طرفداران سرمایه‌داری از قطار دولت پیاده می‌شوند

خداحافظی با لیبرال ها

۲۶ آبان ۱۳۹۷ | ۱۹:۴۲ کد : ۸۵۸ تیتر یک سیاسی
مخالفان و مننتقدان رفتن مسعود نیلی و عباس آخوندی را از دولت شکست سیاست های اقتصاد آزاد در دولت تعیر می کنند و می گویند آنها رفتن تا پاسخگویی تئوری های شکست خورده اقتصادی خود نباشند
خداحافظی با لیبرال ها

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: محمدرضا تابش اعلام کرده بود با توجه به استعفای آقای دکتر نیلی از سمت دستیار ویژه اقتصادی رییس‌جمهوری، او از روز سه شنبه از ادامه حضور در جلسات شورای پول و اعتبار انصراف داد و آقای علی طیب‌نیا جایگزین او شد.

 

خبر موافقت حسن روحانی با استعفای نیلی در حالی منتشر شد که او پیش از این هم در تیرماه امسال از دستیاری ویژه اقتصادی رییس‌جمهوری استعفا داده بود، 11 تیرماه بود که حسن جلال‌پور، رییس سابق اتاق بازرگانی ایران که از دوستان نزدیک مسعود نیلی به شمار می‌رود در یک توییت عجیب خبر داد که دستیار ویژه رییس‌جمهوری 10 ماهی می‌شود که استعفا داده و در محل کارش حاضر نمی‌شود.

 

نزدیک به یک ساعت بعد سایت انتخاب که از سایت‌های نزدیک به دولت حسن روحانی به شمار می‌رود در خبری تکمیلی‌تر اعلام کرد که مشاور اقتصادی رییس‌جمهوری از ابتدای خردادماه در محل کار خودش حاضر نشده و استعفای خود را تقدیم حسن روحانی کرده است.

 

این سومین برهه تاریخی است که دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور اقتصادی تصمیم گرفته تا عطای حضور در مسوولیت‌های دولتی را به لقایش ببخشد و نهاد ریاست جمهوری را ترک کند، نیلی از چهره‌های سرشناس مدافع نظام «بازار آزاد و رقابتی» در ایران تاکنون نتوانسته تا پایان عمر هیچ دولتی در مسوولیت خودش باقی بماند.


حدوداً 30 سال پیش بود که مسعود نیلی، معاون آقای روغنی زنجانی در سازمان برنامه و بودجه بود، او در دوران فعالیتش در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در دهه 60 و 70، نقش بزرگی در برنامه‌های منتسب به سیاست‌های تعدیل اقتصادی در دولت سازندگی داشت، او که یکی از حامیان اصلی این سیاست‌ها به شمار می‌رفت با مشخص شدن ناکارآمدی این سیاست‌ها و ایجاد تورم 50 درصدی و فشار شدید اقتصادی به مردم، ناگهان در سال‌های میانی دهه 70 برای ادامه تحصیل راهی انگلستان شد.


با آغاز به کار دولت اصلاحات، وی بار دیگر به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بازگشت و با توجه به نقش‌آفرینی که در نگارش برنامه‌های اول و سوم توسعه کشور داشت، مدتی ریاست مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی یا همان مؤسسه نیاوران را بر عهده گرفت.

 

با حضور عارف در رأس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، نیلی این سازمان را ترک کرد و تصمیم گرفت بیشتر وقت خود را در دانشگاه تازه‌تأسیس مدیریت و علوم اقتصادی دانشگاه صنعتی شریف بگذارند. نیلی در اوایل  دهه 80 از روی رفاقتی که با آقای اسحاق جهانگیری، وزیر وقت صنایع و معادن داشت، مسوولیت نگارش سند استراتژی صنعت کشور را بر عهده گرفت که در آن زمان، این سند با اعتراضات گسترده نمایندگان مجلس حواشی زیادی را به دنبال داشت.

 

در نهایت نیلی بعد از این که در هشت سال دولت‌های نهم و دهم فعالیت خاصی را در هیچ منصب دولتی نداشت، در ایام انتخابات ریاست جمهوری 92 به ستاد انتخاباتی حسن روحانی رفت و برنامه اقتصادی دولت تدبیر و امید را به رشته تحریر درآورد و در نهایت با پیروزی دولت تدبیر و امید در انتخابات ریاست جمهوری 92، در دوازدهم شهریورماه همان سال مسعود نیلی با حکم روحانی رسماً مشاور اقتصادی رییس‌جمهوری شد، تا برای نقش‌آفرینی خود در تیم اقتصادی دولت وجهه رسمی ببخشد.

 

مسعود نیلی که در این دولت دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور اقتصادی را یدک می‌کشید در مقاله‌ای که در اواسط فروردین‌ماه 97 نوشت با انتقاد از پایین بودن قیمت ارز، این موضوع را به نفع تولیدکنندگان خارجی دانسته بود. 

 

حال استعفای او پذیرفته شده، دلیل این استعفای او به‌طور رسمی اعلام نشده اما منابع نزدیک به دولت می‌گویند عدم توجه به مشورت‌های نیلی در سیاست‌گذاری اقتصادی، علت جدایی او از دولت روحانی‌ست. سیاست‌هایی که به اعتقاد حامیان اقتصاد آزاد در مقابل اصول بازار آزاد 
قرار دارد

 

این دقیقاً همان دلیل استعفای آخوندی است، او هم آخوندی در اعتراض به اینکه دولت روحانی به «مالکیت خصوصی» و اصول «اقتصاد بازار رقابتی» احترام نمی‌گذارد، از مقام وزارت راه و شهرسازی کناره‌گیری کرد.
 

منتقدان و مخالفان دولت تدبیر این کنار رفتن ها را فرار به جلو و یا فرار از پاسخگویی تعبیر می کنند و باید دید آیا فرد دیگری از این طیف باز هم از قطار دولت پیاده خواهند شد ؟

کلید واژه ها: روحانی دولت عباس آخوندی مسعود نیلی


نظر شما :