ان بی سی گزارش داد: جزئیات جدید چگونگی ترور حاج قاسم سلیمانی

۲۲ دی ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۹ کد : ۹۰۲۱ اصلی تیتر یک سیاسی
مقامات ایالات متحده به NBC گفته اند که برای چندین روز از نزدیک تحرکات سلیمانی را در سراسر منطقه نظارت می کردند. دولت ترامپ می گوید که سلیمانی قصد داشت حملاتی را علیه آمریکایی ها ترتیب دهد، هر چند که هیچ مدرکی از این ادعا را منتشر نکرده اند.
ان بی سی گزارش داد: جزئیات جدید چگونگی ترور حاج قاسم سلیمانی

نهاد CIA با داشتن یکسری اطلاعات از طریق افراد مطلع در فرودگاه پایتخت سوریه دمشق سوریه دقیقاً می دانست که چه موقع جت حامل سپهبد قاسم سلیمانی وارد بغداد شده است. اطلاعاتی که اسرائیل به آمریکا داد نیز، به تأیید جزئیات کمک کرد.

به محض فرود آمدن هواپیمایی «چم وینگز ایرباس A320»، جاسوسان آمریکایی در فرودگاه اصلی عراق که پرسنل ارتش آمریکا در آن قرار دارد، محل دقیق آشیانه آن را تأیید کردند.

جزئیات چگونگی ترور حاج قاسم سلیمانی / تحول در جنگ افزارهای جدید

سه فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به آسمان محل اعزام شدند، بدون هیچ هراسی از چالش در فضای هوایی عراق که به طور کامل تحت تسلط ارتش ایالات متحده است. هر یک از آنها به چهار موشک Hellfire مجهز بود.

این گزارش درباره چگونگی ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا، بر اساس مصاحبه با دو فردی است که مستقیماً با جزئیات این عملیات درگیر بوده و همچنین اطلاعاتی از سایر مقامات آمریکایی که در مورد آن گزارشهایی دریافت کرده اند.

در مانیتورهای بزرگ، مقامات مختلف آمریکا شاهد این صحنه ها بودند که یک فرمانده شبه نظامی عراقی پله هایی را برای استقبال از فرمانده سپاه قدس ایران در هنگام بیرون آمدن از هواپیما آماده  می کرد. ساعت 1 نیمه شب بود و بنابراین تصاویر مادون قرمز سیاه و سفید کاملاً واضح نبود. هیچ چهره ای دیده نمی شد.

جینا هاسپل ، رئیس CIA، از دفتر آین آژانس در لانگلی ویرجینیا مشغول نظارت بر عملیات بود. وزیر دفاع، مارک اسپر از یک نقطه دیگر علمیات را نظاره می کرد. یک بخشی دیگر از مقامات آمریکا در کاخ سفید عملیات را میدیدند، اما دونالد ترامپ در آن زمان در فلوریدا بود.

این تصاویر نشان می داد که دو چهره ارشد نظامی ایرانی و عراقی وارد یک خودرو سدان شدند و بقیه همراهان آنها نیز سوار یک مینی ون شده و به سرعت در پشت آنها حرکت کردند.

همانطور که خودروها به سمت خارج فرودگاه حرکت میکردند هواپیماهای بدون سرنشین هم به دنبال آنها بودند. متخصصان اطلاعات سیگنال به منظور تأیید هویت این دو فرمانده به دنبال زدن رد تلفن های موبایل سرنشینان بودند. سالها نقشه برداری و اطلاعات زمینی از ماهواره ها بر روی صفحه نمایش اپراتورهای هواپیماهای بدون سرنشین بود.

وسایل نقلیه دیگر گاه به گاه از کنار آنها خودروهای هدف عبور میکردند اما ترافیک سبک بود. مینی ون در بخشی از مسیر از سدان جلو افتاد.

در مقر فرماندهی مرکزی آمریکا در قطر که از آنجا این عملیات در حال هدایت و اجرا بود، هیچ شک و شبهه ای درمورد اینکه چه کسی داخل آن وسایل نقلیه است نداشت.

کسانی که مشغول تماشای عملیات بودند شاهد حمله موشک ها از پهپادها بودند. هر دو وسیله نقلیه در یک آن تبدیل به گلوله آتش شدند. درمجموع چهار موشک شلیک شد. هیچ کس از این حمله جان به در نبرد.

مقامات ارتش آمریکا در نقاط مختلف جهان به طور مستقیم حمله را مشاهده می کردند. علیرغم این که علمیات موفقیت آمیز بود، واکنشها به این حمله به خاطر نوع و شدت آن چندان خوشایند نبود و مقامات در این فکر بودند که این حمله چه واکنشی را می تواند به وجود آورد.

