روزهای بحرانی بن سلمان

۲۷ آبان ۱۳۹۷ | ۱۷:۲۵ کد : ۸۶۶ بین الملل
اقدام سازمان سیا در اعلام اینکه شخص محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، دستور قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد، را صادر کرده بار دیگر خاندان سلطنتی عربستان سعودی را تحت فشار گسترده افکار عمومی قرار داد.
روزهای بحرانی بن سلمان

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اعلام نظر سازمان سیا در مورد نقش مستقیم «محمد بن سلمان»، در قتل «جمال خاشقجی»، واکنش دونالد ترامپ و بیانیه اتحادیه اروپا موجب شده تا ولیعهد سعودی بحرانی ترین روزهای عمر خود را سپری کند.

 

اقدام سازمان سیا در اعلام اینکه شخص محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، دستور قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد، را صادر کرده بار دیگر خاندان سلطنتی عربستان سعودی را تحت فشار گسترده افکار عمومی قرار داد.

 

در این میان هر چند دونالد ترامپ، رئیس جمهور، آمریکا اعلام کرده که اعلام نظر سازمان سیا در این رابطه زود هنگام بوده و نتیجه رسمی تحقیقات آمریکا در مورد قتل خاشقجی ظرف دو روز آینده اعلام می شود، اما با این وجود فشارها بر ریاض در خصوص شاف سازی درباره پرونده خاشقجی همچنان ادامه دارد.

 

در همین رابطه، دولت آلمان و شرکای آن در اتحادیه اروپا توضیحات عربستان سعودی در مورد قتل جمال خاشقجی را ناکافی دانسته و ریاض را موظف به ارائه توضیحاتی شفاف‌تر در مورد این قتل هولناک کردند.

 

بنا بر اطلاعیه وزارت خارجه آلمان ، هایکو ماس، وزیر خارجه این کشور و شرکای اروپایی‌‌اش حمایت خود از بیانیه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مورد را اعلام کرده‌اند.

 

موگرینی در این بیانیه خواستار تحقیقات اساسی، موثق و شفاف درباره قتل عمد روزنامه‌نگار سعودی در استانبول شده است.

 

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است، تمامی کسانی که در این قتل مسئول‌اند نیز باید به دست عدالت سپرده شوند.اتحادیه اروپا از عربستان خواسته است تدابیری اتخاذ کند تا اطمینان حاصل شود که چنین اتفاقی هرگز دوباره رخ نخواهد داد.

 

کشورهای اتحادیه اروپا به صورت غیر مستقیم مسببان قتل خاشقجی را تهدید به تحریم کرده‌اند. در بیانیه آمده است: «اتحادیه اروپا و اعضای آن به وقت خود بررسی خواهند کرد که چگونه می‌توانند همراه با هم دست به تدابیری مناسب علیه دست‌اندرکاران این قتل بزنند.»

 

هر چند پیش از این سران کاخ سفید با توافقاتی که با ریاض انجام داده بودند توافق خود را با سرپوش گذاشتن بر روی موضوع نقش مستقیم بن سلمان در قتل خاشقجی اعلام کرده بودند اما اعلام سازمان سیا و گزارش مفصلی که واشنگتن پست در این رابطه منتشر کرده موجب شده تا دستان کاخ سفید در این رابطه بسته شود.

 

به هر حال ترامپ اعلام کرده که ظرف دو روز نتیجه تحقیقات دولت آمریکا درباره قتل خاشقجی مشخص می شود . با توجه به حقایقی که تا کنون در خصوص قتل این روزنامه نگار منتقد عربستانی مشخص شده آیا کاخ سفید بازهم چشم خود را بر روی حقایق بسته و بن سلمان را از بحران خارج می کند؟

 

در همین رابطه «کنت راث» رئیس دیدبان حقوق بشر در پیامی که در توئیتر منتشر شده آورده است: ترامپ می گوید که نتیجه گیری سازمان سیا در این مورد که ولیعهد عربستان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده، زودهنگام بوده و هنوز دولت آمریکا به نتیجه قطعی در این مورد نرسیده است. ترجمه این جمله یعنی اینکه سازمان سیا بر اساس حقایق و اسناد نتیجه گیری کرده اما دولت آمریکا باید فاکتورهای دیگر را نیز در نظر بگیرد.

کلید واژه ها: جمال خاشقجی محمد بن سلمان سازمان سیا


نظر شما :