طیبه سیاوشی:طرح مقابله با کودک همسری رد نشده است

۲۷ آبان ۱۳۹۷ | ۱۹:۱۴ کد : ۸۶۷ تیتر یک جامـــعه
یک نماینده مجلس گفت: برای نوشتن طرح کودک همسری هیچ چشمی به سندها و طرح‌های بین المللی نداشتیم و این طرح را باتوجه به فرهنگ کشور خودمان طراحی کردیم.
طیبه سیاوشی:طرح مقابله با کودک همسری رد نشده است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: روز گذشته خبری مبنی بر رد شدن طرح کودک همسری در مجلس شورای اسلامی مطرح شد. نماینده مجلسی که این خبر از جانب او مطرح شده است در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی وقایع اتفاقیه ضمن رد این خبر به بررسی چرایی مخالفت عده‌ای با این طرح پرداخته است. 

 

طیبه سیاوشی عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: یک نشست علمی درخانه اندیشمندان با حضور اساتید علوم سیاسی برگزار شد و بیشتر در حوزه علمی درباره پدیده کودک همسری بحث شد من در این جلسه درباره علل مخالفت با این طرح صحبت کردم و در یک جمله گفتم در رایزنی‌های غیر رسمی برای تصویب این طرح هنوز به نتیجه مطلوبی نرسیدیم. 

 

وی ادامه داد: از تمام صحبت‌های من تنها همین یک جمله برداشت شد و اینطور القا شد که این طرح در شورای نگهبان بررسی شده در صورتی که این طرح تنها در کمیسیون قضایی در حال بررسی است.

 

سیاوشی درباره علت مخالفت در رایزنی‌های اولیه برای این طرح عنوان کرد: یکی از انتقاداتی که وارد می‌شود این است که می‌گویند شما باتوجه به چشم انداز سند 2030 این طرح را نوشته‌اید اما اصلا اینگونه نیست. 

 

این نماینده مجلس تاکید کرد: ما به هیچ وجه چشمی به سندها و طرح‌های بین المللی نداشتیم و اتفاقا این طرح را باتوجه به فرهنگ بومی کشور خودمان نوشتیم. 

 

طیبه سیاوشی تصریح کرد: نگرانی ما در این طرح متوجه کودکان حاشیه نشین و مرز نشین است. افرادی که بدلیل فرهنگ مجبور به ازدواج زودهنگام شدند. مخالفین شاید گمان کنند که فقط مساله ازدواج زود هنگام است اما حقیقتا این چنین نیست و اتفاقا این مساله تبعات بعدی  برای نظام خانواده و دولت دارد. شما دختر یا پسری که زیر 13 سال ازدواج کند را در نظر بگیرید، فقط ازدواج مطرح نیست گاهی این افراد در معرض آسیب‌های دیگری مانند طلاق زود هنگام هم قرار می‌گیرند که این مساله نه تنها به خانواده این کودکان بلکه به جامعه هم آسیب رسان است. 

 

این نماینده مجلس درباره اینکه بسیاری معتقدند این طرح سیاسی است و نه اجتماعی نیز گفت: آرای این طرح اصلا سیاسی نبود. هم اصولگرا هم اصلاح طلب به این طرح رای دادند هم فراکسیون مستقلین. کسانی که رای منفی به این طرح دادند هم از همه گروه‌ها بودند. بنابراین باتوجه به این این مساله که عده‌ای می‌خواهند این طرح را سیاسی جلوه دهند به طور کلی رد می‌شود.

 

وی در پایان تاکید کرد: ما در فراکسیون زنان هم افرادی در جناح‌های سیاسی مختلف هستیم اما همگی روی این مساله اتفاق نظر داریم که باید این طرح تصویب شود و آسیب‌های بعدی جلوگیری کند.

کلید واژه ها: کودک همسری طیبه سیاوشی کودکان مطلقه


نظر شما :