این عملیاتی کاملاً قابل توجه از لحاظ فنی یا اطلاعاتی برای آمریکا بود. و این بسیار جالب توجه است که انجام اینگونه عملیاتها تا چه حد برای آمریکا معمول و آسان شده است.

پیتر سینگر، متخصص جنگ افزارهای آینده در بنیاد آمریکای جدید در این باره گفته: "در کمتر از یک نسل، ما از موضوعی که غیر طبیعی و شاید حتی علمی تخیلی بود، عبور کرده ایم تا جایی که این یک عملیات ها حالت عادی پیدا کرده است".

آنتونی کوردسمن که بر روی روندهای نظامی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن مشغول مطالعه است، گفته: حملات هدفمند مانند نمونه ای که منجر به ترور سردار سلیمانی شد نشان دهنده یک تغییر اساسی در جنگ افزارها است. این حملات به هوشیاری، نظارت و تلاش برای شناسایی بسیار گسترده نیاز دارد - که اساساً هیچ کشور دیگری در جهان نمی تواند با آن مطابقت داشته باشد، و بسیار گران قیمت، وقت گیر و نیازمند به تخصص بالا است."

تنها چیزی که در مورد ترور سردار سلیمانی متفاوت بود این بود که او یک مقام رسمی، و یک مقام ارشد دولت دیگر بود. به همین دلیل و با توجه به انتظار تلافی از سوی ایران، این حمله بسیار جنجالی تر از سایر حملات مشابه خود شد. اما از نگاه فنی، این حمله کاملا دقیق و معین بود.

سلیمانی که مدت طولانی حضور در سایه در خاورمیانه داشت، در سالهای اخیر به شکل عمومی رفت و آمد داشت و در حالی که مشغول طراحی راهبردی برای مقابله با منافع ایالات متحده در عراق و جاهای دیگر بود، با همگان عکس می گرفت. بنابراین پیدا کردن او به سختی یافتن بن لادن در سال 2011 در پاکستان، یا ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش که در حمله آمریکا در اکتبر 2019 در سوریه کشته شد، نبود.

با این حال مقامات می گویند که ردیابی سفرهای وی کمی زمان برده و دانستن اینکه دقیقاً کجا خواهد بود یک از نظر آمریکایی ها شاهکار اطلاعاتی است. همینطور ترور او به شکلی که خطر تلفات غیرنظامی را در پی نداشته باشد.

یکی از اپراتورهای ویژه سابق CIA که با عملیات های مشابه سر و کار داشته است گفته: "این کارها مشکل است. چیزهای زیادی وجود دارد که می توانند اشتباه از آب در آید."

مقامات می گویند هواپیماهای بدون سرنشینی که به دنبال کاروان سلیمانی بودند، بی صدا نیستند، اما در یک محیط شهری مانند بغداد، صدایی که آنها ایجاد می کنند به راحتی قابل تشخیص نیست. هیچ نشانه ای وجود نداشت که مردان حاضر در وسایل نقلیه بدانند که قرار است مورد هدف قرار گیرند.

دولت عراق از این که ایالات متحده بدون مشورت، یک مقام کشور همسایه را در خاک عراق کشته است راضی و خشنود نیست. دو مقام امنیتی عراقی به رویترز گفتند که در حال بررسی نقش مظنونان به جاسوسی اطلاعاتی برای آمریکا در فرودگاه بغداد هستند.

همچنین به گزارش رویترز، سازمان اطلاعات سوریه در حال تحقیق در مورد دو کارمند هواپیمایی چم وینگز است.

مقامات ایالات متحده به NBC گفته اند که برای چندین روز از نزدیک تحرکات سلیمانی را در سراسر منطقه نظارت می کردند. دولت ترامپ می گوید که سلیمانی قصد داشت حملاتی را علیه آمریکایی ها ترتیب دهد، هر چند که هیچ مدرکی از این ادعا را منتشر نکرده اند.

مقامات ایرانی گفته اند که حملات موشکی روز چهارشنبه علیه ارتش آمریکا در عراق که باعث تلفات جانی نشده است، پایان تلافی آنها برای کشته شدن سردارشان خواهد بود. اما مقامات اطلاعاتی آمریکا این موضوع را باور ندارند. یکی از مقامات آمریکایی گفته: "اگر من سفیر آمریکا بودم، تا اطلاع ثانوی ماشین شخصی خودم را استارت نمیزدم!"

کلید واژه ها: سردار سلیمانی شهادت سردار سلیمانی قاسم سلیمانی


نظر شما :