غلامرضا ظریفیان در گفت و گو با «وقایع اتفاقیه»:

جامعه و جنبش دانشجویی گرفتار اکنون زدگی است / امید اجتماعی می تواند مسیر جامعه را تغییر دهد

۲۴ آذر ۱۳۹۸ | ۲۰:۳۸ کد : ۸۸۱۶ اصلی تیتر یک سیاسی
ظریفیان گفت: با توجه به این تغییر مزاج  فعالیت های دانشجویی برخی اعتقاد دارند تحرکات دانشجویی در معنای جنبش دانشجویی دیگر مسیر گذشته خود را طی نمی‌کند و حتی سخن از پایان جنبش دانشجویی به میان می‌آورند. حال اینکه  این جنبش زنده است و به پایان نرسیده است.
جامعه و جنبش دانشجویی گرفتار اکنون زدگی است / امید اجتماعی می تواند  مسیر جامعه را تغییر دهد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   مراسم 16 آذر روز دانشجو امسال متفاوت برگزارشد. تشکل های مختلف دانشجویی  به دنبال دعوت، رضا خاتمی و اسغر زاده و رائفی پور  و توکلی نبودند بلکه امسال شاهد بودیم که در بیشتر  دانشگاه های کشور مراسم تریبون آزاد برگزار شد و دانشجویان به بیان دیدگاه های صنفی و فرهنگی  پرداختند.


* تغییر مذاج تشکل های دانشجویی


 غلامرضا ظریفیان ، فعال سیاسی اصلاح طلب  گفت: کاهش سرمایه‌های اجتماعی و حتی سیاسی دست‌به‌دست هم داده و نشاط و سر زندگی گذشته را از تمامی تشکل‌های سیاسی و دانشجویی گرفته است. به ‌طوری که برخی معتقدند دیگر حتی نباید سخنی از فعالیت دانشجویی به میان آورد. زیرا در حال حاضر عرصه سیاست دیگر جاذبه‌های گذشته را نداد و با گشودگی‌های لازم برای فعالیت سیاسی همراه نیست. از این‌ رو فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه‌های مختلف به سمت و سوی فعالیت‌های صنفی متمایل شده است. دانشجویانی که امروز در دانشگاه ها مشغول به تحصیل هستند دیدگاهی متفاوت تر از دانشجویان یک تا دو دهه گذشته دارند و معتقدند که باید بیش از مسائل سیاسی مسائل اجتماعی را مورد پیگرد قرار داد.


*جنبش دانشجویی زنده است


 با توجه به این تغییر مزاج  فعالیت های دانشجویی برخی اعتقاد دارند تحرکات دانشجویی در معنای جنبش دانشجویی دیگر مسیر گذشته خود را طی نمی‌کند و حتی سخن از پایان جنبش دانشجویی به میان می‌آورند. حال اینکه  این جنبش زنده است و به پایان نرسیده است. البته هستند افرادی که معتقدند فعالیت‌های دانشجویی از حالت جنبش خارج‌ شده و پدیده‌های مختلفی را مورد پیگرد قرار می‌دهد. 


 *جبش دانشجویی و بحران اکنون زدگی


جامعه ایران همواره فراز و نشیب‌های سیاسی  و اجتماعی گوناگونی داشته و چنانچه  نوعی امید اجتماعی در جامعه ایجاد شود و گشودگی‌هایی در این عرصه به وجود آید نسل جوان و به‌خصوص  دانشجویان به علت وضعیت ذهنی خود به آرمان‌ها توجه خواهد کرد.  واقعیت آن است که در شرایط کنونی کل جامعه ازجمله دانشجویان  گرفتار اکنون زدگی هستند و در این شرایط نیز نسل جوان آرمان‌های بلند را جست‌وجو نمی‌خواهد کرد.


*عبور از اکنون زدگی


 هرچند فضای سیاسی جامعه  تحت تاثیر شرایط اقتصادی است اما به نظر می رسد این جامعه با توجه به اینکه اولا به قانون و دوما به تغییر معتقد است دچار رکود عمیق تر نخواهد شد. البته ممکن است در همین انتخابات پیش رو مسیر خود را مورد پیگرد قرار ندهد اما  در مجموع جامعه تحصیل کرده ایران در انتظار موقعیتی برای ایجاد فضایی پویا تر است

مصاحبه گیرنده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: احسان اسقایی وقایع اتفاقیه جنبش دانشجویی افول جنبش دانشجویی


نظر شما :