واعظی: حکم حناچی امروز صادر می شود

۰۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۵ کد : ۹۲۱ سرخط اخبار
رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: حکم «پیروز حناچی» امروز به عنوان شهردار تهران صادر می شود.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: محمود واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درخصوص مصوبات دولت در بودجه سال 1398 گفت: در این هفته 3 جلسه فشرده و فوق العاده درباره تبصره های بودجه تشکیل دادیم و این تبصره ها را تا 95 درصد به پایان رساندیم و قرار شد برخی فعالیت ها انجام شود و تا یکشنبه شب آینده به جمع بندی برسد.
وی ادامه داد: ما بیشتر روی تبصره ها بحث کردیم قیمت و حجم روزانه نفت موضوعاتی است که تا نیمه آذرماه یعنی زمانی تقدیم لایحه بودجه به مجلس توسط کارشناسان نهایی می شود.
به گزارش ایرنا، رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره موضوع بودجه سال ۹۸ نیز گفت: به گونه ای بودجه نویسی شده که فشار روی اقشار ضعیف و متوسط جامعه کمتر باشد. در این بودجه با همه فشارها و محدودیت هایی که روی دولت است به طبقات محروم و متوسط جامعه، بازنشستگان و کارمندان توجه شده است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره نرخ حامل های انرژی و رقم کلی بودجه نیز گفت: هنوز در تبصره های بودجه هستیم و این موضوعات در دو روز پایانی بودجه قطعی می شود و باید فروش نفتی و درآمد گمرکی را نهایی کنیم.
واعظی درپاسخ به این پرسش که کاظم جلالی برمبنای پیشنهاد مرکز پژوهش ها گفته است به هر ایرانی ۲۰ لیتر بنزین یا سود متناسب با آن تعلق می گیرد، گفت: آقای جلالی اینجا آمدند و ملاقاتی انجام دادند و رفتند، در این دیدار در مورد سوخت صحبتی نکردند. درباره سوخت ۶-۷ طرح مطرح و مشورت هایی در حال انجام است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه اولویت ما جلوگیری از قاچاق سوخت است، گفت: رقم بسیار بالایی سوخت قاچاق می شود و این پول بیت المال و اموال مردم است. وزارت نفت برای مقابله با این روند اقدام بسیار خوبی انجام داده و در پی فعال کردن کارت های سوخت است. از طریق این کارت ها مشخص می شود هر خودرو چه مقدار سوخت مصرف کرده است.
وی اظهار داشت: بنا داریم در کل استان های مرزی محدودیت هایی برای جابجایی کارت ایجاد کنیم تا قاچاقی انجام نشود. از مردم تقاضا دارم همکاری کنند تا همه افرادی که خودرو دارند، کارت سوخت داشته باشند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: به گونه ای بودجه نویسی شده است که فشار روی اقشار ضعیف و متوسط جامعه کمتر باشد. در این بودجه با همه فشارها و محدودیت هایی که روی دولت است به طبقات محروم و متوسط جامعه، بازنشستگان و کارمندان توجه شده است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره نرخ حامل های انرژی و رقم کلی بودجه گفت: هنوز در تبصره های بودجه هستیم و این موضوعات در دوروز پایانی بودجه قطعی می شود و باید فروش نفتی و درآمد گمرکی را نهایی کنیم.
واعظی درپاسخ به این پرسش که کاظم جلالی برمبنای پیشنهاد مرکز پژوهش ها گفته است به هر ایرانی ۲۰ لیتر بنزین یا سود متناسب با آن تعلق می گیرد، گفت: آقای جلالی اینجا آمدند و ملاقاتی انجام دادند و رفتند در این دیدار در مورد سوخت صحبتی نکردند .راجع به سوخت ۶-۷ طرح مطرح است و مشورت هایی در حال انجام است.

