کی‌روش و مشکلاتی که پایان ندارد

۲۶ آبان ۱۳۹۷ | ۱۹:۲۳ کد : ۸۵۷ ورزشی
رفتارهای عجیب سرمربی تیم ملی فوتبال و دستیارانش در ایران، ظاهراً قرار نیست حتی پس از گذشت ۷ سال حضور به پایان برسد.
کی‌روش و مشکلاتی که پایان ندارد

✍️ حاتم شیرعلی‌زاده

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: کارلوس کی‌روش نزدیک به هفت سال است که هدایت تیم ملی فوتبال ایران را بر عهده دارد و باید در طول این مدت نسبتاً طولانی با خلق و خو و آداب مردم ایران آشنا شده باشد. به نظر می‌رسد او باید هر لحظه این موضوع را تقویب کند، اما ظاهراً هم خودش و هم دستیارانش در جهت معکوس حرکت می‌کنند؛ اتفاقی که حتی مسئولان فدراسیون نیز واکنش خاصی به آن نشان نمی‌دهند و بیشتر درگیر ادامه حضور خود با وجود قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان هستند.


سکوت کمیته اخلاق

 


نیازی به نام بردن تمام ناهنجاری‌ها و بی‌اخلاقی‌ها در تیم ملی نیست، فقط بیان چند نمونه از آنها کفایت می‌کند تا علاوه بر پرداختن به این موضوع، به نقش منفعلانه کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در پررنگ‌تر شدن بی‌اخلاقی‌ها در تیم ملی بپردازیم. نمونه‌ها بسیار است، اما زیاد به گذشته نمی‌رویم و برای ناهنجاری‌ها از شخص کارلوس کی‌روش شروع می‌کنیم. سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در جریان اختلافاتش با زهره هراتیان (رئیس ایفمارک ایران) بر سر ساختمان سابق ایفمارک و فعلی پِک، با عصبانیت تمام به این ساختمان رفت و با به‌کار بردن الفاظی زشت و دور از شأن، مشغول فیلمبرداری از بیمارانی هم شد که آنجا مشغول درمان بودند، یعنی کی‌روش علاوه بر به‌کار بردن الفاظ ناپسند، با فیلم گرفتن از حریم بیماران، مرتکب دو بی‌اخلاقی همزمان شد چرا این حق برای هیچ‌کس وجود ندارد که از بیماران بدون رضایت فیلم یا تصویر تهیه کند.


مصاحبه سراسر توهین‌‌آمیز و ناپسند میک مک‌درموت علیه حمید استیلی که از نام‌آوران فوتبال ملی و مدیر تیم امید است، یکی دیگر از بی‌اخلاقی‌های اطرافیان کی‌روش بود که نه‌تنها کمیته اخلاق و فدراسیون فوتبال واکنشی جدی به آن نشان ندادند، بلکه با رفتار و سکوت‌شان به‌نوعی صحبت‌های مک‌درموت را توجیه و تأیید کردند. کنار این موارد قرار دهید نوشته فیسبوکی کی‌روش علیه علیرضا اسدی که در آن از کلماتی نظیر مار و عقرب استفاده کرد و قطری خواندن مسئولان ورزشگاه آزادی زمانی که شرایط جانبی برای تمرینات تیم ملی مهیا نبود و صحبت‌های تندوتیزش علیه کفاشیان، ترابیان، گودرزی و... . کنار این موضوع باید به مصاحبه‌های متوالی دستیاران او در زمانی که کفاشیان به‌عنوان رئیس فدراسیون فوتبال کی‌روش را ممنوع‌المصاحبه کرده بود، هم توجه داشت. به‌تازگی هم که کروز دستیار کی‌روش ضمن حمله به یک خبرنگار و درگیری با او از الفاظ زشتی استفاده کرد.


در هیچ‌کدام از مواردی که ذکر شده و موارد مشابه، کمیته اخلاق یک بار به مسائل ورود نکرد یا اگر ورود کرد نتیجه آن به‌صورت رسمی اعلام نشد و هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی شفافی در این رابطه صورت نگرفت. با وجود اینکه بارها دیده شده کارلوس کی‌روش علیه مسئولان وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و... صحبت کرده، اما حتی یک بار تذکر به سرمربی تیم ملی داده نشد یا اگر داده شد این تذکر رسانه‌ای نشد که فدراسیون نشان دهد با ناهنجاری‌های کی‌روش و اطرافیانش برخورد می‌کند. حتی فدراسیون فوتبال در اقدامی پیشگیرانه نفرات مقابل را محکوم می‌کرد تا گزندی به کارلوس کی‌روش و اطرافیانش وارد نشود


