مردم غیر قابل پیش بینی و غرور اصولگرایان

۲۸ آذر ۱۳۹۸ | ۱۲:۴۹ کد : ۸۹۱۵ اصلی سیاسی
واعظ آشتیانی معتقد است: مهم‌ترین تهدید انتخاباتی برای نیروهای انقلاب ارائه چندلیست است. ما باید بتوانیم با اقناع افکار عمومی و تکیه بر قانونگذاری موثر اعتماد مردم را جلب کنیم و با یک لیست متحد ۳۰نفره نیروهای شایسته را به مردم عرضه کنیم.
مردم غیر قابل پیش بینی و غرور اصولگرایان

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: نیروهای انقلاب نباید خود را از پیش برنده بدانند و این اطمینان را داشته باشند که اصلاح‌طلبان در هر شرایطی نمی‌توانند وارد مجلس شوند. مردم ایران غیرقابل پیش‌بینی هستند و ممکن است در شرایطی که نیروهای انقلاب نتوانند به یک لیست مشترک برسند، انتخاب دیگری داشته باشند.

 ارائه لیست مشترک یکی از چالش‌های این‌روزهای اصولگرایان است؛ به‌نحوی که هنوز مشخص نیست طیف‌های این جبهه می‌توانند با یکدیگر به اتحاد برسند یا خیر؟ گفته می‌شود جبهه پایداری چندان موافق سرلیستی قالیباف نیست و از آن سو قالیباف هم از انتظارات انتخاباتی‌اش کوتاه نمی‌آید. البته در مقابل چنین موضوعاتی برخی می‌گویند مسیر پیش‌بینی شده در جبهه اصولگرایی حکایت از به اتحادرسیدن نیروهای این جبهه دارد. ارائه لیست مشترک در شرایطی دغدغه مهم اصولگرایان است که از شواهد امر چنین برمی‌آید که اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو اقبال بلندی ندارند زیرا از یک‌سو نیروهای شاخص آنها وارد میدان نشده‌اند و از سوی دیگر نارضایتی‌هایی که از دولت و مجلس وجود دارد به دلیل ائتلاف اصلاح‌طلبان با اصولگرایان میانه‌رو دامن نیروهای اصلاح‌طلب را هم گرفته است با این حال برخی از فعالان سیاسی اصولگرا معتقدند که اگر اصولگرایان به ارائه چندلیست انتخاباتی دست بزنند شانس پیروزی قاطعشان پایین می‌آید.

امیررضا واعظ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا باور دارد که اصولگرایان نباید خود را برنده انتخابات بدانند. او در تحلیل شرایط انتخاباتی این روزهای جبهه اصولگرایی به «نامه‌نیوز» گفت: «اگر نیروهای انقلاب با تفکرات گذشته اصولگرایی در صحنه انتخابات حاضر شوند پیروزی مطلق آنها محل تردید خواهد بود اما اگر با نگاهی انقلابی، مدبرانه و شجاعانه و مبتنی بر پیگیری مطالبات مردم پیش بروند قطعا برنده مطلق انتخابات خواهند شد. نیروهای انقلاب نباید خود را از پیش برنده بدانند و این اطمینان را داشته باشند که اصلاح‌طلبان در هر شرایطی نمی‌توانند وارد مجلس شوند. مردم ایران غیرقابل پیش‌بینی هستند و ممکن است در شرایطی که نیروهای انقلاب نتوانند به یک لیست مشترک برسند، انتخاب دیگری داشته باشند. گرچه همه مردم می‌دانند که اصلاح‌طلبان در روی کارآمدن دولت فعلی نقش مهمی داشته‌اند و سهم آنها در اوضاع نابسمان فعلی کمتر از دولت نیست اما نیروهای انقلاب بازهم باید بکوشند که مردم را بیش از پیش قانع کنند که مسئولیت شرایط فعلی برعهده اصلاح‌طلبان است».

این فعال سیاسی اصولگرا زمینه انشقاق درمیان اصولگرایان را اینگونه تشریح کرد: «خطر این تفکر که از پیش برنده‌ایم، انشقاق است. اینکه بگوییم پیروز مطلقیم و سرمست از این تصور به ارائه چند لیست بپردازیم به معنای انشقاق است. امروز مهم‌ترین دغدغه نیروهای انقلاب باید وحدت باشد. اگر وحدت ایجاد شود بسیار خوش‌بینم که پیروزی مطلق در انتخابات آینده ازآنِ نیروهای انقلاب باشد».

او مهم‌ترین چالش امروز نیروهای اصولگرا را ارائه چند لیست انتخاباتی دانست: «مهم‌ترین تهدید انتخاباتی برای نیروهای انقلاب ارائه چندلیست است. ما باید بتوانیم با اقناع افکار عمومی و تکیه بر قانونگذاری موثر اعتماد مردم را جلب کنیم و با یک لیست متحد 30نفره نیروهای شایسته را به مردم عرضه کنیم. یکی از مشکلات این است که بسیاری از نامزدها واقعا شایستگی نمایندگی ندارند. برخی هستند که گرچه نماینده ادوار بوده‌اند اما هیچ تأثیری در مجلس نگذاشته‌اند. برخی هم دست به رزومه‌سازی زده‌اند. ما باید حواسمان جمع باشد که چنین افرادی را در لیست نگذاریم زیرا به اعتماد عمومی لطمه می‌زند».

او در پایان درباره اینکه چه فردی می‌تواند سرلیست انتخاباتی اصولگرایان باشد هم گفت: «انقلابی‌بودن در عمل است و نمی‌شود یک شخصی صرفا بوید من بصریت دارم و دیگران هم از او بپذیرند. متری وجود ندارد که چه کسی انقلابی یا غیرانقلابی است و رفتار، گفتار و عملکرد افراد نشان‌دهنده این مهم است. نمی‌شود روی یک فرد اصرار کنیم و بگویم حتما او باید سرلیست شود. اگر چنین کنیم در حق دیگر انقلابی‌ها جفا کرده‌ایم».

کلید واژه ها: اصولگرایان وقایع اتفاقیه انتخابات واعظ آشتیانی


نظر شما :