**مقابله با قاچاق سوخت اولویت دولت است

رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه اولویت های ما جلوگیری از قاچاق سوخت است، گفت: رقم بسیار بالایی سوخت قاچاق می شود و این پول بیت المال و اموال مردم است. خوشبختانه وزارت نفت اقدام بسیار خوبی انجام داده و در پی فعال کردن کارتها است. از طریق این کارت ها مشخص می شود هر خودرو چه مقدار سوخت مصرف کرده است.
وی اظهار داشت: بنا داریم در کل استان های مرزی محدودیت هایی برای جابجایی کارت ایجاد کنیم تا قاچاقی انجام نشود. از مردم تقاضا دارم همکاری کنند تا همه افرادی که خودرو دارند کارت سوخت داشته باشند.

**تلاش دولت برای تامین نیازهای مردم

رئیس دفتر رئیس جمهوری در خصوص افزایش یارانه نقدی در بودجه سال آینده، گفت: دراین باره بحثی نکرده ایم اما دولت به روش های دیگر این یارانه را پرداخت می کند. برای ارزاق و دارو ارز ۴۲۰۰ تومان در بودجه در نظر گرفته ایم. بین ۱۳ تا ۱۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای نیازمندی های روزمره مردم در نظر گرفته شده و این یارانه ای است که دولت به مردم می دهد. تلاش ما این است وزارت صنعت، معدن و تجارت از زمان خرید کالاها با ارز ۴۲۰۰ تومان تا زمانی که به دست مردم برسد نظارت کند تا گران نشود.
وی درباره تدوام ارائه کالای معیشتی نیز گفت: این به وضعیت بازار مربوط است، اگر قیمت ها به نوعی افزایش یابد که البته تلاش می کنیم رخ ندهد، برای طبقات متوسط به پایین بسته های جبرانی ارائه می کنیم.

**ظریف از وزیران بسیار موفق بوده است

واعظی در خصوص طرح استیضاح ظریف که روز گذشته با امضای ۲۴ نماینده مجلس ودر ۱۱ محور کلید خورد، گفت: به نظر اعضای دولت آقای ظریف یکی از وزرای خارجه بسیار موفق جمهوری اسلامی بوده و وی اقداماتی بسیار خوبی داشته است.
واعظی به اقدامات شایسته محمدجواد ظریف در حوزه دیپلماسی اشاره کرد و گفت: یک عده ای مشخص و نشان دار از روز اول با اقدامات سیاست خارجی دولت مخالفت کردند، این افراد به دنبال یک فرصت بودند که هم به دولت و هم به مسئول سیاست خارجی ایران فشار بیاورند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: آنها از یک مصاحبه دکتر ظریف در راستای ذهنیت خودشان استفاده کردند، اما آنچه که دکتر ظریف درباره پولشویی گفتند مطلب درستی است و موضع وی موضع دولت است.
وی گفت: سخن ظریف در زمینه پولشویی صرفا سخنان ایشان نیست و در این مدت شخصیت های مختلف بارها و بارها در داخل مجلس و هم در بیرون مجلس درباره آن صحبت کرده اند و هیچکس پولشویی را منکر نشده است.
وی بیان کرد: وزیر امور خاجه در سخنان خود هیچ نهاد یا دستگاهی را متهم نکرده و به نظر می رسد طرح استیضاح وی شائبه یک استیضاح سیاسی است تا یک کار تخصصی.
واعظی اظهار داشت: طراحان استیضاح ۱۰ مورد را مطرح کرده اند که پولشویی یکی از آن موارد است و سوال اینجاست که بقیه مواردی که مد نظر آنها است، اگر وجود داشته است چرا تا کنون مطرح نکرده اند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: طراحان استیضاح ظریف به دنبال فشار بر دولت هستند، آنها همان گروهی هستند که در پنج سال گذشته همین کارها را انجام داده اند و مطمئن هستم نمایندگان مجلس شورای اسلامی قدر تلاش ها و زحمات ظریف را می دانند و با توجه به فشارهایی که روی وی است، حتما برخورد مثبتی خواهند داشت.
واعظی افزود: دولت با همه وجود از ظریف حمایت می کند، نه مجلس و نه دولت اجازه نمی دهند در این شرایط خاص که ما بیش از هر زمانی نیازمند حمایت از فرمانده ای که در حال کار دیپلماسی در خارج از کشور است، تنها بماند و در این شرایط تحریم و شرایطی که مثلت آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی با همه امکانات می خواهند به جمهوری اسلامی ایران ضربه بزنند، از وی حمایت می کنند تا ماموریت خود را به خوبی انجام دهد.
وی همچنین استیضاح ظریف را در این شرایط زمانی یک بی سلیقگی دانست و افزود: اگر گروهی با دولت اختلاف سلیقه دارند در زمانی که بیش از همیشه به حمایت نیاز داریم، نباید وارد این وادی بشوند، معتقدم طرح کردن استیضاح وزیر امور خارجه منجر به تضعیف دستگاه سیاست خارجی و شخص وزیر امور خارجه می شود و به هیچ وجه به مصلحت و منافع کشور نیست.

