شماره 524 - شنبه 23 دی 1396

شهرداری در برخورد با برخی رانت‌ها ناتوان است
راه مقابله با فساد، آگاه کردن مردم است

شاهرخ زبردست
دبیر گروه جامعه

«تا به کــــسی مـــی‌گوییم بالای چشمت ابروست، طلب رو مــــــی‌کند». این نقل‌قول متعلق به محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا است که دیروز منتشر شده. نقل‌قولی به این معنا که شرکت‌های طرف‌قرارداد شهرداری تهران، با طلب‌هایشان مانع عیان شدن یا حداقل برخورد با رانت‌هایی می‌شوند که پیش‌ازاین داشته‌اند.
توضیح‌های بعدی میرلوحی روشن‌کننده است: «این شرایط باید پایان یابد و به گونه‌ای نباشد که یک عده‌ای به‌خاطر رانت طلبکار شوند. وضعیت طوری شده که تا به کسی می‌گوییم بالای چشمت ابروست طلب روی میز ما می‌گذارد و می‌گوید اگر حرف بزنید بقیه طلب را هم رو می‌کنم».
با وجود آن‌که محمدعلی نجفی، شهردار تهران از همان ابتدا گفته بود اهل افشاگری نیست اما قطع رانت‌هایی که در گذشته وجود داشته و بازگرداندن اموال مردم از اهداف او بوده است.
آن‌گونه که وب‌سایت الف گزارش کرده، او در اولین نشست خبری خود گفته بود: «اهل افشاگری نیستم. با دقت و با رعایت انصاف و عدالت حقوق شهر را دنبال می‌کنم». بااین‌حال، او وعده داده بود که برای برخورد با رانت‌ها از حقوق شهروندان تهران دفاع کند، اگر اموالی تصرف شده است آنها را بازگرداند و قراردادهای کلان شهرداری را به‌صورت شفاف به مردم گزارش کند: «درباره افرادی که قبلا بوده‌اند و منصوب کرده‌اند، اگر با تخلف غیرقابل بخششی روبه‌رو شوم درنگ نمی‌کنم. در برخورد با آنها نیز موارد متعددی بوده و به حراست، بازرسی و معاونت مالی و اقتصادی و معاونت منابع انسانی در همین 50‌روز گفته‌ام که در‌این‌زمینه یا از طریق هیات رسیدگی به تخلفات، یا دستگاه قضایی شکایت کنید.» از اصلی‌ترین وعده‌های او پیش از آغاز شهرداری، قراردادن جزئیات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان شهرداری با پیمانکاران در وب‌سایت شهرداری و ارائه گزارش صد‌روزه که در آن وضعیت شهر تهران بعد از 12‌سال مدیریت محمدباقر قالیباف در شهرداری مشخص است بوده‌اند. بخشنامه‌های اولیه نجفی، از جمله بخشنامه ممنوع‌شدن صدور هولوگرام، برای برخورد با فساد در مجموعه شهرداری، عزم او را برای پیگیری اهداف ضدفساد و ضدرانتی‌اش نشان می‌داد اما گفت‌وگوی محمود میرلوحی نشان می‌دهد که مدیران جدید شهرداری هنوز نتوانسته‌اند با رانت‌هایی که احتمالا پیش‌ازاین وجود داشته است مواجه شوند. نجفی نه‌تنها گزارش وضعیت تهران را آن‌گونه که شورای تهران مصوب کرده بود منتشر نکرد بلکه، هنوز هم قراردادهای کلان شهرداری محرمانه‌اند و در اختیار عموم مردم قرار نگرفته‌اند. «شفافیت بیشتر و آگاهی روز‌افزون شهروندان»، همان‌گونه که نجفی در پیام روز خبرنگارش نوشته بود، «راه پیشگیری از تخلف و فساد در نهادهای عمومی و دستگاه‌های اجرایی»‌ است و راز درماندن شهرداری در برخورد با تخلفات را باید در همین جست‌وجو کرد. راه مبارزه با فساد و رانت، ایجاد تنش و دعوا بین شهرداری و پیمانکاران، سر و صدای بی‌سند و مدرک ایجاد کردن و فشار آوردن به مجموعه همه پیمانکارها و کارکنان نیست اما آگاه شدن مردم از رانت‌ها و فسادها، برخورد با این رانت‌ها و جلوگیری از آنها را هم راحت‌تر می‌کند. اگر نجفی، وضعیت تهران را در گزارش صد‌روزه‌اش به مردم اطلاع می‌داد راحت‌تر می‌توانست تصمیم‌هایش برای شهر را به تهرانی‌ها بپذیراند.
اگر قراردادهای کلان بالای یک‌میلیاردی شهرداری مطابق وعده نجفی در اختیار عموم قرار می‌گرفت هم مردم و هم شرکت‌های مشابه می‌توانستند روشن کنند کدام قراردادها قیمتی غیرواقعی دارند و نتیجه رانت یا اشتباه در شهرداری بوده‌اند. اگرچه به‌نظر می‌رسد شهردار، این وعده اخیر را فراموش نکرده و قراردادها به‌زودی علنی خواهند شد اما باز هم مشخص نیست نجفی راضی به افشای قراردادهای پیشین شهرداری هم هست یا این که قراردادهایی که در دوره خود او بسته خواهد شد را علنی خواهد کرد. نادیده گرفتن نقش آگاهی مردم و شفافیت مسلما یکی از دلایل وضعیتی است که عضو شورای شهر را ناچار کرده است با ناتوانی بگوید: «حداقل آقای نجفی قراردادهای چهار سال گذشته را در اختیار مردم قرار دهد اینکه چه کسانی با چه قیمتی با شهرداری قرارداد بستند و این اطلاع‌رسانی می‌تواند کمک فراوانی کند». نجفی تکلیفش با شفافیت را باید روشن کند و هزینه آگاه‌کردن مردم را بپردازد و به‌نظر می‌رسد راه دیگری برای برخورد با فساد وجود ندارد.


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید