گام های لرزان ایران در آستانه جام ملت‌های آسیا

۳۰ آبان ۱۳۹۷ | ۰۰:۵۶ کد : ۸۸۶ ورزشی
تساوی تیم ملی فوتبال ایران مقابل ونزوئلا آن هم در دیداری که فرصت‌های زیادی توسط ملی‌پوشان از دست رفت، نقاط ضعف تیم تحت‌هدایت کارلوس کی‌روش در آستانه جام ملت‌های آسیا را نمایان کرد.
گام های لرزان ایران در آستانه جام ملت‌های آسیا

✍️ حاتم شیرعلی‌زاده

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: تیم ملی فوتبال کشورمان در دیدار دوستانه مقابل ونزوئلا قرار گرفت و به تساوی یک بر یک رضایت داد. این نتیجه در حالی رقم خورد که ایران از حریف عقب افتاد، اما علی قلی‌زاده در آخرین دقایق نیمه اول کار را به تساوی کشاند.


ایران در این بازی فرصت‌های خوبی برای گلزنی داشت، اما در ثبت گل‌های بیشتر ناکام ماند. همچنین خط دفاعی نیز در آستانه جام ملت‌های آسیا یک محک جدی خورد تا ضعف‌های تیم ایران آشکار شود.

 

از دست رفتن پنالتی طارمی با کمک‌داور ویدئویی

 


در دقیقه 54 این دیدار صحنه مشکوکی در محوطه جریمه ونزوئلا پیش آمد و داور قطری مسابقه پس از سرنگونی مهدی طارمی توسط مدافع حریف نقطه پنالتی را نشان داد تا شاگردان کارلوس کی‌روش در آستانه ثبت گل دوم قرار گیرند. پس از اعلام کمک داوران ویدئویی مبنی بر مشکوک بودن این موقعیت، عبدالرحمن جاسم برای بازدید دوباره صحنه از سیستم VAR استفاده کرد. این داور قطری با تماشای دقیق صحنه مربوطه از تصمیم خود منصرف شد و رأی به ادامه مسابقه داد تا اینگونه پنالتی ایران سوخته تلقی شود. با اعلام این تصمیم از سوی داور، سرمربی پرتغالی تیم ملی لبخند تلخ و طعنه‌آمیزی را بر روی لب خود آورد و اینگونه به تصمیم داور قطری اعتراض کرد. کی‌روش در جام جهانی 2018 هم به خصوص در جدال با تیم ملی پرتغال اعتراضات فراوانی را نسبت به VAR انجام داد تا نشان دهد به طور کل با این فناوری مشکل دارد.


درخشش قلی‌زاده

 


علی قلی‌زاده را می‌توان بهترین بازیکن تیم ملی در دیدار با ونزوئلا  دانست. قلی‌زاده که از چند بازی قبل از جام جهانی توانست خود را وارد لیست کی‌روش کند در نهایت موفق به حضور در ترکیب تیم ملی در بازی‌های جام جهانی نشد اما توانست خود را به عنوان یکی از بازیکنان ثابت اردوهای تیم ملی معرفی کن.  قلی‌زاده در این بازی دوستانه تیم ملی علاوه بر ارائه بازی خوب و بارها به هم ریختن مدافعان حریف، تنها گل تیم ملی را با شوتی زیبا به ثمر رساند تا تیم ملی بتواند به تساوی دست یابد.


کی‌روش و آشکار شدن ضعف‌ها

 


کارلوس کی‌روش پس این بازی گفت: «بازی خوبی را پشت سر گذاشتیم. بازی مقابل ونزوئلا دقیقاً تمام گزینه‌هایی را که ما می‌خواستیم برای آزمایش یک‌سری از بازیکنان تا قابلیت‌های آنها را بسنجیم، داشت. به شخصه فکر می‌کنم در طول نود دقیقه حاکم بر بازی بودیم و پنج، شش فرصت قاطعانه گل داشتیم. صادقانه می‌گویم که در قسمت هجومی زمین خوشحال نیستیم که در سه بازی دوستانه اخیر موقعیت‌های زیادی از دست دادیم. بازی با ونزوئلا را باید با سه گل به پایان می‌رساندیم. باید این مطلب را بپذیریم و سعی کنیم آن را برای موفقیت در جام ملت‌های آسیا ارتقا بدهیم».


