توان دفاعی سعودی‌ها را در برابر تهران تقویت کردیم

۲۴ آذر ۱۳۹۸ | ۱۷:۳۷ کد : ۸۸۰۳ اصلی بین الملل
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران ضمن تکرار ادعاهای بی‌سند واشنگتن و ریاض درباره حمله ۲۳ شهریورماه یمنی‌ها به تاسیسات نفتی آرامکو اعلام کرد، آمریکا توان دفاعی سعودی‌ها را تقویت کرده است.
توان دفاعی سعودی‌ها را در برابر تهران تقویت کردیم

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:    در ادامه اتهام‌زنی‌های بی‌سند آمریکا و عربستان سعودی درباره حمله 23 شهریورماه یمنی‌ها به تاسیسات نفتی آرامکو، این بار «برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شد تهران این حمله را انجام داده و توافق هسته‌ای برجام باعث افزایش درگیری‌های منطقه‌ای شده است.

 

برایان هوک در مصاحبه با «سی‌ان‌بی‌سی» بدون اشاره به مواضع غیرقانونی دولت «دونالد ترامپ» در خروج از توافق برجام، بی اعتنایی به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و اعمال فشارهای همه‌جانبه به خریداران نفت و طرف‌های تجاری ایران مدعی شد: «به خاطر توافق هسته‌ای ایران (برجام) ما شاهد تجمیع خطر یک درگیری منطقه‌ای بوده‌ایم و آنچه ایران روز چهاردهم سپتامبر علیه عربستان سعودی انجام داد، یک اقدام جنگی بود».

 

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در این مصاحبه با این سوال مواجه شد که چرا واشنگتن بعد از این حمله ادعایی ایران کاری انجام نداده است؛ هوک به این سوال اینطور جواب داد: «البته که ما کارهایی انجام داده‌ایم اما ایران در نتیجه این حمله از منظر دیپلماتیک منزوی‌تر شده است و ما هنوز هم خواهان نقش‌آفرینی شورای امنیت سازمان ملل هستیم و امیدواریم در شورای امنیت سازمان ملل در این باره کاری انجام شود».

 

این مقام آمریکایی سپس به طرح واشنگتن برای اعزام 14 هزار نظامی آمریکایی به عربستان سعودی و منطقه غرب آسیا اشاره کرد و مدعی شد: «ما این را می‌دانیم که به خاطر تقویت موضعمان در این منطقه توانستیم بازدارندگی ایجاد و از حملات بسیاری جلوگیری کنیم».

 

او افزود: «ما امیدواریم با استقرار یک نوع از بازدارندگی از انجام یک حمله دیگر (مشابه با حمله 23 شهریورماه به عربستان سعودی) جلوگیری کنیم. ما توانمندی‌های دفاعی (عربستان) سعودی و دیگر کشورها (در منطقه غرب آسیا) را تقویت کرده‌ایم و به کمک به تقویت توانایی دفاعی سعودی و منطقه ادامه خواهیم داد».

 

تاکید‌های هوک درباره کمک‌های واشنگتن به تقویت توانایی دفاعی ریاض در حالی مطرح شده که تجهیزات و پدافند گران‌قیمت آمریکایی نتوانستند به سعودی‌ها برای مقابله با حمله 23 شهریورماه کمکی بکنند؛ موضوعی که واکنش طعنه‌آمیز مقام‌های روسیه را نیز به دنبال داشت.

 

کلید واژه ها: سعودی بریان هوک وقایع توان دفاعی سعودی


نظر شما :