پمپئو: نمی‌گذاریم ایران سلاح خریداری کند

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۲:۱۹ کد : ۹۹۴۵ اصلی تیتر یک بین الملل
وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد که کشورش اجازه نخواهد داد ایران پس از رفع تحریم‌های تسلیحاتی به خرید سلاح‌های متعارف بپردازد.
پمپئو: نمی‌گذاریم ایران سلاح خریداری کند

وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد که کشورش اجازه نخواهد داد ایران پس از رفع تحریم‌های تسلیحاتی به خرید سلاح‌های متعارف بپردازد.

به گزارش ایسنا، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری در وزارت خارجه مدعی شد که هواپیمایی ماهان کمک‌های نامشخصی را برای دولت مادورو ارسال کرده است.

وی همچین با طرح این ادعا که هواپیمایی ماهان نیرو و تسلیحات را به سراسر خاورمیانه ارسال می‌کرده است، از دیگر کشورها خواست تا مانع از پرواز این هواپیماها بر فراز کشورشان شوند.

پمپئو با طرح ادعای که "ایران به وسیله گروه‌های نیابتی‌اش به اقدامات تروریستی می‌پردازد"، مدعی شد: جهان به زودی می‌فهمد که خرید سلاح‌های متعارف توسط ایران اشتباه است. ما از سه کشور اروپایی خواسته‌ایم تا هرچه در توان دارند انجام دهند و با شورای امنیت همکاری کنند تا این تحریم‌ها تداوم یابد.

وی افزود: آمریکا دارد همه چیز را ارزیابی می‌کند. آمریکا طبق قطعنامه ۲۲۳۱ جزئی از طرفین محسوب می‌شود.

وزیر امور خارجه آمریکا در انتها اضافه کرد: ما نمیگذاریم ایران در اکتبر امسال به خرید سلاح‌های متعارف بپردازد.

به گزارش ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی فاش کرد که وزیر امور خارجه آمریکا به دنبال یک استدلال حقوقی است تا نشان دهد که کشورش همچنان عضوی از توافق هسته‌ای است و از این طریق برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اعمال فشار کند.
نیویورک تایمز در گزارش خود آورده است: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در حال آماده‌سازی یک طرح حقوقی است که نشان دهد آمریکا هنوز عضوی از توافق هسته‌ای با ایران است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از آن خارج شد. این بخشی از یک راهبرد پیچیده برای تحت فشار قرار دادن شورای امنیت سازمان ملل است که تحریم تسلیحاتی علیه تهران را تمدید کرده و اطمینان حاصل کند که تحریم‌های سختگیرانه‌تری علیه ایران اعمال شود.
این گزارش می‌افزاید: این راهبرد در حالی از سوی مقامات دولت آمریکا در چند روز اخیر تشریح شده است که آن‌ها شروع به مطرح کردن قطعنامه‌ای جدید در شورای امنیت سازمان ملل کرده‌اند که پس از منقضی شدن تحریم فعلی در ماه اکتبر، مانع از صادرات تسلیحات به ایران می‌شود.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز امروز در توییتی در واکنش به این گزارش نوشت: دو سال پیش، وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس او «توقف مشارکت آمریکا» در برجام را اعلام کردند و رویای این را در سر می‌پروراندند که «فشار حداکثری» آن‌ها ایران را به زانو در خواهد آورد. با توجه به شکست حقیرانه آن سیاست، او [پمپئو] اکنون می‌خواهد عضوی از برجام باشد. رویاپردازی را متوقف کنید. ملت ایران همیشه درباره سرنوشتش تصمیم می‌گیرد.

همچنین ریچارد هاس، رئیس اندیشکده "شورای روابط خارجی" و مدیر پیشین دفتر برنامه‌ریزی‌های سیاسی در وزارت خارجه روز دوشنبه در توییتی با اشاره به اینکه طرح فعلی آمریکا برای تحریم تسلیحاتی علیه ایران جواب نخواهد داد، نوشت: دولت ترامپ با خروج یکجانبه از برجام عجولانه عمل کرد. حال با پیشبرد این طرح خودمان را بیشتر از ایران منزوی می‌کنیم آن هم درست در زمانی که باید تمرکزمان را بر روی فعالیت‌های هسته‌ای ایران بگذاریم.
انتهای پیام

 
 
 

کلید واژه ها: مایک پمپئو ایران پایان تحریم تسلیحاتی ایران


نظر شما :