ورود غیر مستقیم احمدی نژاد به انتخابات مجلس

۱۳ آذر ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۵ کد : ۸۵۴۰ اصلی سیاسی
اخیراً فهرستی از حلقه نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم، در فضای مجازی منتشر شده که قرار است در انتخابات مجلس شرکت کنند. موضوعی که البته بهمن شریف‌زاده، روحانی نزدیک به احمدی‌نژاد آن را تکذیب کرده است
ورود غیر مستقیم احمدی نژاد به انتخابات مجلس

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  روحانی نزدیک به محمود احمدی‌نژاد گفت: احمدی‌نژاد اجازه سوءاستفاده از خود را به دیگران نمی‌دهد؛ یعنی زرنگ‌تر از آن است که اجازه دهد کسانی با اسمش وارد مجلس شوند.

به گزارش نامه نیوز، با آغاز ثبت‌نام برای انتخابات مجلس گمانه‌زنی‌ها هم رنگ و شمایلی متفاوت به خود گرفته است. اگرچه بسیاری معتقدند به دلیل شرایط اقتصادی کشور و اعتراضات اخیر بر سر افزایش قیمت بنزین، مشارکت در انتخابات این دوره مجلس پایین خواهد بود، اما به هر روی تکاپوی گروه‌های‌ سیاسی کج‌دار و مریز آغاز شده است.

بر همین اساس، اخیراً فهرستی از حلقه نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم، در فضای مجازی منتشر شده که قرار است در انتخابات مجلس شرکت کنند. موضوعی که البته بهمن شریف‌زاده، روحانی نزدیک به احمدی‌نژاد، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین آن را تکذیب می‌کند و معتقد است این فهرست، آن هم با اعلام حمایت احمدی‌نژاد، دروغ محض است.

شریف‌زاده در جریان این گفت‌وگو همچنین تاکید می‌کند که کسی با عنوان جریان بهار در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام نمی‌کند، چراکه شورای نگهبان دید مثبتی نسبت به این تفکر ندارد و نیروهای آن را رد صلاحیت صددرصدی می‌کند. شریف‌زاده همچنین در مورد احتمال بازگشت اصولگرایان به سمت احمدی‌نژاد در جریان سیاسی کشور می‌گوید اگر چنین اتفاقی رخ دهد، به قصد سوءاستفاده انجام می‌شود و احمدی‌نژاد زرنگ‌تر از آن است که اجازه سوء‌استفاده از خود را بدهد. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.


***

 

*آیا احمدی‌نژاد و اطرافیان او برنامه‌ای برای مجلس دارند؟


باید از دفتر ایشان بپرسید، اما تا آنجا که من اطلاع دارم خیر.

 

*یعنی اصلاً قرار نیست فهرستی داشته باشند یا از افراد و گروهی برای حضور در انتخابات حمایت کنند؟


نه، حمایت که اصلاً.

 

*چهره‌های نزدیک به ایشان قرار نیست در انتخابات شرکت کنند؟


من از این موضوعات اطلاع ندارم، اما اگر منظور شما یک کار برنامه‌ریزی‌شده است، خیر. منتها از اینکه یک نفر شخصاً برود و اسم بنویسد، خبر ندارم.

 

*این احتمال می‌رود که افراد نزدیک به احمدی‌نژاد قصد شرکت در انتخابات داشته باشند؟


من نظر خودم را می‌دهم، فکر نمی‌کنم. چون اگر نزدیک آقای احمدی‌نژاد هستند طبیعتاً جز با برنامه حرکت نمی‌کنند؛ یعنی کار انفرادی انجام نمی‌دهند مگر اینکه نزدیک ایشان نباشند و بخواهند کار انفرادی انجام دهند. آقای احمدی‌نژاد هم که بنا ندارد در انتخابات شرکت کند.

 

*دلایل ایشان برای اینکه تصمیم ندارد در انتخابات مجلس فهرست دهد یا از نماینده‌ای حمایت کند چیست؟ به هر حال مجلس آینده به نظر پرابهام است.


