واکنش بورسهای جهانی به استیضاح ترامپ

۲۸ آذر ۱۳۹۸ | ۱۴:۲۱ کد : ۸۹۴۱ اصلی آخرین اخبار
معاملات روز پنج شنبه بازارهای سهام جهان تحت تاثیر اخبار مربوط به حوزه چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا قرار گرفت.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:    هر چند پس از ماهها اختلاف بر سر مسائل تجاری و اعمال تعرفه های متقابل، واشنگتن و پکن بر سر فاز نخست گام های لازم برای رسیدن به توافق تجاری با یکدیگر به اشتراک نظر رسیدند اما به نظر نمی‌رسد که آمریکا قصد متوقف کردن جنگ تجاری را داشته باشد و احتمالا اروپا مقصد بعدی جنگ تعرفه ها خواهد بود. رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریکا به اروپا هشدار داده است که اگر طرفهای اروپایی میزان واردات خود از آمریکا را افزایش ندهند، این کشور به منظور کاهش کسری تراز حساب تجاری خود با اروپا احتمالا تعرفه‌های خود بر واردات محصولات اروپایی را افزایش خواهد داد.

بورلیموریس، مدیر عمومی در موسسه " کیو ای سی ال تی دی" گفت: با رسیدن آمریکا و چین به فاز نخست توافق تجاری شاهد کاهش چشم‌انداز پر ریسک اقتصاد جهانی بودیم. با این حال سال آینده در آمریکا قرار است انتخابات برگزار شود و باید انتظار هر چیزی را داشت. فکر می‌کنم یک سال بسیار پر حادثه را در پیش خواهیم داشت.

واقعه مهم دیگر برای بازارهای جهانی، موافقت کنگره آمریکا با ارسال پرونده استیضاح دونالد ترامپ به مجلس سنا پس از تقریبا دو ماه تحقیق و شهادت افراد آگاه به پرونده اوکراین بود. دموکرات ها ترامپ را متهم کرده‌اند که با سوء استفاده از قدرت خود از رئیس‌جمهور اوکراین خواسته است که نسبت به فعالیت‌های پسر جو بایدن، رقیب انتخاباتی خود در این کشور اقدام کند. با تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان، اکنون دونالد ترامپ به سومین رئیس جمهور تاریخ این کشور تبدیل می‌شود که باید در سنا حضور یابد. بند نخست قطعنامه استیضاح با ۲۳۰ رای مثبت در برابر ۱۹۷ رای منفی و بند دوم با ۲۲۹ رای مثبت و ۱۹۸ رای منفی به تصویب نمایندگان کنگره رسید و در صورتی که دو سوم سناتورها نیز به استیضاح رای دهند، ترامپ عزل خواهد شد.

در وال استریت، همه شاخص‌ها بیشتر بودند تا جایی که دو شاخص مهم بورسی این کشور در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۲۳۹.۲۸ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۰۴ درصد کاهش تا سطح ۳۱۹۱.۱۴ واحدی پایین رفت ولی دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی " نزدک کامپوزیت" با افزایش ۰.۰۵ درصدی در سطح ۸۸۲۷.۷۳ واحدی بسته شد.

ریزش بورس‌های اروپا

از سوی دیگر بورس های اروپایی با خبر شوکه کننده منابع انگلیسی از احتمال اتخاذ موضع سرسختانه تر توسط دولت این کشور در جریان مذاکرات با اتحادیه اروپا مواجه شدند. اکنون دولت محافظه کار با توجه به اکثریت قاطع خود در مجلس می خواهد تا امتیازات بیشتری از بروکسل بگیرد و همین مساله احتمالا باعث تمدید بیشتر دوران گذار خواهد شد.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند تا جایی که شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۲۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۵۴۰.۷۵واحد بسته شد. شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش۰.۱۵ درصدی در سطح ۵۹۵۹.۶۰ واحد بسته شد و شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان نیز با کاهش ۰.۴۹ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۲۲۲.۱۶ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۰۶ درصد پایین رفت و به ۹۶۲۱.۸۰ واحد رسید.

هوای ابری در بورس‌های آسیا

از سوی دیگر اما در معاملات بورس‌های آسیا، شاخصها عملکرد مشابهی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با کاهش ۰.۲۹ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۸۶۴.۶۵ واحدی پایین رفت و شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ با کاهش۰.۴۷ درصدی به ۲۷ هزار و ۷۵۳.۳۵ واحد رسید.

در چین شاخص " شانگ‌های کامپوزیت " با ریزش ۰.۱۴ درصدی در سطح ۴۰۲۷.۱۵ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۷ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۸۳۳.۱۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.

افزایش قیمت جهانی طلا و نفت

در بازار طلای سیاه قیمتها صعودی بود. هر بشکه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۰۳ درصد افزایش به ۶۰.۹۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش۰.۰۵ درصدی به ازای ۶۶.۲۰ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۰۷ درصدی به ۱۴۷۶.۴۳ دلار رسید. هر اونس نقره با کاهش ۰.۰۲ درصدی به ازای ۱۷.۰۵ دلار مبادله شد.

کلید واژه ها: بورس مجلس وقایع اتفاقیه ترامپ و بورس جهانی


نظر شما :