پیمانکاران شهرداری کودکان کار را استخدام می‌کنند

۲۹ مرداد ۱۳۹۷ | ۲۰:۲۳ کد : ۸۸ اصلی جامـــعه
یکی از اعضای شورای شهر تهران درباره بهره‌کشی کودکان در کارگاه‌های بازیافت می‌گوید: هیچ کودکی استخدام شهرداری نیست و پیمانکاران شهرداری این اقدام خلاف ضابطه را انجام می‌دهند.
پیمانکاران شهرداری کودکان کار را استخدام می‌کنند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: قانون حمایت از کودک و نوجوان تبصره‌های متعددی دارد. بهره کشی اقتصادی و مبارزه با کار کودک یکی از مهم‌ترین مصادیقی است که در این لایحه به آن توجه شده است. تعداد زیاد کودک کار و وجود کارگاه‌های بازیافت زباله همان کارگاه‌هایی که از نوجوانان برای کم کردن هزینه‌های خود استفاده می‌کنند من جمله مصادیقی است که مسئولان را به نگارش لایحه حمایت از کودک و نوجوان واداشته است.


 مجلس شورای اسلامی معتقد است که شهرداری باید مقابل صاحبان این کارگاه‌ها بایستد و با مجلس بر سر مساله کار کودکان تعامل بیشتری کند.


فعالین حقوق حوزه کودک می‌گویند شهرداری در سال‌های کنونی کم کاری کرده است و باید اقدامات قابل توجهتری انجام دهد. یکی از اعضای شورای شهر تهران درباره تعامل شهرداری و اقداماتی که باید در راستای مقابله با کار کودکان انجام دهد می‌گوید: مدیریت شهری موظف است در راستای ماموریت‌ها و وظایفی که قانون برای آن مشخص کرده است اقدام کند و ورود در هر فعالیت و خدمتی باعث می شود که شهرداری از ماموریت اصلی خود فاصله بگیرد. در سنوات گذشته ما شاهد این هستیم که شهرداری در هر حوزه‌ای ورود پیدا کرده و خدماتی را ارائه داده این کار باعث می شود که منابع شهر در جاهایی مصرف بشود که قانون در حوزه مدیریت شهری برای آن تکلیفی نکرده است. و در حوزه های که باید حتما فعالیت کند نتواند به خوبی نقش ایفا کند.


زهرا صدراعظم نوری ادامه می‌دهد: ساماندهی به کودکان کار در محدوده شهری جزو وظایف شهرداری تهران نیست. ما هیچ بند و تبصره ای نداریم که ساماندهی کودکان کار را به عهده شهرداری تهران گذاشته باشد.


وی در پاسخ به این سوال که نقش شهرداری دقیقا در مقابل با کودکان کار در خیابان‌ها چیست ادامه می‌دهد: وزارت کار رفاه و تامین اجتماعی و سایر نهادها موظف هستند که به این مساله بپردازند. شهرداری و مدیریت شهری تلاش می کند در حوزه های مختلف نقش تسهیلگری انجام دهد باتوجه به امکاناتی که دارد همکاری و مساعدت با سایر نهادها داشته باشد البته این با وظیفه اصلی مدیریت شهری متفاوت است.


این عضو شورای شهر تهران درباره کار کودکان توضیح می‌دهد: کار کودکان در شهر تهران اکنون مورد موافقت ما نیست نه با روحیه آنها سازش دارد و نه با سلامت و روان آنها. کودکی که باید تفریح کند تحصیل کند مجبور است کار کند و یا به سراغ مشاغلی بپردازد که سلامتی او را به خطر می اندازد. این کارها در شهر اتفاق می‌افتد اما شهرداری وظیفه ساماندهی به آنها را ندارد.


زهرا صدراعظم نوری در پایان درباره کارگاه‌های بازیافتی که در شهر وجود دارند و تعدادی مقصر آن را شهرداری تهران می‌دانند توضیح می‌دهد: اگر این اتفاق هست باید پیمانکاران طرف قرارداد شهرداری پاسخگو باشند اگر چنین اقدامی می‌کنند اقدام خلاف ضابطه است هیچکدام از این کودکان طرف قرارداد شهرداری نیستند و باید از پیمانکارانی که این کودکان را به استخدام می‌گیرند توضیح خواست.

 

پایان نوشتار/

کلید واژه ها: کودکان کار شهرداری تهران مجلس شورای اسلامی زهرا صدراعظم نوری شورای شهر تهران


نظر شما :