شماره 524 - شنبه 23 دی 1396

گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان بنادر ودریانوردی: اثری از دریانوردان یافت نشده است
امیدها برای زنده‌ماندن خدمه

روح‌الله رضایی
خبرنگار گروه اقتصادی

 نفتکش سانچی و حادثه عجیب‌و‌غریبی که دوشنبه هفته گذشته برای آن افتاد همه را با خودش درگیر کرد و به اولین خبر نه‌فقط در حوزه نفت و انرژی که به صدر اخبار ایران و منطقه تبدیل شد. اینکه علت حادثه چه بوده، آیا خدمه ایرانی و حتی غیر‌ایرانی این نفتکش جان سالم به در می‌برند و اساسا مردم و به‌ویژه خانواده سانچی تا چه زمانی باید منتظر اخبار جدید و خوش در‌این‌زمینه باشند؟
دوشنبه که خبر از تصادف یک کشتی باری چینی با نفتکش ایرانی سانچی و آتش‌سوزی میعانات گازی آن که به‌صورت قرارداد FOB به کره‌ای‌ها فروخته شده بود، در رسانه‌ها منتشر شد و همه ایرانیان در همان لحظات نخست به فکر سلامت همه خدمه سوار بر این کشتی بودند. مسئله‌ای که تاکنون خبری از آن منتشر نشده اما به گفته مدیران شرکت ملی نفتکش، سازمان بنادر و دریانوردی و دیگر مدیران و مسئولان رسیدگی به این فاجعه، امید به بودن خدمه در نفتکش بیشتر از گذشته شده و همچنان امیدها برای زنده‌ماندن‌شان باقی است؛ البته در روز نخستی که عملیات اطفای حریق آغاز شد، به نظر می‌رسید طرف چینی که به کمک ایران آمده بود تا این آتش را خاموش کند، چندان میلی به فروکش‌کردنش نداشت و به گفته محسن بهرامی، سخنگوی شرکت ملی نفتکش به نظر می‌رسید تبعات زیست‌محیطی ورود میعانات گازی سانچی به آب‌های شانگهای، مهم‌تر از جان 32 نفر خدمه این نفتکش است که متاسفانه پس از آن حادثه، پیکر یکی از خدمه‌ این کشتی در اطراف حادثه پیدا شده بود و حالا چشم امید همه به سلامت 31 نفر باقی‌مانده است.
دراین‌زمینه محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به «وقایع‌اتفاقیه» این‌گونه توضیح داد: «عملیات اطفا ادامه دارد و هنوز هیچ‌کس موفق به ورود به کشتی نشده و متاسفانه تاکنون خبر جدیدی از خدمه نفتکش به دست ما نرسیده است».
او در ادامه گفت: «هنوز هیچ سرنخی از زنده‌ماندن خدمه ایرانی یا اطمینانی برای بودن آنها در کشتی حادثه‌دیده نیست اما با توجه به اینکه به‌جز پیکر یکی از خدمه هیچ اثری از آنها در دریا یافت نشده و طی چند روز گذشته هم گشت‌های دریایی بسیاری انجام شده، احتمال بودن 31 نفر خدمه نفتکش در کشتی وجود دارد که امیدواریم همه آنها در سلامت کامل باشند و بتوانیم به‌موقع آنها را پیدا کرده و نجات دهیم».
به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، «دیروز روند اطفا بسیار خوب بود و در مقاطعی هم آتش بسیار مناسب کنترل شد اما این حریق نوسان دارد و اگرچه نمی‌شود زمان دقیقی برای کنترل و اطفای کامل آن مشخص کرد اما امیدواریم به‌زودی بتوانیم با کنترل آتش و خاموش‌کردن آن به کشتی ورود کنیم و حتی تا آخر امروز احتمال اطفا وجود دارد اما با توجه به اینکه برای اجرای عملیات ورود به کشتی با سختی‌های بسیاری مواجه هستیم بنابراین باید منتظر اطفای کامل حریق باشیم».
راستاد به سوالی مبنی‌براینکه همچنان امیدی برای زنده‌ماندن خدمه کشتی آتش‌‌گرفته وجود دارد، این‌گونه پاسخ داد: «همه اقدامات و پیگیری‌ها به‌خاطر امیدی است که برای زنده‌ماندن خدمه کشتی وجود دارد و اگر این امید نبود چه‌بسا این‌قدر تاکید و اصرار برای اطفای این حریق صورت نمی‌گرفت و این کار رها می‌شد و اگر یک تیم تکاوری در منطقه و بندر شانگهای منتظر اطفا و فراهم‌شدن شرایط برای ورود به کشتی هستند به‌ دلیل باقی‌ماندن این نقطه امید است و همواره دعا می‌کنیم که شرایط در نفتکش به‌گونه‌ای برایشان رقم خورده باشد که زنده باشند».