** به دنبال احقاق حقوق کارگران هفته تپه هستیم 

رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره برنامه های حمایتی دولت از کارگران هفت تپه گفت: دولت دوازدهم از روز اول اعلام کرده است که از کارگران حمایت می کند، موضوع تولید یکی از سیاست های محوری دولت است و حمایت از تولیدات داخلی که شعار اصلی سال ۹۷ است و آن می پردازیم ما به هر نوع ممکن از کارگران حمایت می کنیم که آنها آرامش و به آینده امیداور باشند.
وی با اشاره به آنچه که در کارخانه نیشکر هفت تپه اتفاق افتاد گفت: دولت از یک طرف به دنبال این است که تمام بنگاه ها و کارخانجاتی که در اختیار دولت است را واگذار کنیم، از طرفی برخی واگذاری های بخش خصوصی مانند نیشکر هفت تپه با مشکلاتی مواجه شده است که دولت بلافاصله در این موضوع وارد شد و به استاندار خوزستان ماموریت داد.
واعظی توضیح داد: وزیران اقتصاد و دارایی و صنعت، معدن و تجارت نیز چندین تیم کاری فرستادند و سایر وزیران مرتبط نیز هر کدام به نوعی اقدامات لازم را انجام دادند تا مسائل کارگران نیشکر هفت تپه به صورتی حل شود که هم کارگران به حق خود برسند و هم کارخانه بتواند روی پای خود بایستد و تولید خود را انجام دهد.

** با جوانگرایی در مسیر تحویل دولت به نسل آینده هستیم 

واعظی درباره اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان و محروم شدن دولت از تخصص مدیران با تجربه گفت: دولت قانون مصوبه مجلس را اجرا و سعی هم کرد تا کامل اجرا شود، اولویت ما احترام به قانون است و البته طبیعی است که تلاش می کنیم با اجرای این قانون دولت کمتر متضرر شود. ما در این دستگاه های مختلف دولتی تلاش کردند که جوان گرایی کنند و هم افرادی را هم که جا به جا می کنند خیلی بدنه مدیریتی لطمه نبیند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری بیان کرد: طبیعی است که جایگزینی افراد جوان به جای مدیرانی که ۳۰ تا ۳۲ سال تجربه دارند ممکن است انرژی جوانی کمک کند ولی تجریه گذشته را نداشته باشد، بالاخره در مجموع این مسیر حرکت می کنیم چون به این راه اعتقاد داریم، و معتقدیم باید نیروهای جوان و جدید را در مجموعه خود بکار بگیریم تا دولت را به نسل آینده تحویل دهیم.
وی همچنین درباره اذن گرفتن از رهبر معظم انقلاب برای بکارگیری بازنشستگان در دولت با تکذیب وجود فهرست ۵۵ نفری در این زمینه گفت: تا جایی که من مطلع هستم تعداد این افراد در کل دستگاه ها و بدنه دولت از انگشتان یک دست هم کمتر است.

کلید واژه ها: یروز حناچی شهردار تهران


نظر شما :