یارانه نقدی استخوان لای زخم مردم

۲۶ آبان ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۲ کد : ۸۵۴ تیتر یک اقــتــصــادی
مبلغ یارانه نقدی تغییر نکرده است، این موضوع به جکی در فضای مجازی تبدیل شده است اما پشت طنزهایی که مردم در توئیتر و کانال های تلگرام به آن می پردازند، تلخی غیر قابل انکار وجود دارد و آن گران تر شدن سفره مردم است. به عبارتی یارانه نقدی به جای آنکه دردی از مردم دعوا کند به استخوان لای زخم تبدیل شده است.
یارانه نقدی استخوان لای زخم مردم

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها از این حکایت دارد که نود و سومین مرحله از پرداخت‌های نقدی امشب و به ازای هر نفر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان واریز خواهد شد. همزمان با واریز یارانه، افزایش مستمری خانوارهای هدف شامل کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی نیز پرداخت می‌شود. پرداخت یارانه نقدی به بیش از ۷۷ میلیون نفر از آذر ۱۳۸۹ در حال انجام است و ماهانه هزینه‌ای بیش از ۳۴۰۰ میلیارد تومانی بابت آن پرداخت می‌شود که به همراه اضافه پرداختی برای خانوارهای هدف این رقم به حدود ۳۸۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

 

یارانه نقدی که با هدف کمک به خانواده ها برای جبران آزادسازی قیمت حامل های انرژی به حساب سرپرست خانوارها واریز می شد یا افزایش نرخ ارز، از سکه افتاد و به محلی برای تولید جک در فضای مجازی تبدیل شده است. یارانه نقدی تنها متغیر اقتصادی کشور است که در 8 سال گذشته مطابق تورم افزایش پیدا نکرده و ثابت مانده است. 

 

دولتی ها که خود را ناتوان در کنترل و تثبیت قیمت ها نشان می دهند در زمینه یارانه نقدی نشان داده اند از عهده این یک کار بر می آیند اما این ثابت نگه داشتند در مقابل گرانی های خدمات و کالاها کمی دور از انصاف و ناعادلانه است.  

 

اگر نرخ دلار را با توجه به کاهش ارزشی که این چند روز دیده است 12 هزار تومان در نظر بگیریم باید گفت ارزش یارانه نقدی حدود 3 دلار و چند سنت می شود، به بیان دیگر دولت جمهوری اسلامی ایران هر ماه به هر شهروند ایرانی مبلغ 3 دلار نقدی می‌پردازد.

 

این در حالی است که یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومان در بازار ایران ارزشی معادل 40 دلار داشته است و امروز بی ارزش و کم جلوه می کند. ارزش یارانه نقدی دریافتی شهروندان ایرانی در طی حدود 8 سال بیش از 10 برابر در برابر هر دلار آمریکایی کاهش داشته است؛ یعنی پول ملی ایران در طی همین 8 سال 10 برابر در برابر دلار تنزل داشته است.

 

محمدباقر نوبخت در در تشریح برنامه‌های اشتغال و تولید در حوزه کشاورزی که با حضور وزیر جهادکشاورزی برگزار شد بیان داشت: حدود 886 میلیارد تومان برای برنامه‌های اشتغال‌زایی یارانه در نظر گرفته شده است و تأمین این مبالغ ارتباطی به مسئله تحریمها ندارد.

 

معاون رئیس جمهور همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص بسته‌های حمایتی از اقشار محروم گفت: با تقسیم کاری که صورت گرفته وزارت تعاون مسئول این طرح می‌باشد و سازمان برنامه وظیفه تأمین مالی این طرح را به‌عهده دارد.

 

نوبخت ادامه داد، منابع این طرح از محل ما‌به‌التفاوت خوراک پتروشیمیها تأمین خواهد شد.

 

وی همچنین تأکید کرد: در پرداخت یارانه‌های نقدی مشکلی نداریم و منابعی از خزانه برای پرداخت یارانه تخصیص پیدا نمی‌کند چراکه محل تأمین یارانه‌ها تغییر کرده و از این بابت مشکلی وجود ندارد.

 

به نظر می رسد دولت همچنان در نظر ندارد نسبت به افزایش یارانه نقدی اقدام کند این در حالی است که درآمد دولت از فروش و صادرات نفت افزایش چشمگیری یافته است.
 

کلید واژه ها: دلار محمدباقر نوبخت یارانه نقدی


نظر شما :