به هر حال این احتمال وجود دارد که با این وضعیت رد صلاحیت‌ها، بخواهند از اسم و پتانسیل آقای احمدی‌نژاد سوءاستفاده کنند و به اسم ایشان لیست بدهند، در حالی که احمدی‌نژاد ممکن است اصلاً آنها را یاران و همفکران خود نداند. چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد.

مگر در مجلس پیشین نبود که برخی از اصولگرایان وارد لیست امید نشدند اما بعداً هیچ اعتنایی به اصلاح‌طلبان نکردند؟ فقط می‌خواستند با استفاده از اسم اصلاح‌طلبی وارد مجلس شوند. از این دست اتفاقات همیشه در دنیای سیاست رخ می‌دهد که با استفاده از نام و پتانسیلی به خواسته خود می‌رسند. معتقدم در مجلس پیشین تعدادی از اصولگرایان با نام و پتانسیل اصلاح‌طلبان وارد مجلس شدند. اصلاح‌طلبان هم این را می‌دانستند؛ یعنی آگاهانه بود و به عللی این موضوع را پذیرفتند، ولی از کاری که کردند خشنود نشدند. حالا باز اصلاح‌طلبان خودشان تایید صلاحیت‌شده داشتند. البته شاید هم اگر نمی‌پذیرفتند، بسیاری از آنها را رد صلاحیت می‌کردند، اما این را می‌دانیم که تفکر بهار تفکری است که فعلاً آقایان با آن سر سازگاری ندارند.

 

*پس احتمال رد صلاحیت را زیاد می‌دانید؟


از نظر من آقایان مخالف تفکر بهار هستند و همیشه هم رد صلاحیت کرده‌اند، در دوره‌های مختلف مجلس و دوره‌های مختلف ریاست‌جمهوری. ببینید، ما در 2 دوره مجلس رد صلاحیت و در 2 دوره ریاست‌جمهوری رد صلاحیت صددرصدی تفکر بهار را تجربه کردیم: دوره‌‌ای که آقای مشایی به عنوان کاندیدا ثبت‌نام کرد و دوره‌ای که آقای بقایی و خود آقای احمدی‌نژاد ثبت‌نام کردند؛ یعنی چهار دوره انتخابات تفکر بهار را رد صلاحیت صددرصدی کردند. معتقدم شورای نگهبان هنوز هم بر همان مشی است.

 

*یعنی چون فکر می‌کنید شورای نگهبان شما را رد صلاحیت می‌کند تمایلی به حضور در انتخابات ندارید؟


فکر نمی‌کنیم، یقین داریم. من مطمئنم شورای نگهبان تغییر نکرده است، همان افکار را دارد، همان آرا را خواهد داد و متاسفانه از شورای نگهبان هم به جایی نمی‌توانیم شکایت کنیم. فقط رد صلاحیت می‌کند. اما اینهایی که رد شده‌اند اگر بخواهند شکایت کنند، هیچ‌جا شکایت‌شان شنیده نمی‌شود به جز نزد ملت، که ما همیشه نزد ملت شکایت خود را مطرح می‌کنیم. طبیعتاً این یک دور باطل می‌شود.

آمدن و رد صلاحیت شدن اثری ندارد جز اینکه می‌خواهند از نام بهار سوءاستفاده کنند. به دلیل این وضعیت معیشتی، اقتصادی، سیاسی و... که در دو دوره ریاست‌جمهوری فعلی پیش آمده گرایش‌ها به سمت آقای احمدی‌نژاد زیاد شده و ارتقا پیدا کرده است.

 

* فکر می‌کنید این شرایط احتمال بازگشت اصولگرایان به احمدی‌نژاد را فراهم می‌کند؟


بازگشت نیست، سوءاستفاده است. اشتباه نکنید. درست مانند سوءاستفاده‌ای که از اصلاح‌طلبان کردند. منتها اصلاح‌طلب‌ها می‌دانستند و خودشان به این کار تن دادند. اما اگر برخی از جریان‌های کشور بخواهند از پتانسیل آقای احمدی‌نژاد استفاده کنند، به نظر من زیرکی اقتضا می‌کند که اجازه این سوءاستفاده داده نشود.

