سرلیستی قالیباف با تاکید ابراهیم رئیسی

۱۹ آذر ۱۳۹۸ | ۰۸:۳۶ کد : ۸۶۹۵ اصلی سیاسی
طلایی گفت:اینکه فردی نزدیک به آقای قالیباف باشد یا آقای جلیلی و جبهه‌ پایداری، نباید باعث شود که بین لیست‌ها تفاوتی به‌وجود آورد و باعث شود که فردی به ناحق در لیست قرار نگیرد و حب و بغض‌های خطی افراد را از لیست واحد دور کند.
سرلیستی قالیباف با تاکید ابراهیم رئیسی

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:     در روزهایی که بازار اصلاح طلبان سرد است، در آن طرف میدان بازی اصولگرایان قرار دارند با تعداد زیادی کاندید که هرکدام برای بازی انتخابات یک ژنرال محسوب می‌شوند. هرچند کثرت ژنرال‌ها می‌تواند آنها را دچار خطر آشفتگی و انشقاق کند. اینکه ناگهان طبق معمول جبهه پایداری ساز دیگری بنوازد و قصد ارائه لیست کند، خطری است که شورای ائتلاف اصولگرایان و وحدت آنها را تهدید می کند. در رابطه با این چالش به سراغ «مرتضی طلایی» عضو سابق شورای شهر تهران و فعال سیاسی اصولگرا (از نزدیکان محمدباقر قالیباف) رفتیم:

سایه وحدت و انشقاق در لیست های اصولگرایان

مرتضی طلایی در پاسخ به سوال خبرنگار نامه نیوز در رابطه با احتمال مطرح شدن تکثر لیست‌های اصولگرایان باتوجه به آرایش جبهه پایداری و شورای ائتلاف، اظهار کرد: «ابتدا باید تامل کرد تا دید نتیجه اولیه تایید صلاحیت‌ها چگونه است تا پس از آن به تحلیل لیست‌های مختلف بپردازیم. شاید ما در این مرحله شاهد تغییر و تحولاتی باشیم که در این مرحله قابل پیش‌بینی نباشد. اگر حسب شایسته سالاری و شایسته‌گزینی عمل کنیم، باید ببینیم که شورای ائتلاف شایستگان و افراد موجه را صرف‌نظر از عضویت در شورای ائتلاف، در یک لیست واحد جمع کند یا خیر».

این فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر این نکته که «برای چیدن لیست ملاک‌های شورای وحدت برمبنای ارزش‌ها و توانایی‌هاست» تصریح کرد: اینکه فردی نزدیک به آقای قالیباف باشد یا آقای جلیلی و جبهه‌ پایداری، نباید باعث شود که بین لیست‌ها تفاوتی به‌وجود آورد و باعث شود که فردی به ناحق در لیست قرار نگیرد و حب و بغض‌های خطی افراد را از لیست واحد دور کند.

عضو سابق شورای شهر در ارتباط با ائتلاف و حفظ وحدت با جبهه پایداری و اصولگرایان ادامه داد: منطقی که طبق آن ما قبل از شروع ثبت‌نام‌ها به دوستان جبهه پایداری درباره وحدت و ضرورت از خودگذشتگی سیاسی و گفتمانی برای رسیدن به لیست واحد و عدم تکثر فهرست‌ها ارائه دادیم، هنوز هم بر جای خود برقرار است. ولی اگر قرار باشد که ما شاهد تکثر لیست‌ها و عدم ائتلاف باشیم، به‌نظر می‌رسد که هرکس امروز ادعای ارزش‌مداری و مدیریت جهادی دارد، باید فارغ از نگرش‌های خطی و جریانی، باید ببیند که چه کسی بیشتر برای مردم و نظام در مجلس مفیدتر است. اگر جز این باشد، بدان معناست که ما بخشی از جریان سیاسی غیر ارزشی و غیر انقلابی هستیم که صرفا رقابت دارد.

طلایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه «آیا پخش فیلم توسط آقای قالیباف و دعوت برای ثبت نام از جوانان، نواختن سازی جدا از شورای ائتلاف اصولگرایان و سازوکار آنها نبود؟» جواب داد: خیر چنین نیست! ایشان مدت‌ها قبل از تشکیل شورای ائتلاف و معرفی سازوکارهای شورای ائتلاف، بحث مجلس نو و تشکیل سایتی برای معرفی جوانان را مطرح کرد. ایشان قرار بود تا این طرح خود را در شورای ائتلاف اصولگرایان مطرح و ارائه کند و تزاحمی بین برنامه ایشان و کار شورا وجود ندارد. تلاش آقای قالیباف این بود که وعده‌ای که به جوانان داده بود محقق شود.

وی در ارتباط با نقش آقای قالیباف و وزنه وی در لیست‌های اصولگرایان گفت: تا جایی که بنده اطلاع دارم، تقریبا همه جریانات اصولگرا در ائتلاف، روی سرلیست بودن آقای قالیباف اتفاق نظر دارند. این چیز عجیبی نیست. حتی قبل از ثبت نام آقای قالیباف، چیزی که در میان شورای ائتلاف مطرح بود، این بود که می‌گفتند «ما منتظریم ببینیم آقای قالیباف ثبت نام می‌کند یا خیر؟ اگر ثبت نام کند، به‌عنوان سرلیست واحد قرار می‌گیرد». اکنون نیز این اتفاق افتاده و به نظرم آقای قالیباف سرلیست اصولگرایان خواهد بود.

مرتضی طلایی در پایان با اشاره به ماجرای جلسات مشترک ابراهیم رئیسی با چهره‌های مطرح اصولگرا درباره انتخابات مجلس گفت: بنده در این رابطه اطلاعات دقیق و با جزئیات ندارم، اما بعد از انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته آقای رئیسی با چهره‌های اصولگرای مطرح در انتخابات‌های ریاست جمهوری گذشته از جمله آقای جلیلی و آقای قالیباف جلساتی داشتند و این ابتکارشان باعث شکل‌گیری ائتلافی بین اصولگرایان شد و شورای ائتلاف نیز نتیجه همین اقدام آقای رئیسی بود. ایشان سعی داشتند به‌عنوان چهره‌ای فراجناحی و معنوی برای وحدت نیروهای انقلاب مطرح شده و نقشی پدرانه ایفا کنند. بعد از تشکیل شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، این وظیفه از روی دوش ایشان برداشته شده و بر دوش شورا قرار گرفت و اکنون نیز ما امیدواریم تا این اقدامات امید از دست رفته مردم که ناشی از ناکارآمدی‌های مدیریتی است، بازگرداند!

کلید واژه ها: طلایی اجتماع اصولگرایان قالیباف مجلس انتخابات


نظر شما :