حجت‌الاسلام مجید انصاری:

چه کسی گفته باید شما التزام به اسلام را احراز کنید؟/جریانی که هشت سال ویران کرد، امروز علیه اصلاح‌طلبان بمباران می‌کند

۰۵ دی ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۸ کد : ۸۹۵۹ اصلی تیتر یک
یک جریانی می‌آید هشت سال مسئولیت کشور را به عهده گرفته و همه چیز را ویران می کند، اما امروز به صحنه آمده و علیه اصلاح‌طلبان، احزاب، مجلس و رهبران اصلاحات که دستشان بسته است بمباران انجام می دهند و آنها را متهم به ناکارآمدی می‌کنند.
چه کسی گفته باید شما التزام به اسلام را احراز کنید؟/جریانی که هشت سال ویران کرد، امروز علیه اصلاح‌طلبان بمباران می‌کند

حجت‌الاسلام مجید انصاری سخنگوی مجمع روحانیون مبارز در سومین کنگره مجمع فرهنگیان ایران اسلامی که امروز پنجشنبه در تالار «معلم» برگزار شد، ضمن تبریک میلاد حضرت مسیح(ع) به عنوان پیام آور آزادی و صلح به همه مسیحیان و مسلمانان با اشاره به روایتی از این پیامبر الهی مبنی بر اینکه «باید با کسانی معاشرت کنیم که مارا یاد خدا بیاندازند و دانش و علم آنها برای دنیا مفید باشد»، گفت: فرهنگیان پرچمدار آزادی و عدالت بوده و هستند؛ حتی در دوران نظام ستم شاهی فعالیت های درخشانی داشتند و حتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان پایگاه و جایگاه آنها در عرصه‌های مختلف درخشش داشت.

وی افزود: هر کجا انقلاب نیاز به انسان های شایسته داشته است، به سمت آموزش و پرورش دست دراز کرده و آموزش و پرورش نیز همه دارایی خود را در اختیار نظام قرار داد، نمونه‌های آن رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ابتدای انقلاب، شهیدان رجایی و باهنر و همچنین فرماندهان چون شهید چمران بودند که برای همیشه الگوی مدیران شایسته کشور شدند.

سخنگوی مجمع روحانیون مبارز گفت: انتظاری که از مجمع فرهنگیان می‌رود بیش از سایر احزاب است امیدوارم این جامعه متعهد و نورانی، فضای غبار آلود و ملتهب کشور را با سازماندهی خودشان هدایت کنند.

باوجود تاکید شورای عالی اصلاح‌طلبان افراد در انتخابات نام‌نویسی نکردند

وی با اشاره به موضوع این کنگره ـ انتخابات رقابتی = مجلس کارامد و مقتدر ـ که شعار اعلامیه حزب مجمع فرهنگیان ایران اسلامی بود تصریح کرد: چه شده است که در چلّه‌نشینی انقلاب و در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی فضا به گونه‌ای است که از ما می‌پرسند برای چه باید در انتخابات شرکت کنیم و چرا رای بدهیم؟ و عطای آن را به لقایش بخشیده و اصلاً وارد صحنه نشوند؛ حتی علی‌رغم تاکید شورای عالی اصلاحات به افراد مختلف، که از آنها درخواست کردند در انتخابات نام نویسی کنند، این افراد نیامدند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سختگیری‌هایی برای برگزاری کنگره حزب مجمع فرهنگیان سخن گفت و اظهار داشت: چه اتفاقی افتاده است که فرهنگیان در برگزاری یک همایش دچار مشکل می‌شوند؟ در دهه چهارم انقلاب اسلامی که می بایست احزاب اجتماعی و سیاسی فراگیر می داشتیم، نداریم.

شاید چند سال دیگر افتخار کنیم که ۲۷۰۰ حزب داریم

وی افزود: ما ۲۷۰ حزب داریم و شاید چند سال دیگر افتخار کنیم که ۲۷۰۰ حزب داریم اما کدام از آنها میتوانند راه حلی که راهگشای مشکلات کشور باشد ارائه بدهند؟

انصاری با اشاره به اعتراضات آبان تصریح کرد: حوادث و ناآرامی‌های اخیر که غمی در دل مردم ایران نشانده است و خانواده های داغدار خانواده بزرگ انقلاب اسلامی و یاران امام را به شدت ناراحت کرده است.

