اقــتــصــادی - آرشیو

آنچه اقتصاد امروز ایران می‌خواهد

آنچه اقتصاد امروز ایران می‌خواهد جدید

مجید سلیمی‌بروجنی، تحلیلگر اقتصادی در نوشتار پیرامون آنچه اقتصاد امروز ایران می‌خواهد، می نویسد:ما به یک تجدیدنظر کلی در سیاست‌گذاری کلان اقتصاد کشور برای حمایت از نظام تولید و خانواده‌ها نیاز داریم. شرایط کنونی زمانی مناسب برای بازنگری سیاست‌های کلی اقتصاد کشور است، اما اگر این بازبینی رخ ندهد و دولت برای تامین کسری بودجه و برای حمایت از بازار سهام به همان شیوه‌ای که تاکنون داشته عمل کند و در حوزه تجارت خارجی سیاست ارزی، سیاست‌های حمایتی، قوانین بیمه‌ای و مالیاتی، تعرفه‌های گمرکی و... به همین راهی که تاکنون رفته، برود در همین ۶ ماه پیش رو دچار مشکلات بزرگ‌تری خواهیم شد که دامنه آن صرفا در حوزه اقتصاد نخواهد ماند و به دیگر حوزه‌ها سرایت خواهد کرد.

ادامه مطلب
آرامش سکه و دلار در سایه تغییر انتظارات

آرامش سکه و دلار در سایه تغییر انتظارات جدید

جمال رزاقی در یادداشتی برای خبر انلاین می نویسد: تغییر انتظارات فعالان اقتصادی در هفته های گذشته و پیش بینی کاهش التهابات در بازارهای مالی ایران تا حدودی آرامش را به بازارها بازگرداند. با فعال شدن انتظارات کاهشی در بازار، افت پله­ای قیمت دلار و سکه در این هفته نیز ادامه داشت. به طوری که دلار که در ابتدای این هفته در نقطه ۲۷ هزار تومان قرار داشته است؛ تا روز چهارشنبه با افت ۳.۷ درصدی قیمت ۲۵ هزار و ۹۸۰ تومان را ثبت کرد. سکه نیزتا روز چهارشنبه از کانال ۱۲ میلیون تومان پایین­تر رفت.

ادامه مطلب
مجلس بودجه را برای مردم می نویسد یا علیه مردم؟

مجلس بودجه را برای مردم می نویسد یا علیه مردم؟ جدید

روزنامه همشهری در یادداشتی نوشت:چه بودجه کشور را سند دخل و خرج دولت به‌عنوان نمادی از دستگاه‌های بودجه‌بگیر در قوای سه گانه و فراتر از آن بدانیم، و چه چوب ادب سیاستمداران یا آیینه آمال و رؤیای آنها به‌ویژه نمایندگان و دولتمردان، برای مردم مهم این است که اعداد و ارقام و احکام بودجه در نهایت چه تأثیری بر زندگی و کسب و کار آنها دارد؟

ادامه مطلب
قیمت نفت برنت به بالاترین رقم از ماه مارس رسید
در پی امید به واکسن کرونا رقم خورد

قیمت نفت برنت به بالاترین رقم از ماه مارس رسید

قیمت شاخص نفت خام برنت ساعت ۶ و ۵۳ دقیقه امروز (سه‌شنبه، چهارم آذرماه) با ۳۴ سنت افزایش به ۴۶ دلار و ۴۰ سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا با ۳۸ سنت افزایش به ۴۳ دلار و ۴۳ سنت رسید.

ادامه مطلب
نرخ ۲۰ ارز کاهش یافت

نرخ ۲۰ ارز کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز سه‌شنبه ۴ آذر ۹۹ اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۰ ارز کاهش و ۱۵ ارز افزایش یافت.

ادامه مطلب