گسترش مناسبات منطقه ای راهکاری مناسب برای تقابل با آمریکا

۲۶ آبان ۱۳۹۷ | ۱۶:۵۴ کد : ۸۵۵ تیتر یک سیاسی
از پیش از آغاز ماه آبان یعنی زمانیکه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود فشار خود بر ایران را افزایش می دهد، فرستاده های کاخ سفید به کشورهای همسابه ایران سفر می کنند تا آنها را متقاعد به کاهش سطح روابط با تهران کنند. این فشارها همچنان ادامه دارد اما رویکرد ایران در قبال کشورهایی همچون عراق، ترکیه، افغانستان و پاکستان نشان داده که واشنگتن نمی تواند امید چندانی به کاهش مناسبات ایران با همسایگانش داشته باشد.
گسترش مناسبات منطقه ای راهکاری مناسب برای تقابل با آمریکا

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیهمقامات مختلف دولت آمریکا از هر فرصتی برای تاکید بر اینکه واشنگتن فشار خود بر تهران را به حداکثر میزان ممکن خواهد رساند، استفاده می کنند اما در میان این حجم گسترده تبلیغات، جمهوری اسلامی راهکار گسترش مناسبات با همسایگان را در پیش گرفته است.

 

از پیش از آغاز ماه آبان یعنی زمانیکه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود فشار خود بر ایران را افزایش می دهد، فرستاده های کاخ سفید به کشورهای همسابه ایران سفر می کنند تا آنها ار متقاعد به کاهش سطح روابط با تهران کنند.

 

این فشارها همچنان ادامه دارد اما رویکرد ایران در قبال کشورهایی همچون عراق، ترکیه، افغانستان و پاکستان نشان داده که واشنگتن نمی تواند امید چندانی به کاهش مناسبات ایران با همسایگانش داشته باشد.

 

در همین رابطه امروز شنبه ایران میزبان رئیس جمهور عراق بود. برهم صالح، رئیس جمهوری جدید عراق در چهارچوب سفر منطقه‌ای وارد تهران شد و با حسن روحانی، همتای ایرانی خود دیدار کرد.

 

این سفر دو هفته پس از آن انجام شد که ایالات متحده آمریکا تحریم‌های نفتی را علیه ایران با هدف تحت فشار قراردادن این کشور و تغییر سیاست های منطقه‌ای تهران به اجرا گذاشت.

 

عراق پس از چین دومین مشتری بزرگ صادرات ایران است و همه گونه محصولات از مواد غذایی گرفته تا ماشین آلات و تجهیزات الکترونیکی و حتی گاز طبیعی مورد نیاز خود را از ایران وارد می‌کند.

 

در جریان این دیدار روحانی با اشاره به اینکه روابط تجاری سالانۀ دو کشور در حال حاضر حدود ۱۲ میلیارد دلار است ابراز امیدواری کرد که سطح مبادلات تجاری ایران و عراق در مدتی کوتاه به ۲۰ میلیارد دلار برسد.

 

روحانی همچنین از آمادگی ایران برای بهبود روابط اقتصادی خود با عراق در بخش‌هایی از جمله گاز، برق، نفت، توسعۀ زیرساخت‌ها و اتصال مسیرهای ریلی و جاده‌ای خبر داد و گفت: «اجرای خط آهن شلمچه به بصره در آیندۀ نزدیک امکان‌پذیر است که با اجرای آن علاوه بر توسعۀ روابط تجاری، مردم دو کشور و زائران اربعین هم می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند.»

 

رئیس جمهوری ایران با تاکید بر خواست تهران مبنی بر برقراری «روابط برادرانه و صمیمانه با همۀ همسایگان خود» از آمادگی تهران برای اجرای طرح‌های مشترکی همچون لایروبی اروند رود، ایجاد یک منطقه آزاد تجاری و صنعتی مشترک با عراق، انجام فعالیتهای زیست محیطی و مقابله با پدیدۀ گرد و غبار و بیابان‌زدایی در مناطق جنوبی ایران و عراق خبر داد.

 

صالح نیز در این دیدار، با اشاره به حمایتهای ایران از مردم عراق در جنگ با داعش، بر ضرورت توسعۀ روابط دو کشور تاکید کرد و گفت: «امروز گذشته از پیوندهای دوستانه و قلبی دو ملت، مصالح و منافع عراق را در توسعۀ روزافزون مناسبات با ایران می‌بینیم. مطمئناً عراق بخشی از ساز و کار تحریم و یا اعمال هرگونه سیاست‌های خصمانه علیه ایران نخواهد بود.»

 

پیش از این نیز اعلام شده بود که درخواست افغانستان و هند از آمریکا موجب شده تا واشنگتن طرح توسعه بندر چابهار را از لیست تحریم های خود علیه ایران حذف کند.

کلید واژه ها: ایران عراق برهم صالح


نظر شما :