پیش‌بینی صادرات یک میلیون بشکه نفت

۲۰ آذر ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۵ کد : ۸۷۳۵ اصلی سرخط اخبار
در سالهای ۹۵ و ۹۶ میزان صادرات نفت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه بود که این عدد را در لایحه و قانون بودجه امسال به یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه کاهش دادیم اما به دلیل تشدید تحریم ها، در ابتدای امسال این عدد را به ۳۰۰ هزار بشکه تعدیل کردیم. 
پیش‌بینی صادرات یک میلیون بشکه نفت

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:    معاون سازمان برنامه با بیان اینکه لایحه بودجه 99 را با وضعیت کشور منطبق کرده‌ایم،گفت: راهکارهای مناسبی یافته ایم و اعلام صادرات یک میلیون بشکه نفت برای سال آینده یک عدد واقعی است.


حمید پورمحمدی، در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم شرایط تحریمی کشور و میزان صادرات سال جاری نفت، در لایحه بودجه سال 99 کل کشور صادرات نفت یک میلیون بشکه پیش بینی شده است؟ اظهار داشت: در سال های مختلف دولت همواره میزان صادرات نفت خود را پیش بینی و عدد را کم و زیاد می کند.

 

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: در سالهای 95 و 96 میزان صادرات نفت 2 میلیون و 500 هزار بشکه بود که این عدد را در لایحه و قانون بودجه امسال به یک میلیون و 400 هزار بشکه کاهش دادیم اما به دلیل تشدید تحریم ها، در ابتدای امسال این عدد را به 300 هزار بشکه تعدیل کردیم. 

 

او  گفت: در ادامه دوباره خود را با وضعیت جدید منطبق کردیم و راهکارهای مناسبی یافتیم. از این رو اعلام صادرات یک میلیون بشکه نفت برای سال آینده یک عدد واقعی است.

 

پورمحمدی در ادامه با بیان اینکه مشکلاتی که تحریم برای صادرات نفت ایجاد کرد موجب شد این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم، افزود: در سال آینده از منابع حاصل از صادرات نفت برای هزینه های جاری استفاده نخواهیم کرد و این مبلغ را صرف طرح های عمرانی می کنیم.

 

او  تاکید کرد: ما واگذاری دارایی های سرمایه ای که نفت است را به تملک دارایی های سرمایه ای که طرح‌های عمرانی است تبدیل می کنیم.

 

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در بودجه 99 ارتباط نفت را با بودجه جاری قطع و این منبع را به بودجه عمرانی وصل کردیم که امیدواریم این روند برای سال های بعدی نیز تداوم داشته باشد.

 

پورمحمدی افزود: این فرایند یک ریل گذاری محسوب می شود و اگر بتوانیم قطع وابستگی بودجه جاری به نفت را ادامه بدهیم و هر مقدار که نفت و سرمایه می‌فروشیم صرف سرمایه‌گذاری‌های دیگر کنیم ، می توانیم از این بیماری همیشگی که به اقتصاد کشور آسیب می زد مصون شویم.

 

وی یادآور شد: عمده نوساناتی که وارد اقتصاد کشور می شود ناشی از کم و زیاد شدن قیمت نفت است؛ قیمت نفت وقتی بالا است دولت ها به سمت خرج کردن فراوان می روند اما وقتی قیمت کاهش می یابد، هزینه ها را نمی شود کم کرد؛ هم اکنون فرصت ایجاد شده که ریل را عوض و نفت را صرف طرح های عمرانی کنیم.

 

کلید واژه ها: نفت ایران صادرات نفت ایران میزان صادرات نفت ایران وقایع اتفاقیه


نظر شما :