صحبت‌هایی که همه تف سربالا هستند

 


خداداد عزیزی مهاجم پیشین تیم ملی درباره رفتارهای کی‌روش گفت: «هر چیزی بگوییم، تُف سربالاست. روزهای اولی که کی‌روش از مربیان، رسانه‌ها و فدراسیون انتقاد می‌کرد، جذابیت داشت، اما الآن برای مردم جذابیتی ندارد. صحبت‌ها و کارهای کی‌روش دیگر کهنه و دمُده شده است. برای تیم ملی باید چه‌کار بکنند؟ زمان مربیگری مربیان قبلی تیم ملی، بازی‌های تدارکاتی نبود، اما الآن هم بازی تدارکاتی دارند و هر زمان بخواهند لیگ را تعطیل می‌کنند. متأسفانه بهانه‌ها برای نتیجه نگرفتن در تیم ملی جور شده است. زمانی به کی‌روش ایراد می‌گرفتیم و می‌گفتیم کارنامه قابل قبولی داشته و جواب کسی را نمی‌دهد، اما «کروز» و مک‌درموت را کجای دل‌مان بگذاریم؟ آقایی که «دکمه کنترل سرعت» ماشین است، چطور به خودش اجازه می‌دهد که چنین کاری انجام دهد؟ در مقطعی در تیم پیام مشهد با خبرنگاری درگیر شدم، کیومرث هاشمی گفت که خداداد عزیزی باید از صحنه فوتبال ایران محو شود. احساس کردم اسرائیلی هستم که هاشمی چنین صحبت‌هایی کرده است. اکنون که کروز دستیار کی‌روش با خبرنگار درگیر شده، امثال هاشمی‌ها کجا هستند؟ آقای دکمه کنترل سرعت! پول بیت المال را می‌گیرد و عشق و حالش را می‌کند، اما کسی با او کاری ندارد».


هم پول می‌گیرد، هم توهین می‌کند

 


حمید درخشان پیشکسوت فوتبال کشورمان در مورد حواشی پس از بازی این دو تیم که منجر به درگیری دستیار کی‌روش و یکی از خبرنگاران شد خاطرنشان کرد: «کی‌روش و دستیارانش هم پول ما را می‌گیرند و هم به خودمان توهین می‌کنند. مگر آن‌ها چه کسی هستند که به خبرنگار ایرانی و حمید استیلی توهین می‌کنند».


زیردست‌ها الگوبرداری می‌کنند

 


جلال چراغپور کارشناس فوتبال ایران  در واکنش به حواشی اخیر دستیار کی‌روش اظهار داشت: «وقتی فرمانده از پرخاش خوشش می‌آید، همه می‌خواهند نظر او را جلب کنند. ما مقابل تیم ملی قطر دیدیم که دستیار تیم ملی برای جلب نظر سرمربی تیم ملی با بازیکنان تیم ملی قطر چه رفتاری کرد. وقتی فرمانده از عطوفت خوشش بیاید، همه زیرگروه‌ها هم از او تبعیت می‌کنند و اگر  پرخاشکر باشد، زیردستی‌ها هم پرخاشگر خواهند بود. کی‌روش از نظر شخصیتی، سنی و نگرش به فوتبال روز دنیا به پایان دوران مربیگری رسیده است. کی‌روش انعطاف پذیری ورود به دنیای مدرنیته را ندارد. جام ملت‌های آسیا آخرین جام کی‌روش است. اگر تیم‌ملی ایران در آسیا نتیجه نگیرد، هیچ کس نمی‌تواند او را نگه دارد. این آخرین شانس او برای مربیگری است. آخرین شانس او این است که به فینال برود و حتی سوم و چهارمی هم فایده ندارد. پس ما اگر می‌بینیم که او خیلی عصبی و با احتیاط عمل می‌کند، به این خاطر است که به پایان دوران مربیگری نزدیک شده است».


کاپیتولاسیون در فوتبال ایران

 


مصطفی هاشمی‌طبا رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی درخصوص درگیری دستیار کی‌روش با یکی از خبرنگاران بعد از بازی دوستانه با ترینیداد و توباگو گفت: «به هر حال کی‌روش  و دستیارانش سوار بر فوتبال ایران هستند و در حال اجرای کاپیتولاسیون هستند.وقتی ارتباط بازیکنان تیم ملی با مردم و رسانه را قطع کردند همه چیز مشخص است».

 

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیه کارلوس کی‌روش تیم ملی فوتبال ایران فدراسیون فوتبال کمیته اخلاق


نظر شما :