وی اضاضه کرد: سخن اعتراضات به اندازه کافی برای کسانی که خود را به خواب نزده باشند و بخواهند از خواب گران بیدار شوند آشکار بوده است.

انصاری با بیان اینکه عوامل مختلفی در به وجود آمدن این شرایط موثر بوده اما عامل مهم بی‌توجهی به رکن اساسی یعنی مردم و میزان بودن رای ملت است، که همواره مورد تاکید امام بود.

این فعال اصلاح‌طلب با بیان اینکه وقتی امام آهنگ انقلاب کرد در چند جبهه جنگید یک جبهه سخت که نظام ستمشاهی بود و دو جبهه دیگر نرم سکولارها و مرتجعان دینی و یا به قول امام «آخوندهای درباری» بود.

وی ادامه داد: امام توانستند با پس زدن این‌ تفکرها مردم را بر صحنه بیاورند؛ جمهوری اسلامی ثمره انقلابی بود که مردم در آن هم پایه مقبولیت و هم مشروعیت هستند؛ و اینگونه نیست که تصور شود پایه مشروعیت چیز دیگری است و مردم فقط پایه مقبولیت و فقط زینت الملک هستند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مجلس مهمترین رکن تصمیم‌گیری در کشور است که در میان سه قوه اصلی قاعده را تشکیل می‌دهد و دو قوه دیگر بر روی آن بنا نهاده شده‌اند، گفت: مجلس وظیفه قانون‌گذاری برای همه نهادها و جامعه را انجام می دهد و تنها مرجع قانون‌گذاری است.

انصاری با اشاره به سخن امام راحل گفت: آیا اکنون می‌توان گفت که مجلس مرکز همه قانون‌ها قدرت است؟ آیا این اصل قانون اساسی در عمل جریان دارد؟ اگر جریان داشته و دارد، پس این مشکلات مختلف در عرصه‌های اقتصاد، بین الملل، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی چیست؟ آیا مشکل از ناتوانی در قانون گذاری است یا در اجازه نیافتن اجرای قوانین؟ آیا مشکل از اساس تحقیق و تفحص است یا اینکه میدان به انجام تحقیق و تفحص داده نشده است؟

وی با طرح این سوال که چه اتفاقی افتاده است که مردم برای خواسته خود زبان به اعتراض توأم با خشم را بعد از ۴۰ سال باید انتخاب کنند؟ گفت: مگر نه اینکه در همه جای دنیا احزاب رابطه مردم با حاکمیت و سازمان دهنده نیروهای پراکنده جامعه و تمرکز آنها برای پیشبرد اهداف جامعه است؟

چرا وقتی شخصیت‌ها قدشان از یک حدی بیشتر می‌شود باید قدشان کوتاه شود

وی تاکید کرد: چرا وقتی حزب یا شخصیت‌ها در کشور قدشان از یک حدی بیشتر می‌شود و محبوبیتشان افزایش می‌یابد متوقف می شوند و جلوی آنها گرفته می‌شود و باید قدشان کوتاه شود، اگر به این چرایی‌ها پاسخ داده نشود، انقلاب ما دچار آسیبهای بزرگ خواهد شد و مردم در پی این شرایط می‌گویند چرا در انتخابات شرکت کنیم و چرا رای بدهیم؟

هر کجا مورد اعتماد واقع شدیم موفق بوده ایم

انصاری گفت: ما به عنوان کسانی که به آرمان های امام و انقلاب شهیدان اعتقاد داریم، تجربه عملی نشان داده است که هر کجا مورد اعتماد واقع شدیم موفق بوده ایم.

وی با اشاره به اینکه در دوره اول مجلس، نظارت استصوابی نبود؟ گفت: این گردنه‌ها وکانال‌های کنترل شکل‌گرفته امروز نبود اما در مجلس اول همه جریان‌ها در آن حضور داشتند و به گفته کارشناسان بهترین مجلس بعد از انقلاب بودند.

مجلس دهم نسبت به مجلس اول باید 10 برابر جلوتر می‌بود

این فعال اصلاح‌طلب تاکید کرد: امروز باید مجلس دهم نسبت به مجلس اول حداقل 10 برابر از نظر اقتدار، قانون گذاری و قدرت جلوتر می‌بود اما امروز خود مجلسیان می‌گویند شباهتی بین مجلس دهم و مجلس اول و حتی چند دوره بعد از آن نیست.

