تلاش آبه برای کاهش تنش تهران و واشنگتن

۱۹ آذر ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۴ کد : ۸۷۰۸ اصلی بین الملل
یکی دیگر از اهداف آبه از دعوت رییس جمهوری ایران به توکیو، دستیابی به تفاهم با ایران در مورد برنامه ژاپن برای اعزام نیرو‌های دفاع از خود به خاورمیانه است
تلاش آبه برای کاهش تنش تهران و واشنگتن

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:    «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن با بیان اینکه کشورش در حال برنامه ریزی برای سفر «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران به توکیو است، گفت: با پیگیری مداوم و گفتگو به تلاش‌های دیپلماتیک خود برای کاهش تنش‌ها و دستیابی به ثبات در منطقه ادامه خواهیم داد.

کیودو خبرگزاری رسمی ژاپن روز سه‌شنبه در گزارشی با اعلام این مطلب نوشت؛ نوشت، سفر احتمالی «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران با هدف کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکا در خاورمیانه و در راستای افزایش نقش ژاپن در کاهش این تنش‌ها انجام می‌شود.

گزارش می‌افزاید آبه در عین حال اشاره‌ای به تاریخ دقیق سفر روحانی به توکیو نکرد، اما کارشناسان می‌گویند این سفر به احتمال زیاد در تاریخ ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر) انجام شود.

کیودو نوشت این سفر چنانچه انجام شود اولین سفر یک رئیس جمهوری ایران از زمان سفر رییس جمهوری وقت ایران در سال ۲۰۰۰ میلادی به ژاپن خواهد بود آبه احتمالاً از این فرصت برای ترغیب ایران به حفظ توافق برجام استفاده می‌کند که طبق آن ایران در قبال لغو تحریم ها، با قدرت‌های جهانی توافق کرده است تا برنامه هسته‌ای خود را کاهش دهد.

در این گزارش آمده است ایالات متحده در ماه مه سال ۲۰۱۸ از این توافقنامه بین المللی خارج شد و دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور آن را "وحشتناک" و "یک طرفه" خواند از آن زمان ایران به تدریج از تعهدات خود برای محدود کردن ذخایر اورانیوم و سطح غنی سازی در قالب برجام کاسته است.

کیودو به نقل از منابع خود می‌گوید یکی دیگر از اهداف آبه از دعوت رییس جمهوری ایران به توکیو، دستیابی به تفاهم با ایران در مورد برنامه ژاپن برای اعزام نیرو‌های دفاع از خود به خاورمیانه است.

توکیو برای ارتقاء قابلیت‌های جمع آوری اطلاعات و اطمینان از ناوبری ایمن حمل و نقل دریایی، برای اعزام یک ناوشکن و یک هواپیمای گشت به منطقه در قالب یک ابتکار جداگانه از ائتلاف به رهبری ایالات متحده که در نزدیکی تنگه هرمز فعالیت خواهد کرد برنامه دارد.

ژاپن، متحد اصلی ایالات متحده است، اما همچنین روابط دوستانه‌ای با ایران دارد و علاقه‌مند است تا ضمن حفظ این روابط، تنش‌ها در خاورمیانه جایی که تا ۸۰ درصد نفت خود را از این منطقه تامین می‌کند کاهش دهد. کیودو می‌گوید پیش بینی می‌شد که ایالات متحده به سفر روحانی به ژاپن اعتراض کند، اما این منابع گفته اند که واشنگتن قبلاً در این مورد به توکیو چراغ سبز نشان داده است، تصمیمی که ظاهراً ناشی از تمایل واشنگتن به درک بهتر تفکر تهران است.

«عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران در جلسه روز سه شنبه گذشته خود با آبه در توکیو، نخست وزیر ژاپن را در جریان تمایل سفر روحانی به توکیو قرار داد، روحانی قرار است اواسط ماه دسامبر برای شرکت در یک همایش به مالزی سفر کند.

گزارش می‌افزاید آبه در سفر خرداد ماه سال جاری خود به تهران که نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپنی به ایران در ۴۰ سال گذشته بود زمینه را برای سفر روحانی به توکیو فراهم کرده است، آبه در آن سفر همچنین با آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران دیدار کرد.


منبع: ایرنا

کلید واژه ها: تهران واشنگتن آبه تماس آبه و روحانی میانجیگری آبه سفر روحانی به ژاپن


نظر شما :