هیئت‌رئیسه سنی در مجلس یازدهم کدام نمایندگان هستند+جدول

۱۳ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۸:۳۷ کد : ۹۳۲۵ اصلی تیتر یک انتخاب سردبیر سیاسی
با انتخاب شدن تعداد زیادی از منتخبین مجلس یازدهم می‌توان مشخص کرد که در مجلس آینده هیئت رئیسه سنی متشکل از کدام نمایندگان است. در این راستا در واقع مسن‌ترین و جوان‌ترین منتخبین مردم در خانه ملت جلسات مجلس را به عنوان هیئت رئیسه سنی اداره خواهند کرد تا هیئت رئیسه دائم برای مدت یکسال انتخاب شود.
هیئت‌رئیسه سنی در مجلس یازدهم کدام نمایندگان هستند+جدول

انتخاب هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در هر دوره یکی از جالب توجه‌ترین و مهمترین اتفاقات خانه ملت است که خبرنگار تسنیم به بررسی افرادی که در این هیئت در مجلس یازدهم حضور خواهند داشت پرداخته است. 

 انتخابات مجلس یازدهم روز 2 اسفند در 208 حوزه انتخابیه برگزار شد و طبق قانون، مجلس جدید کار خود را از خردادماه سال آینده اغاز خواهد کرد.

براساس اعلام ستاد انتخابات کشور تاکنون نتیجه قطعی 197 حوزه انتخابیه نیز مشخص و انتخابات در 11 حوزه انتخابیه نیز به دور دوم کشیده شده است.

اما در این میان انتخاب هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در هر دوره یکی از جالب توجه‌ترین و مهمترین اتفاقات خانه ملت است.هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با رای مستقیم نمایندگان مجلس برای یک دوره یک ساله انتخاب می‌شود و با توجه به آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تکرار اعضای هیئت رئیسه مجلس منع قانونی ندارد. رئیس مجلس، رئیس هیئت رئیسه نیز بوده و وظیفه اداره مجلس را به عهده دارد و در صورت حضور نداشتن وی در جلسه به ترتیب نواب اول و دوم رئیس عهده‌دار این سمت هستند.

اما در ابتدای شروع به کار هر دوره مجلس و پیش از انتخاب هیئت رئیسه اصلی، هیئت رئیسه سنی سکان امور را بر دست می‌گیرد در واقع مسن‌ترین و جوان‌ترین منتخبین مردم در خانه ملت جلسات مجلس را اداره خواهند کرد تا هیئت رئیسه دائم برای مدت یکسال انتخاب شود.

بر اساس آیین نامه داخلی مجلس "مسن ‏ترین فرد از نمایندگان حاضر به‏ عنوان رئیس سنى و فرد بعدى به‏ عنوان نائب‌ رئیس و دو نفر از جوان ترین نمایندگان حاضر به سمت دبیر معین مى‏‌شوند و در جایگاه هیئت رئیسه قرار مى‏‌گیرند. در صورت تساوى سن، هیئت رئیسه سنى با قید قرعه از بین مسن‏‌ترین و جوان‌ترین نمایندگان حاضر تعیین خواهد شد. اعلام هیئت رئیسه سنى با معاونت قوانین مجلس است."

ماده دیگری از آیین نامه داخلی مجلس نیز درباره وظایف هیئت رئیسه سنى است که به "اداره جلسه افتتاحیه، انجام مراسم تحلیف، قرعه‌کشی اسامی نمایندگان برای عضویت در شعب و توزیع اعتبارنامه‌ها بین شعب و اجراى انتخابات هیأت رئیسه موقت" اشاره کرده است.

هیئت رئیسه سنی در مجلس یازدهم کدام نمایندگان هستند؟

با انتخاب شدن تعداد زیادی از منتخبین مجلس یازدهم می‌توان مشخص کرد که در مجلس آینده هیئت رئیسه سنی متشکل از کدام نمایندگان است که در جدول زیر اسامی این نمایندگان را مشاهده می‌کنید.

نام و نام خانوادگی سمت در هیئت‌رئیسه سنی متولد حوزه انتخابیه
 سیدرضا تقوی رئیس ۱۳۲۵ تهران
سیدمصطفی آقامیرسلیم نایب رئیس ۱۳۲۶ تهران
روح الله نجابت عضو هیئت رئیسه 1368 شیراز
محسن فتحی عضو هیئت‌ رئیسه 1366 سنندج
سینا کمالخانی عضو هیئت‌ رئیسه 1366 تفرش

منبع: تسنیم 


نظر شما :