مقصود فراستخواه در گفت و گو با « وقایع اتفاقیه»:

جامعه از اعتراضات مدنی به اعتراض نان، شیفت کرده است / عدم مواجهه مطلوب وهوشمندانه با بحران ها منجر به تشدید خشونت می‌شود

۱۷ آذر ۱۳۹۸ | ۲۳:۲۹ کد : ۸۶۵۶ اصلی تیتر یک
فراستخواه معتقد است:امروز مسئله بقاء ، بیش از هر چیز برای عموم جامعه در اولویت قرار دارد.  درنتیجه اعتراضات به سمت نیازهای اولیه سوق می‌یابد که خود امری خطرناک است.
جامعه از اعتراضات مدنی به اعتراض نان، شیفت کرده است / عدم مواجهه مطلوب وهوشمندانه با بحران ها منجر به تشدید خشونت می‌شود

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   اعتراضات اخیر با توجه به اینکه بیشتر در حاشیه شهرهای بزرگ صورت گرفته است و رنگ و بوی مدنی نداشت.  به اعتقاد برخی تحلیلگران سیاسی این اعتراضات بیش از اینکه ریشه در  شرایط سیاسی کشور داشته باشد ریشه در اقتصاد دارد. مردمانی در اعتراض اخیر به صحنه آمدند که بدون شک اگر روزی پای دشمنان این کشور به نزدیکی مرزهای ایران نزدیک شود حتی خانواده خود را رها کرده به به دفاع از کشورشان خواهند پرداخت اما با این وجود امروز اعتراض را حق خود دانسته و دیگرکاری ندارند که دشمن از نوع اعتراض آنها که گاها خشن هم هست، سوء استفاده می کند. در این ارتباط مقصود فراستخواه جامعه شناس و استاد دانشگاه به گفت و گو پرداختیم که در ادامه می خوانید.


*از اعتراض مدنی تا معترض نان


امروز مسئله بقاء ، بیش از هر چیز برای عموم جامعه در اولویت قرار دارد.  درنتیجه اعتراضات به سمت نیازهای اولیه سوق می‌یابد که خود امری خطرناک است.  یک زمانی مطالبات جامعه معطوف به اموری همچون مطبوعات آزاد  وتئاتر و فیلم و حقوق انتخاباتی بود اما با خود می‌گفتند اگر مطبوعات در کشور آزاد نیست حداقل مسئله رفاه و معیشت نداریم. اکنون علاوه بر نیازهای خودشکوفایی، خواسته های مربوط به بقاء جامعه پاسخ داده نشده است


*چرا اعتراضات خشن می شود


وقتی نشانه‌شناسی بحران در کشور وجود ندارد، بدیهی است که نارضایتی‌ها و خشونت تشدید می‌ شود. چراکه هیچ‌گاه سیستم‌ها در ایران نسبت به تغییرات محیط هوشمند نبوده و دولتمردان به هیچ روی نشانه شناس نیستند و علائم بحران را درک نمی‌کنند. بنابراین عدم مواجهه مطلوب وهوشمندانه با بحران ها آنهم پس ازعلنی شدن منجر به تشدید خشونت می‌شود. علت دیگر تشدید بحران به دلیل بی‌توجهی به خاستگاه اجتماعی معترضان است. زیرا در شرایطی، اعتراض کنندگان طبقه متوسط جامعه هستند که زبان و رفتار نسبتا واحدی دارند و اغلب از رفتارهای خشونت‌آمیز اجتناب می ورزند.


*اقتصاد و شرایط سیاسی کشور


امروز مسئله اقتصاد و درآمد طبقات مختلف جامعه مطرح است حتی طبقات متوسط جامعه هم به دلیل سقوط ارزش پولی ملی و گرانی‌ها دغدغه معیشت دارند. ایران اکنون از میان دو سر طیف یعنی ارزش های بقاء و  ارزش های خودشکوفایی ، متأسفانه بیشتر به سمت ارزشهای بقا رانده می شود واین خطری برای توسعه کشور است. ارزش بقا به مفهوم  سرپا نگاه‌داشتن، تلاش برای تأمین نیازهای اولیه و در نهایت زنده ماندن است.


*راه برون رفت از شرایط کشور


تا زمانی که بحران بین‌المللی را حل نکردیم و گفت‌وگوی ملی، اصلاحات ساختاری و بازی برد- برد را در دستورکار قرارندادیم باید در انتظار پیچیده‌ترشدن بحران‌ها بود. امروز ایران در وضعیت بسیارحساسی به سرمی‌برد افرادی که مسئولیت و قدرت بیشتری دارند باید بحران‌ها را جدی بگیرند وبه دنبال ارائه راه‌ حل برای  برون رفت از آن باشند.

کلید واژه ها: اعتراضات اعتراضات خیابانی علت اعتراضات بنزینی ریشه اعتراضات فراستخواه


نظر شما :