آمریکا و روسیه در موقعیت چالش برانگیزی قرار گرفته‌اند

۱۰ آذر ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۹ کد : ۹۳۵ اصلی تیتر یک سیاسی
تحلیل جدیدی از شبکه سی‌ان‌بی‌سی به مسئله خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای میان‌برد پرداخته و مواضع برخی مقامات و متخصصان آمریکایی را در این باره بیان کرده است.
آمریکا و روسیه در موقعیت چالش برانگیزی قرار گرفته‌اند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: تحلیل جدیدی از شبکه سی‌ان‌بی‌سی به مسئله خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای میان‌برد پرداخته و مواضع برخی مقامات و متخصصان آمریکایی را در این باره بیان کرده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، در ماه گذشته دونالد ترامپ اعلام کرد که از (آی‌ان‌اف) که بر اساس آن تمام گروه‌های سلاح‌های هسته‌ای از زرادخانه‌های آمریکایی و روسی حذف شد، خارج می‌شود.
ترامپ می‌گوید که روسیه این پیمان مربوط به سلاح‌های اتمی را با ساختن و به میدان آوردن سلاح‌های ممنوعه «به مدت چندین سال»، مخدوش کرده است. جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا از طرف دولت به کرملین رفت تا این پیام را شخصا مخابره کند.
بولتون پس از دیداری با پوتین به خبرنگاران گفت: موضع آمریکا این است که روسیه در حال پیمان‌شکنی است؛ در حالی که موضع روسیه این است که هیچ گونه تخطی در حال رخ دادن نیست.
وی سپس در این باره گفت: سوال این است که چگونه می‌شود روس‌ها را با تعهداتی که به تخطی از آن‌ها باور ندارند، متقاعد به پیروی کرد؟!
پیمان آی‌ان‌اف که در سال ۱۹۸۷ میان رونالد ریگان، رئیس جمهور آمریکا و میخائیل گورباچوف، رهبر جماهیر شوروی امضا شد، توسعه و به‌کارگیری موشک‌های میان‌برد دارای کلاهک هسته‌ای را ممنوع کرد. این معاهده دو کشور را را مجبور کرد تا بیش از ۲5۰۰ موشک با برد ۳۱۰ تا 3420 مایل از زرادخانه‌هایشان را تخریب کنند.
به طور مختصر، این پیمان موشک‌های دارای کلاهک هسته‌ای را در سی سال گذشته به دور از قاره اروپا نگه داشته است.
گورباچوف ترامپ را برای خروج از این پیمان خلع‌ سلاح‌های هسته‌ای مورد انتقاد قرار داده و گفت که این اقدام، «اقدام یک ذهن بزرگ» نیست.
از این گذشته، این اقدام آن دسته از متخصصان بازبینی و نظارت تسلیحاتی را دچار نگرانی کرد؛ آن‌ها از  این موضوع که پیمان ضایع شده موجب تحریک ظهور نسلی از سلاح‌های هسته‌ای شود، هراس داشتند.
توماس کاراکو، ناظر پروژه دفاع موشکی در مرکز پژوهش‌های استراتژیک و بین‌المللی، در این باره به سی‌ان‌بی‌سی گفت: خروج از پیمان آی‌ان‌اف تنها موجب افزایش تهدید موجود علیه متحدان‌مان شده و باعث می‌شود روسیه از معرکه جان سالم به در ببرد.
جفری لوییس، یک تحلیل‌گر مسائل سلاح‌های اتمی در مرکزی مربوط به پژوهش‌های عدم توسعه سلاح‌های هسته‌ای در کالیفرنیا در باره این اقدام ترامپ به گاردین گفته بود: این یک اشتباه بسیار بزرگ است؛ روسیه از معاهده تخطی می‌کند و ترامپ در این میان کسی است که این سرزنش را به دوش می‌کشد.
پنتاگون در این باره گفته بود: جیمزماتیس، وزیر دفاع آمریکا با این تصمیم ناگهانی ترامپ برای خروج از این پیمان سلاح‌های هسته‌ای موافق است.
راب منینگ، سخنگوی پنتاگون و کلنل ارتش آمریکا در این باره گفت: وزارت دفاع آمریکا به طور ثابت‌قدمی گفته است که روسیه به این پیمان پایبند نیست.
وی افزود: وزارت دفاع کاملا با رئیس جمهور موافق بوده و ارتباط نزدیکی بر سر این موضوع با رئیس جمهور دارد.
اگرچه در ماه اکتبر، ماتیس در بروکسل به خبرنگاران گفته بود که هر گونه تصمیمی برای خروج از پیمان آی‌ان‌اف، ضمن مشورت با سایر اعضای ناتو گرفته خواهد شد؛ چرا که موشک‌های روسی تهدیدی آنی برای متحدان اروپا به حساب می‌آیند.
وی افزود: این تصمیم توسط رئیس‌جمهور و در صورت تفاهم با متحدان‌مان گرفته خواهد شد.
وی همچنین در این باره گفت: ما در هنوز تلاشیم تا کاری کنیم روسی‌ها به این پیمان پایبند باشند؛ اکنون زمان آن رسیده است و این موضوع برای مدتی طولانی ادامه داشته است.
پنتاگون، پاسخ‌گویی به این سوال را که آیا ماتیس با شرکای ناتو به هنگام اعلان خروج ترامپ هماهنگی به عمل آورده است یا خیر، به کاخ سفید ارجاع داد که هنوز به درخواست سی‌ان‌بی‌سی برای ارائه نظری در این باره پاسخ نداده است.
به گزارش خبرگزاری آناتولی، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در نشست رهبران جی ۲۰ در آرژانتین گفت: خروج از پیمان آی‌ان‌اف خطراتی را بابت رقابت تسلیحاتی غیر قابل کنترل ایجاد می‌کند.

کلید واژه ها: آمریکا و روسیه پیمان آی‌ان‌اف پیمان هسته ای


نظر شما :