استقرار اس ۴۰۰ در کریمه

۰۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۴:۴۱ کد : ۹۲۲ سرخط اخبار
در پی تشدید بحران میان روسیه و اوکراین، مسکو اقدام به اعزام یکی از ناوهای جنگی خود به سمت آبهای مشترک میان دو کشور کرد.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: به گزارش مهر به نقل از رویترز، روسیه علاوه بر اعزام ناو به سمت آب های مشترک با اوکراین، اقدام به استقرار سامانه موشکی اس ۴۰۰ در نزدیکی کریمه کرده است.
این تحولات در حالی است که کشورهای غربی با حمایت از اوکراین در موضوع پیش آمده موجب تشدید بحران در اوراسیا شده اند.
در همین رابطه روز گذشته «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، اقدام اوکراین در اعلام وضعیت نظامی در مناطق مرزی خود را محکوم کرده و خواستار مداخله آلمان برای جلوگیری از اقدامات تحریک‌آمیز دولت اوکراین شد.
روز یکشنبه، منابع نظامی روسیه تایید کردند که هنگام حرکت کاروانی از شناورهای متعلق به نیروی دریایی اوکراین از دریای سیاه به سوی دریای آزوف، کشتی های روسی به سوی این کاروان آتش گشودند و دو قایق توپدار و یک کشتی یدک کش را توقیف کردند. دریای ازوف بین سواحل جنوبی اوکراین و شبه جزیره کریمه واقع است که دولت روسیه آن را در سال ۲۰۱۴ از خاک اوکراین جدا و به خاک خود منضم کرد.
به گفته دولت روسیه، شناورهای اوکراینی اصول رفت و آمد صلح آمیز دریایی را نادیده گرفته و وارد آب‌های سرزمینی روسیه شده بودند. در پی این حادثه، دولت اوکراین ارتش آن کشور را در حالت آماده باش قرار داد و پارلمان آن کشور اعلام حکومت نظامی در مناطق مرزی با روسیه را تصویب کرد.
 

کلید واژه ها: روسیه و اوکراین اوراسیا شبه جزیره کریمه ناوجنگی


نظر شما :