عمران خان امید سعودی ها در زمین بازی ایران در یمن

۲۷ آذر ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۰ کد : ۸۸۸۵ اصلی دیپلماسی
عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در مدت کمتر از یک سال، برای چهارمین بار به عربستان سعودی رفت و براساس گزارش رسانه های پاکستانی، این سفر با هدف تکمیل تلاشهای سابق عمران خان در چارچوب میانجی گری بین عربستان و ایران و با هدف کاهش تنشها میان این دو کشور، انجام شد.
عمران خان امید سعودی ها در زمین بازی ایران در یمن

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در مدت کمتر از یک سال، برای چهارمین بار به عربستان سعودی رفت و براساس گزارش رسانه های پاکستانی، این سفر با هدف تکمیل تلاشهای سابق عمران خان در چارچوب میانجی گری بین عربستان و ایران و با هدف کاهش تنشها میان این دو کشور، انجام شد.
 

لقمان عبد الله در الاخبار نوشت: عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در مدت کمتر از یک سال، برای چهارمین بار به عربستان سعودی رفت و براساس گزارش رسانه های پاکستانی، این سفر با هدف تکمیل تلاشهای سابق عمران خان در چارچوب میانجی گری بین عربستان و ایران و با هدف کاهش تنشها میان این دو کشور، انجام شد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: این در حالی است که در اواخر هفته گذشته، روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی مدعی شد که عربستان از ترس وارد آمدن ضربات جدیدی به اقتصادش، در حال انجام مذاکره سرّی با ایران است و تلاش های زیادی برای عادی سازی روابط با این کشور می کند.

منابع آگاه از مذاکرات، در خصوص مساله یمن، معتقدند که نظام سعودی خود را در برابر دو گزینه قرار داده است: یا ادامه آتش بس و یا تکرار حادثه آرامکو. از این رو، سیاستگذاران در ریاض امیدوارند که از طریق تماس با دو طرف یمنی و ایرانی، شرایطی را فراهم کنند که ضربه جدیدی به اقتصادشان وارد نشود.

این منابع، میانجیگری پاکستان را آخرین حلقه نجات برای ریاض، پیش از یک تنش زایی بزرگتر، توصیف می کنند؛ بویژه آنکه طبق گفته مسئولان در صنعاء، سعودیها به شروط آتش بس پایبند نبوده اند.

در همین چارچوب، محمد علی حوثی، عضو شورای عالی سیاسی، بر وجود برخی تماس ها با دو طرف سعودی و اماراتی تاکید کرد که البته به سطح مذاکره نرسیده است؛ به این دلیل که طرف سعودی برای توقف تجاوز، هیچ گام مثبتی بر نمی دارد.

همزمان، هیچ اشاره ای از سوی طرف ایران، مبنی بر وارد آوردن فشار بر هم پیمانان یمنی اش دیده نمی شود؛ بویژه آنکه عربستان در موضع «متجاوز ضعیف» قرار دارد و هر گونه دخالتی از سوی تهران، می تواند ریاض را وادار به امتیاز دهی در میدان یمن و حتی منطقه کند.

در این چارچوب، منابع آگاه از تحرکات عربستان تصریح می کنند: چگونه ریاض دولت آمریکا را برای فشار بر ایران تحریک می کند و در عین حال، از تهران می خواهد در مورد قانع کردن یمن برای ادامه آتش بس، به آن کمک کند؟! در شرایطی که خود عربستان به هیچ یک از تعهدات خود در مورد برطرف کردن محاصره یمن، عمل نکرده است.

منابع مذکور، این تلاش های سعودی را در حیطه یک مانور سیاسی مفتضحانه جای می دهند؛ چرا که ریاض می داند امکان تکیه بر دخالت مستقیم آمریکا در جنگ، بعید است و در واقع، نگرانی اصلی سعودیها آن است که موضوع یمن، در ضمن مذاکرات پشت پرده بین تهران و واشنگتن جای گرفته و ریاض هیچ نقشی در این باره نداشته و منافع آن در نظر گرفته نشود.

ریاض و چالش های دشمنان و هم پیمانان

چالش ها در برابر عربستان، منحصر به آنچه از سوی دشمنان متوجه این کشور است، نمی شود؛ بلکه عقب نشینی امارات، هم پیمان مورد اعتماد عربستان، از یمن، و تنها گذاشتن سعودیها، یک سیلی بزرگ به فرماندهان جنگ در ریاض محسوب می شود و آنچه کار را برای سعودیها دشوارتر کرد، آن است که ابوظبی در اجرای توافق ریاض، که مملکت سعودی برای متحد کردن تلاش های هم پیمانانش به آن تکیه داشت، کارشکنی می کند.


ارسال به تلگرام
 

کلید واژه ها: عمران خانمیانجیگری میان ایران و آمریکاوقایع اتفاقیه


نظر شما :