او درباره علت تصادف و برخورد کشتی چینی با نفتکش ایرانی نیز گفت: «از ابتدا به همه اعلام کرده‌ایم که دلیل روشن‌نشدن و بیان‌نکردن علت وقوع این حادثه این است که در هیچ جایی در حین وقوع حادثه علل و عوامل مشخص نمی‌شود و اولویت نخست در این ساعات و روزها عملیات نجات جان خدمه کشتی است و پس از علل و عوامل حادثه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که البته هم‌اکنون در کمیته‌ای جداگانه مورد بررسی اولیه قرار گرفته است».
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد که «تاکنون هیچ نتیجه اولیه‌ای برای علت و عوامل برخورد کشتی چینی با نفتکش ایرانی سانچی مشخص نشده و باید کار ارزیابی متعاقب خاتمه عملیات امدادونجات انجام و پس از آن نتیجه رسمی آن اعلام شود. هیچ نشانه، پیام و تماسی از خدمه نفتکش دریافت نکرده‌ایم».
البته هادی حق‌شناس، معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی هم دراین‌باره به «وقایع‌اتفاقیه» گفت: «عملیات اطفا به پایان نرسیده و درحالی‌که همه‌چیز خوب پیش می‌رفت، 10 صبح به وقت شانگهای که تقریبا ساعت 14:30 به وقت تهران است، انفجاری رخ داد که با همکاری و مشارکت طرف چینی و ژاپنی عملیات اطفا همچنان ادامه دارد. از‌سوی‌دیگر نیز تیمی از تکاوران نیروی دریایی به‌عنوان تیم تجسس و نجات در بندر شانگهای حضور دارند و به محض اینکه آتش فروکش کند و عملیات اطفا به پایان برسد، به نفتکش سانچی وارد می‌شوند».
او همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی‌براینکه چه زمانی اطفای حریق به پایان می‌رسد، گفت: «اگر انفجار دیگری رخ ندهد کار اطفا به پایان می‌رسد که پیش‌بینی می‌شود هر چه زودتر تمام شود زیرا هم‌اکنون نیز عملیات اطفا ادامه دارد و هیچ توقفی برای خاموش‌کردن آتش نیست». حق‌شناس همچنین از اعزام شدن علی ربیعی - وزیر کار و رفاه اجتماعی - محمد راستاد - مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی و تیم کارشناسی همراه در ساعت 21 شب گذشته به محل حادثه خبر داد و گفت: عملیات اطفاء حریق طی ساعت ابتدایی شب گذشته (جمعه) به دلیل نابسامانی شرایط جوی و اقلیمی متوقف شده است که البته امیدواریم، در نخستین ساعات روز شنبه که به وقت تهران بامداد این روز می شود، عملیات آغاز شود تا بتوانیم هر چه سریعتر خبر های خوشی به مردم بدهیم. تاکید کرد: «درباره زنده‌بودن یا نبودن خدمه کشتی نفتکش نمی‌توان اظهارنظر قطعی کرد و تا زمانی که شرایط برای دسترسی به کشتی فراهم نشود، نمی‌توان ارزیابی از این مسئله کرد زیرا هیچ وسیله ارتباطی وجود ندارد اما با توجه به اینکه اثری از هیچ‌کس در آب‌های اطراف کشتی پیدا نشده امید‌ها برای بودن آنها در کشتی و زنده‌ماندن‌شان تقویت شده که از همه مردم می‌خواهیم برای سلامت آنها دعا کنند».حالا همه باید منتظر باشیم تا ببینیم آتشی که نه‌تنها دامان 31 نفر و خانواده آنها را گرفته بلکه همه مردم و ایرانیان را با خود درگیر کرده، چه زمانی خاموش می‌شود و چه زمانی از وجود و سلامت آنها در موتورخانه سانچی خبر می‌رسد؟


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید