رییس ویژه عملیات سازمان سیا بود که روی پرونده ایران کار می‌کرد. به گفته او در این اتاق عملیات، رییس‌دفتر پسر صدام و برادرزن صدام به‌همراه نماینده‌ای از عربستان‌سعودی، بارزانی‌ها و منافقین حضور داشتند. اقلیم کردستان عراق اتهام واردشده به اربیل را رد و اعلام کرد اربیل هرگز اجازه نمی‌دهد عامل ایجاد بی‌ثباتی در کشورهای مجاور باشد. نچیروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق در واکنشی تند، که ایسنا آن‌را منتشر کرده، این اظهارات را «کمدی» خواند. فلاح مصطفی، مسئول سیاست خارجی دولت اقلیم کردستان در دیدار با معاون کنسولگری ایران، اظهارات رضایی را «اتهامات بی‌اساس» خواند و گفت اگر او شواهدی در اثبات ادعایش دارد به اقلیم اعلام کند. سخنگوی رسمی دولت اقلیم کردستان عراق هم نقش اربیل در تجمع‌های اعتراضی در ایران را «جعلی و دور از حقیقت» خواند.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت‌ امورخارجه با رد اظهارات محسن رضایی درباره نقش بارزانی‌ها در ناآرامی‌های اخیر کشور گفت: «بعید می‌دانم مقامات اقلیم کردستان اقدامی علیه امنیت ملی ایران انجام داده باشند».
او افزود: «بُعد امنیتی آن برعهده دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی است. بااین‌حال، با توجه به آنکه نچیروان بارزانی این موضوع را تکذیب کرد و با توجه به مناسبات ایران و اقلیم، بعید می‌دانم مقامات اقلیم و مردم کرد، اقدامی علیه امنیت ملی ایران انجام داده باشند. تکذیب آقای بارزانی برای ما اهمیت مهمی دارد». روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام به این گفته‌ها واکنش نشان داد و در پاسخ خود به موردی اشاره کرد که سخنگوی وزارت‌ امورخارجه به نظر «دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی» محول کرده بود: «سخنان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ناظر به گزارش رسمی نهادهای عالی اطلاعاتی و امنیتی کشور بوده که در صحن جلسه مجمع بیان شده و طبیعتا سخنگوی وزارت امورخارجه از این گزارش اطلاعی نداشته است». این توضیحات عملا اظهارات محسن رضایی را مستند به گزارش مطرح‌شده در مجمع تشخیص کرده است. پس از آن علی احمدی، رییس کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرآنلاین همسو با اظهارات دبیر مجمع، وجود گروه اربیل (بارزانی، برادرزن صدام، عربستان و آمریکا و اسراییل) را تایید و در جهت تکمیل آن گفت: «منابع رسمی امنیتی گزارشی دادند که در منطقه اقلیم کردستان چنین کانونی وجود داشته است». گفته‌های سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران هم به اطلاعاتی اشاره دارد که نشان می‌دهد خانواده صدام جنایتکار و معدوم هم در این حوادث نقش داشتند.»
به نظر می‌رسد این سه کد اطلاعاتی، متکی به همان گزارشی باشد که در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده، چنان که دو عضو این مجمع، نشانی واحدی برای یافتن منشا اعتراضات داده‌اند؛ غلامرضا مصباحی‌مقدم روز ۲۰ دی آن را «گزارش دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی» عنوان کرده که «بیانگر همکاری مشترک CIA، موساد، عربستان، منافقین و سلطنت‌‌طلب‌ها بود و برای این منظور جلساتی در اربیل کردستان عراق و هرات افغانستان تشکیل داده بودند». در همان روز روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهارات غلامرضا آقازاده، دیگر عضو مجمع را منتشر کرد که گفته: «نماینده نهاد‌های امنیتی کشور گزارش مبسوطی از برگزاری نشست مشترک برای طراحی عملیات موسوم به «همگرایی نتیجه‌بخش» ارائه کرد. در این گزارش به نقش مشترک دشمنان انقلاب اسلامی ایران ازجمله آمریکا، اسراییل، عربستان، منافقین، سلطنت‌طلب‌ها و با حضور افرادی از رژیم بعث و کردستان عراق اشاره شده بود».
آقازاده حرفی از اربیل عراق به میان نیاورده اما اشاره‌اش به افرادی از رژیم بعث و کردستان عراق می‌تواند نشانی همان جا را بدهد اما آنچه تازگی داشت، گفته‌های مصباحی‌مقدم است که به جلسه‌ای در هرات افغانستان اشاره کرده است. در هفته گذشته رسانه‌های اصولگرا به نقل از برخی اخبار منتشرشده در مطبوعات عربی، سعی داشتند ثابت کنند اتاق عملیات ناآرامی‌ها در هرات و اربیل بوده است. سایت تابناک، نزدیک به محسن رضایی هم با اشاره به گفته‌های مصباحی‌مقدم و آقازاده در تایید اظهارات دبیر مجمع تشخیص مصلحت نوشته «حق با سردار بود» و با مشخص‌شدن منشا گزارش رضایی نوشته «به دلایل امنیتی و به صرف پاسخگویی به منتقدان، بیان آن در روزهای گذشته صحیح نبود.» محسن‌رضایی از برادرزن صدام نام برده: «هانی عبداللطیف طلفاح التکریتی» که پسردایی و درعین‌حال برادرزن صدام بود؛ رییس نیروهای امنیتی و از ثروتمند‌ترین افراد عراق که سال ٢٠٠٣ نامش جزو ۵٣ نفری بود که تحت پیگرد نیروهای آمریکایی قرار گرفت. اطلاعات موثقی درباره او وجود ندارد و منابع عربی خبرهایی ضدونقیض درباره زندانی‌شدن یا فرار او از زندان منتشر کرده‌اند اما یک مورد معلوم است که او درحال‌حاضر آزاد است و در عراق نیست. این ابهامات با انتشار گزارش دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی مرتفع خواهد شد و فعلا باید از گفته‌های مسئولان امنیتی و نظامی رمزخوانی کرد که متکی بر چه اطلاعاتی پای خانواده صدام و این چهره مرموز را به میان کشیده‌اند؟ یک همزمانی اما قابل تامل است؛ ۹ دی: آغاز اعتراضات در ایران در سالروز اعدام صدام؛ اما آیا این کافی است؟


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید