روسیه و ایران با ارزهای ملی تجارت می‌کنند

۲۸ آبان ۱۳۹۷ | ۰۹:۵۵ کد : ۸۶۹ آخرین اخبار
وزیر انرژی روسیه گفت که این کشور تحریم‌های اعمال شده علیه ایران توسط آمریکا را به رسمیت نمی شناسد و به دنبال مکانیزمی برای تجارت با ایران بر اساس ارزهای ملی است.

به گزارش تسنیم به نقل از پرس‌تی‌وی، روسیه اعلام کرد برای ادامه همکاری های دوجانبه با ایران علی رغم تحریم های آمریکا علیه این کشور،احتمالاً در معامله ها از ارز داخلی استفاده می کند.

 

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفت مسکو این طرح را اجرایی می‌کند چون تحریم های آمریکا علیه ایران را به رسمیت نمی شناسد.

 

«ما تحریم های آمریکا علیه ایران را که به صورت یکجانبه و بدون تایید شورای امنیت سازمان ملل اعمال شده، به رسمیت نمی شناسیم. ما به دنبال مکانیزمی برای همکاری هستیم که یکی از آنها معامله با ارزهای ملی است».


او تاکید کرد که پرداخت ارز ملی به ایران باعث میشود مسکو بتواند با تهران همکاری کند. نواک اظهار داشت: «این اولین بار نیست که آمریکا ایران را تحریم کرده است. تا سال 2015 که تحریم های ایران برداشته شد، ما با ایران هم تجارت داشتیم و هم همکاری های اقتصادی».

 

در ماه های گذشته روسیه در پاسخ به تحریم‌های آمریکا بارها احتمال جایگزینی دلار آمریکا را با سایر ارزها در معامله هایش با دنیای خارج اعلام کرده است. در ماه اوت آنتن سیلوانف وزیر دارایی روسیه گفت که این کشور در معاملات نفتی از دلار آمریکا استفاده نمی‌کند.


وی ادامه داد: «غیر ممکن نیست. ما به طرز قابل توجهی سرمایه گذاری هایمان را در دارایی های آمریکا کاهش داده‌ایم. در واقع دلار که آن را یک ارز جهانی می‌دانند، ابزاری پرخطر برای پرداخت هاست».

 

نواک هم در همین زمینه بارها گفته بود مسکو در حال بررسی احتمال انجام معاملات نفتی با ارز داخلی است، مخصوصاً با ایران و ترکیه. «همه موافقند که باید به سمت استفاده از ارز های داخلی برای پرداخت ها پیش برویم. این کار لازم است و آرزوی طرفهای معامله نیز می باشد».

کلید واژه ها: روسیه ایران ارز


نظر شما :