زنان و مردان فرهیخته زیادی در مجلس دهم هستند

وی در ادامه ابراز داشت: زنان و مردان فرهیخته زیادی در مجلس دهم هستند، اما چرا ساختار به سمت و سوی رفته است که مردم مجلس را در راس امور نمی‌دانند؟ چرا که اگر در راس امور بود باید نقش آن در زندگی شان دیده می‌شد و باید درد مردم از آنجا درمان می شد، نه اینکه دردها با صدای بَم در مجلس گفته شوند؛ از تریبون مجلس باید مصوبات و تصمیمات گفته و ابلاغ شود؛ تحقیق و تفحص‌ها انجام شود و نتایجی به بار بنشیند که گره از کار و زندگی مردم باز شود، چرا در این نقطه نیستیم؟

سکولاریسم و ارتجاع دوباره قدرت گرفته‌اند

وی افزود: با کمال تاسف باید بگویم که هر دو مسئله سکولاریزم که موجب بردن شدن دین از جامعه به حاشیه شده و ارتجاع دوباره قدرت گرفته اند و در جامعه مطرح هستند.

انصاری گفت: برخی می‌گویند اگر ما افراد را انتخاب و گزینش نکنیم در قیامت باید پاسخگو باشیم؛ چه کسی چنین چیزی را گفته است؟ امام در سخنرانی خود گفت "اگر مردم چیزی را نخواهند کسی نمی تواند چیزی را به آنها تحمیل کند".

چه کسی گفته باید شما التزام به اسلام را احراز کنید؟

وی ادامه داد: این نگاه که «باید مراحل کنترل، تشدید شود و مراجع قانونی تایید کنند اما ما التزام آنها به اسلام را احراز نکردیم»، چه کسی به شما گفته که باید چنین چیزی را انجام دهید؟ اگر اسلام برای انتخاب مرجع تقلید گفته است عدالت مرجع تقلید توسط دو نفر تایید شود، کافی است و می‌تواند مرجع باشد آیا این جزء احکام الهی است یا موضوعی عرفی؟

وی ادامه داد: می گویند که منابع چهارگانه قبول نیست و باید تحقیقات محلی و نظارت بر عملکرد آنها هم توجه شود. یک جوان ۲۰ ساله را در تهران برای تحقیقات محلی می فرستند و آنها از همسایه‌اش می‌پرسند که او نماز می‌خواند یا نه؟ کجا مشخص است که آن فردی که سوال از آن می‌شود صلاحیت سوال پرسیدن دارد؟ همه این مسایل باعث می شود که افراد از فضای کاندیدا شدن فاصله بگیرند و ثبت‌نام نکنند.

ای کاش صدا و سیما یک دهم تبلیغات دوغ آلیس را به انتخابات اختصاص می‌داد

انصاری گفت: ای کاش در این فضای سرد انتخاباتی، صدا و سیما یک دهم سهم تبلیغات دوغ آلیس را به انتخابات اختصاص می‌داد؛ دو ماه به انتخابات مانده است و شبکه‌ ملی داریم که شبانه‌روز از پول این ملت تغذیه می‌کند و سی و چند شبکه استانی و شهرستانی داریم چه میزان از انتخابات و رای مردم به صدا و سیمای جمهوری اسلامی مطرح است؟ چرا میزگردهای جدی برای نقد عملکرد مجلس برگزار نمی‌شود چرا از دبیران احزاب برای نقد مجلس دعوت نمی‌شود؟

وی افزود: برخی می‌گویند ما عضو هیچ دسته و حزبی نیستیم، این که افتخار نیست. اگر حضور مردم در صحنه تکلیف ملی و اسلامی است حضور احزابی که بتوانند شایستگان را معرفی کنند برای اینکه بعد از پیروزی مسئول باشد، [یک تکلیف است] تا پاسخگوی عملکرد کاندیداهای پیروز باشند.

جریانی که هشت سال ویران کرد، امروز علیه اصلاح‌طلبان بمباران می‌کند

عضو مجمع روحانیون مجلس گفت: یک جریانی می‌آید هشت سال مسئولیت کشور را به عهده گرفته و همه چیز را ویران می کند، اما امروز به صحنه آمده و علیه اصلاح‌طلبان، احزاب، مجلس و رهبران اصلاحات که دستشان بسته است بمباران انجام می دهند و آنها را متهم به ناکارآمدی می‌کنند.

عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان با بیان اینکه شرکت در شورای مشورتی سید محمد خاتمی جرم تلقی می‌شود، گفت: این جرم، طبق کدام قانون تعریف شده است؟ زبان گویا کارآمد و عملی مردم، انتخابات است؛ اگر مردم از آن فاصله بگیرند و این زبان را از آنها گرفته و کم اثر بکنیم زبان بعدی به طور طبیعی زمان هرج و مرج و خشونت خواهد شد.

حزب یک عمل مقدس است

انصاری گفت: حزب یک عمل مقدس است، پیامبر قبل از بعثت سازمان حزبی عدالت خواه را بنیاد نهاد و بعد از اسلام هم پیامبر به آن سازمان افتخار می‌کرد.

سخنگوی مجمع روحانیون مبارز با اشاره به اینکه افرادی می‌گویند عضو هیچ دسته، گروه یا حزبی نیستند، گفت: همه کسانی که حزب را بد می‌دانند، خودشان آگاهند که حزب لازم است و حزب غیر رسمی و غیر قانونی سازمان دیده‌اند و از عناصری استفاده می کنند که قانون به انها اجازه حضور در این عرصه ها را نداده است و کنترل فضای انتخاباتی را در دست می گیرند.

وی افزود: افرادی خودشان مرجع بررسی صلاحیت‌ها و از طرفی نیز مسئول تعیین لیست انتخاباتی هستند.

انصاری گفت: بگذارید در یک میدان مسابقه و رقابت عادلانه انتخابات برگزار شود؛ می‌شود در یک میدان مسابقه یک طرف را مسدود کنیم و برای طرف مقابل راه را هموار و بعد هم بگوئیم چون شکست خوردید مردم شمارا قبول ندارند.

خطر را بیخ گوشمان دیده‌ایم پس چرا بیدار نمی شویم؟

وی اظهار داشت: این نگاه قیّم‌مآبانه که می‌گوید دیگران نمی فهمند و ما باید برای آنها انتخاب کنیم خطرناک است، خطر را بیخ گوشمان دیده ایم پس چرا بیدار نمی شویم؟

وی تاکیدکرد: اصلاح‌طلبان با اذعان به دشواری مسیر راهی برای اصلاح امور جز حضور فعال در عرصه نمی‌دانند؛ رها کردن عرصه یعنی واگذار کردن کشور به بیگانگان که به دنبال تجزیه کشور هستند، یعنی آنها بحث براندازی را رها کرد و به تجزیه فکر می‌کند.

عضو شورای عالی اصلاح طلبان گفت: براندازی اصلی بر افتادن اندیشه‌های بلند انقلاب و آرمان‌های امام است زمانی که ما مردم را به هر دلیلی از عرصه بیرون برانیم براندازی شکل گرفته است و براندازان فقط باید بیایند، چون جاده برای آنها هموار شده است.

انصاری در ادامه گفت: امام(ره) احساسش این بود که همه مردم، سنی و شیعه، زن و مرد و همه اقوام صاحب کشور هستند و غیرخودی وجود ندارد و در این شرایط بود مردم توانستند ایران را حفظ کنند و جنگ را تمام کنیم.

وی بیان کرد: امیدوارم همه مردم را خودی و همه این جریان را از خود بدانیم و اصلاح‌طلبان معتقدند با همه این مسائل نباید صحنه را ترک کنیم.

۱۲ هزار عنوان قانون برای کشور کافی است

نماینده ادوار مجلس تاکید کرد: ما مجلسی در تراز قانون اساسی می‌خواهیم نه یک کلمه کم و زیاد؛ مجلس باید مرکز همه قانون‌ها و قدرت‌ها باشد مردم باید از تولید قوانین دست پنجم خارج شود؛ ۱۲ هزار عنوان قانونی برای کشور کافی است.

عضو مجمع روحانیون مبارز با تاکید بر اینکه مجلس جایگاه اصلی خود را حفظ و روی چند موضوع تمرکز کند، خاطرنشان کرد: مجلس باید وقت خود را به سیاست خارجی، تعامل با دنیا، گسترش سیاست‌های داخلی و اعتماد به مردم، احیای اقتصاد ملی و عدم وابستگی به نفت، مسئله اشتغال، کرامت و بیکاری مردم اختصاص دهد و اگر وقت اضافه آورد به مسائل دیگر بپردازند نه اینکه همه توانایی را حول تصویب چند قانون و تبصره بگذرانند.

کلید واژه ها: مجید انصاری انتخابات شورای نگهبان


نظر شما :