وی در پاسخ به این پرسش که بعد از بازی با ونزوئلا در مورد برنامه‌های تیم ملی و تیم‌های جام ملت‌های آسیا چه‌فکر می‌کند گفت: «رنکینگ فیفا به ما کمک نمی‌کند که ما در دیدارهای پیش‌ِرو پیروز شویم، فقط آماری است برای عملکرد گذشته. تک تک بازی‌ها بسیار سخت خواهد بود. تمام بازی‌ها سخت است. جام ملت‌ها یک تورنمنت پرفشار و احساسی خواهد بود. ما باید با طراوت لازمه از بعد تکنیکی و ذهنی کاملاً آماده باشیم».


کارلوس کی‌روش ادامه داد: « باید عادت داشته باشیم مقابل تیم‌هایی بازی کنیم که بسیار فشرده بازی و روی ضدحمله کار می‌کنند. باید راهکاری مناسب برای این‌گونه تیم‌ها که فشرده بازی می‌کنند و تیم‌های بزرگتر را داشته باشیم. امیدوارم بتوانیم آماده‌سازی را به‌شکلی که نیاز داریم تدوین کنیم. امیدوارم بتوانیم دو تا سه بازی آماده‌سازی دیگر را قبل از شروع مسابقات داشته باشیم».


سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در مورد بازیکنان مصدوم نیز گفت: «به درگاه خدا دعا خواهیم کرد که مصدومان بیشتری ندهیم. الآن عزت‌اللهی، پورعلی‌گنجی، منتظری، جهانبخش و امشب هم مجید حسینی مصدوم شد تا تعداد مصدومان ما بیشتر شود. امیدواریم دیگر مصدوم نداشته باشیم».


سرمربی تیم ملی فوتبال ایران خاطرنشان کرد: «بار دیگر تقاضا می‌کنم از رئیس فدراسیون فوتبال ایران و جناب وزیر محترم ورزش که این مسئولیت را بپذیرند و مشکلات اطراف تیم ملی را حل کنند. امیدوار هستم صحبت‌هایم پیامی از صلح و درک متقابل و روحیه‌ای متحد و یگانه داشته باشد. همان‌طور که رئیس جمهور ایران قبل از جام جهانی فرمودند 85 میلیون ایرانی یک تیم و یک ضربان قلب برای ایران.  فکر می‌کنم که برخی افراد روی این‌که گفتند ضربان قلب درک درستی نداشتند، الآن زمان مناسبی نیست برای اینکه خواب باشیم».


وی در مورد کمپ پایانی ایران که آیا در قطر خواهد بود گفت: «شانس زیادی داریم که اردوی پایانی ما در قطر باشد با حمایت مهربانانه قطر و با توجه به رابطه خوبی که فدراسیون ایران با قطر دارد ما روز چهارشنبه بازدیدهای نهایی را از کمپ‌های قطر خواهیم داشت و گزارش نهایی را به رئیس فدراسیون فوتبال ارائه خواهم داد. بسیار خوشحال خواهم بود که اردوی پایانی‌مان را در قطر برگزار کنیم».


ایران، تیمی پرخطر

 


سایت ونزوئلایی «نوتیسی‌یرو 52» به دنبال تساوی تیم‌های ملی فوتبال ایران و ونزوئلا در ورزشگاه حمد بن خلیفه شهر دوحه نوشت: ونزوئلا در دومین بازی متوالی با حریفان آسیایی برابر ایران به نتیجه تساوی یک بر یک دست یافت. ایران نیز در بازی قبلی خود برابر ترینیدادوتوباگو یک بر صفر پیروز شده بود. گل نخست این بازی در دقیقه 35 توسط توماس به ثمر رسید اما شادی این گل زیاد طول نکشید و علی قلی‌زاده در دقیقه زننده گل تساوی‌بخش ایران شد. ایران به طور کلی برای رسیدن به گل در این بازی پرخطرتر از ونزوئلا بود اما قدرت لازم را نداشت. ونزوئلا نیز در خط حمله کم‌فروغ بود و بهای آن را در خط دفاعی پرداخت.

 

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیه کارلوس کی‌روش تیم ملی فوتبال ایران ونزوئلا جام ملت‌ها دیدار دوستانه


نظر شما :