دیپلماسی - آرشیو

کارآمدی سیاست خارجی و قدرت نرم ایران نیازمند اندیشه داود فیرحی است
« داود فیرحی؛ وارث خواجه نصیر طوسی»

کارآمدی سیاست خارجی و قدرت نرم ایران نیازمند اندیشه داود فیرحی است جدید

محسن بهاروند و نعمت اله مظفرپور، در یادداشتی مشترک معتقدند که پروژه فکری مرحوم دکتر فیرحی صلاحیت مواجهه با مشکلات ملی و بحرانهای منطقه ای را دارد و قابلیتهای گفتمانی او شبیه قابلیتها و الگوسازیهای خواجه نصیر در قرن هشتم هجری است. اگر ایران و خاورمیانه در قرن هشتم خواستار عقل گرایی خواجه بودند، اکنون در تمنای حقوق اساسی گرایی هستند که فیرحی آن را استخراج و مفصل بندی می کند.

ادامه مطلب
چالش جمهوری خواهان در چهار سال پیش رو، ترامپ یا ترامپیسم!
با پذیرش رسمی شکست در انتخابات، ترامپ چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد؟

چالش جمهوری خواهان در چهار سال پیش رو، ترامپ یا ترامپیسم! جدید

فواد ایزدی در گفت و گویی پیرامون سرنوشت سیاسی دونالد ترامپ بعد از ترک کاخ سفید بر این باور است که به همان میزانی که جمهوری خواهان به ترامپ نیازمندند، دونالد ترامپ نیز به حمایت جمهوری خواهان نیاز دارد. این میزان از وابستگی دو طرف (دونالد ترامپ و حزب جمهوری خواهد) به قدری بالاست که احتمالا برای انتخابات سال ۲۰۲۴ مجدداً خود ترامپ و یا یکی از فرزندان وی به عنوان نامزد حزب جمهوری خواه مطرح شود.

ادامه مطلب
پرواز بمب افکن های بی – ۵۲ برای کمک به کاسبان تحریم

پرواز بمب افکن های بی – ۵۲ برای کمک به کاسبان تحریم جدید

جلال میرزایی در یادداشتی برای پیرامون دلایل ایجاد شائبه جنگ نظامی میان ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران در روزهای پایانی دولت دونالد ترامپ بر این باور است که ایجاد شائبه جنگ ایران و آمریکا صرفا برای از بین بردن فضای مثبت روانی در بازارهای داخلی شکل گرفته است.

ادامه مطلب
مذاکرات تا پیش از ژانویه درباره برجام با آمریکا صورت می‌گیرد
فرجی راد به وقایع اتفاقیه خبر داد

مذاکرات تا پیش از ژانویه درباره برجام با آمریکا صورت می‌گیرد جدید

سفیر اسبق کشورمان در نروژ گفت: احتمال دارد تا پیش از ژانویه درباره برجام صحبت هایی شکل بگیرد که اگر مثبت باشد چراغ سبز است و به طور غیر رسمی نیز گفت‌وگوهایی برای چگونگی شروع مذاکرات انجام خواهد شد.

ادامه مطلب
نامزد جو بایدن برای مدیریت تحریم‌های اقتصادی آمریکا کیست؟

نامزد جو بایدن برای مدیریت تحریم‌های اقتصادی آمریکا کیست؟ جدید

"جَنِت یِلِن" نخستین زنی که در سال ۲۰۱۴ ریاست فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) را بر عهده گرفت، ۶ سال بعد در حال آماده‌سازی خود برای تکیه زدن بر صندلی وزارت‌خانه‌ای است که پیش از او ۷۷ وزیر مرد بر روی آن نشسته‌اند؛ او در سمت جدید خود به عنوان وزیر خزانه‌داری ایالات متحده سه مسئولیت اصلی را عهده‌دار خواهد بود: تنظیم و اجرای سیاست‌های مالیاتی، مدیریت بدهی عمومی دولت و وضع، اعمال یا اصلاح تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی.

ادامه مطلب