 

*در حال حاضر پایگاه اجتماعی احمدی‌نژاد را چگونه می‌بینید؟


من خیلی خوب برآورد می‌کنم.

 

*خیلی خوب یعنی چقدر؟ آماری دارید؟


آمارهای چندین و چندساله‌ای که داشتم و کارهایی که صورت گرفته است، هم از سوی ما و هم از طرف دیگر جریان‌ها و مراکز آماری، همه مثبت بوده و البته رو به ارتقا. مهم رو به ارتقا بودن آن است.

 

*رقم و درصدی ندارید؟


آمارهای داده‌شده را داریم، اما من از دقیق بودن آنها اطلاعی ندارم. آمارهایی که داده شده روی محور 70 تا 80 درصد است.


*مثلاً در این زمینه چه چیزی مطرح شده است؟


اینکه به عنوان مثال اگر همین الان قرار باشد انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود، از حضور چند گزینه هم سوال شده که آمارها درباره موفقیت آقای احمدی‌نژاد از 69 درصد به سمت 80 درصد در تغییر بوده است. چند مرکز آمار چنین چیزهایی گفته‌اند؛ مراکزی که موافق آقای احمدی‌نژاد هم نیستند. چون ایشان مرکز آمار ندارد. اما ما اصلاً به این کاری نداریم که آمارهای داده‌شده درست است یا نه. از استقبال‌های عمومی‌ای که در استان‌های مختلف از آقای احمدی‌نژاد صورت می‌گیرد و از شنیده‌های گوناگونی که در جامعه مطرح است می‌توان دریافت که میزان اقبال به ایشان چقدر است.

 

*یعنی به نظر شما اگر اصولگرایان بار دیگر به احمدی‌نژاد بازگردند، نظر او برای همراهی با آنها منفی خواهد بود؟

 

به نظر من ایشان اجازه سوءاستفاده از خود را به دیگران نمی‌دهد؛ یعنی زرنگ‌تر از آن است که اجازه دهد کسانی با اسمش وارد مجلس شوند.

 

*این صحبت اشتباه است که احتمالاً حلقه فعلی نزدیک به احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس لیست می‌دهند؟ اسامی‌ای مانند نیکزاد، شیخ‌الاسلامی، تمدن و... به سرلیستی احمد وحیدی هم منتشر شده است.

 

من به عنوان شخص خودم بعید می‌دانم چنین چیزی درست باشد. از نظر من اینها همه بازی است. چون افرادی که نزدیک به آقای احمدی‌نژاد باشند هیچ وقت خودشان شخصاً اقدام نمی‌کنند.

 

*اعلام نشده که این افراد شخصاً قرار است لیست بدهند، گفته شده با حمایت احمدی‌نژاد لیست می‌دهند.

 

این حرف‌ها به نظر من کلاً دروغ است. نظر آقای احمدی‌نژاد را باید از دفتر ایشان بپرسید، من فقط می‌توانم حدس و نظر خودم را مطرح کنم. البته این حدس و نظر در حد یقین است. این موضوع که چنین لیستی مورد حمایت آقای احمدی‌نژاد است دروغ محض است. بله، اگر مسلم شود که شورای نگهبان می‌گوید هر اسمی را که تفکر بهار مطرح کند مانند دیگر مواقع رد صلاحیت نمی‌کنیم، در آن صورت محتمل است. البته مطرح شدن چنین اظهارنظری از سوی شورای نگهبان غیرممکن است، چون شورای نگهبان حالا دیگر رئیس قوه‌ قضاییه سابق را هم در خود دارد که هیچ تعلق خاطری به تفکر بهار ندارد و در دوره زعامت او در قوه قضاییه ما بیشترین آسیب‌ها را دیدیم. ایشان هم به قبلی‌ها اضافه شده است. به همین خاطر خیلی بعید می‌دانیم.

 

منبع:اعتماد آنلاین

کلید واژه ها: احمدی نژاد لیست احمدی نژاد وقایع اتفاقیه احمدی نژاد و مجلس اصولگرایان انتخابات مجلس


( ۱ )

نظر شما :