تقابل دوگانه روسیه با آمریکا بر سر تسلیحات شیمیایی و هسته ای

۲۹ آبان ۱۳۹۷ | ۱۹:۲۲ کد : ۸۸۴ تیتر یک بین الملل
روسیه که در مورد پیمان موشک های هسته ای میان برد همچنان به آمریکا در چالش است در خصوص اختیارات جدید ناظر بین‌المللی تسلیحات شیمیایی نیز به اختلاف خورده است.
تقابل دوگانه روسیه با آمریکا بر سر تسلیحات شیمیایی و هسته ای

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: روز سه شنبه برای روسیه صحنه تقابل با آمریکا در دو جبهه مختلف بود.

 

روسیه که در مورد پیمان موشک های هسته ای میان برد همچنان به آمریکا در چالش است در خصوص اختیارات جدید ناظر بین‌المللی تسلیحات شیمیایی نیز به اختلاف خورده است.

 

 «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه به آمریکا هشدار داده بود که اگر از پیمان موشک های هسته ای میان برد خارج شود مسکو دست به اقدامات تلافی جویانه می زند.

 

تهدید پوتین در روز سه شنبه نمود بیشتری پیدا کرد و نمایندگان روسیه، چین و سوریه نبرد سختی را با نمایندگان آمریکا و سایر کشورهای غربی در نشست سازمان تسلیحات شیمیایی تجربه کردند.

 

ماجر از این قرار است که سازمان منع تسلیحات شیمیایی با اختیارات جدید می‌تواند انگشت اتهام خود را به سوی عاملان حملات شیمیایی همانند آنهایی که در سوریه و سالزبری رخ داد، نشانه بگیرد.

 

سازمان منع تسلیحات شیمیایی یک تیم کوچک اما بسیار قوی را تشکیل داده که مسؤول شناسایی عاملان حملات شیمیایی در سوریه و شامل ۹ یا ۱۰ عضو است. رئیس این تیم انتخاب شده و این گروه در اوایل سال آتی میلادی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. این گروه با حکمی که به اعضای آن اجازه می‌دهد به سوریه برگردند می‌خواهد مقصر تمامی حملات شیمیایی از سال ۲۰۱۳ تاکنون در این کشور را پیدا کند.

 

سازمان منع تسلیحات شیمیایی قرار است به زودی گزارش کاملی را درخصوص حمله شیمیایی ماه آوریل به شهر دومای سوریه منتشر کند. گزارش اولیه حاکی از آن بود که گاز کلر در جریان این حمله شناسایی شده اما گاز اعصاب نه.

 

چین، ایران و روسیه خواستار رای لحظه آخری درباره بودجه این سازمان شده و گفتند که باید یک گروه از کارشناسان نقش جدید سازمان منع تسلیحات شیمیایی را مورد بررسی دقیق قرار دهد. اما آمریکا و انگلیس این کشورها را به تلاش برای برگشت به گذشته متهم کرده و گفتند که این اقدام در مقصر دانستن سوریه باید همانطور که برنامه ریزی شده، در اوایل سال آتی میلادی انجام گیرد.

 

غرب پس از آن این اختیارات جدید را به سازمان منع تسلیحات شیمیایی داده که یکسری رخدادها در سوریه و همچنین حمله با عامل اعصاب به جاسوس سابق دو جانبه روس و دخترش در سالزبری انگلیس در مارس رخ داد.

 

الکساندر شولگین، فرستاده روسیه گفت که غرب مدعی استفاده دمشق و مسکو از سلاح شیمیایی است و این دروغ و بهانه‌ای برای استفاده از موشک‌هایش در سوریه است.

 

وی همچنین گفت که تصمیم ژوئن غیرمشروع و فراتر از کنوانسیون تسلیحات شیمیایی و توافق ۱۹۹۷ در توقف جهان از استفاده از تسلیحات سمی است.

 

فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه نیز این مساله را که کشورش از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده، رد کرد.

 

کنت وارد، سفیر آمریکا نیز گفت که ادعای روسیه درباره غیرمشروع بودن اختیارات سازمان منع تسلیحات شیمیایی یک ریاکاری است.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی در لاهه با مذاکرات پرتنشی بر سر تیم تحقیقاتی جدیدی که سال آینده کار خود را آغاز خواهد کرد تا مقصر حملات شیمیایی در سوریه را پیدا کند، مواجه است.

کلید واژه ها: روسیه آمریکا تسلیحات شیمایی


نظر شما :