جلیلی آمد، قالیباف همچنان مردد

۱۳ آذر ۱۳۹۸ | ۱۰:۵۰ کد : ۸۵۳۷ اصلی تیتر یک
دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: آقای قالیباف هم درحال سنجش و ارزیابی شرایط نامزدی در انتخابات است. ولی درباره تصمیم‌گیری قطعی ایشان برای حضور در انتخابات هنوز خبری از سوی ایشان دریافت نکرده ایم.
جلیلی آمد، قالیباف همچنان مردد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر این نکته که «ممکن است تعداد اسامی در حوزه‌های انتخابیه شهرهای بزرگ به حدود پنج برابر ظرفیت نمایندگان آن حوزه هم برسد» افزود: پس از مشخص شدن اسامی، مراحل سنجش وضعیت داوطلبان کاندیداتوری شروع می‌شود که شامل سنجش محبوبیت و رای‌آوری و صلاحیت و کارآمدی است.

در شرایطی که علی لاریجانی خود را از بازی انتخابات مجلس کنار کشید، صحنه کنش انتخاباتی اصولگرایان و نیروهای جریان انقلابی بسیار بیش از پیش واضح و آشکار می‌شود. این صحنه با روند قطعی شدن حضور سعید جلیلی برای نامزدی در انتخابات مجلس بیش از پیش قابل رویت و پیش‌بینی می‌شود. خبری که روز گذشته باقرزاده سخنگوی جبهه پایداری در مشهد در رابطه با احتمال بالای حضور جلیلی از حوزه انتخابیه این شهر مطرح کرد، در کنار جلسه پویش انتخاباتی دعوت از سعید جلیلی در یکی از مساجد مشهد، شانس حضور این چهره سیاسی جنجالی اصولگرایان را بسیار بالا برده است. به‌همین دلیل به سراغ «مجتبی شاکری» دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی، عضو سابق شورای شهر تهران و فعال سیاسی اصولگرا رفتیم. او که از فعالان شورای ائتلاف اصولگرایان نیز هست، درباره نسبت جلیلی و قالیباف با شورای ائتلاف نیز توضیحاتی داد که در ادامه می‌خوانید:

ثبت نام سعید جلیلی بسیار کار خوبی است

مجتبی شاکری درگفتگو با نامه نیوز درباره سازوکار نهایی شورای ائتلاف اصولگرایان برای پر کردن لیست‌ها در حوزه‌های انتخابیه مختلف گفت: بحث‌هایی که در شورای ائتلاف اصولگرایان پیش رفته، به سازوکارها و ساختارهای انتخاباتی در تهران و سایر استان‌ها شکل داده است. از دل این ساختارها و سازوکارها اسامی‌ متعددی برای نامزدی بیرون می‌آید که معمولا بین دو تا سه برابر ظرفیت نامزدهای هر حوزه انتخابیه است. از بین این اسامی افرادی انتخاب می‌شوند که می‌توانند در صحنه رقابت انتخابات شرکت کنند.


این عضو سابق شورای شهر تهران با تاکید بر این نکته که «ممکن است تعداد اسامی در حوزه‌های انتخابیه شهرهای بزرگ به حدود پنج برابر ظرفیت نمایندگان آن حوزه هم برسد» افزود: پس از مشخص شدن اسامی، مراحل سنجش وضعیت داوطلبان کاندیداتوری شروع می‌شود که شامل سنجش محبوبیت و رای‌آوری و صلاحیت و کارآمدی است.


دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار نامه نیوز درباره افزایش احتمال نامزدی سعید جلیلی از مشهد در انتخابات مجلس و نسبت وی با شورای ائتلاف اصولگرایان گفت: آقای جلیلی در بحث انتخابات در جلسات شورای ائتلاف شرکت نمی‌کرد، بلکه قبل از آن در چند جلسه که آقای رئیسی برگزار کردند، حضور یافته بود.البته آقای جلیلی از افراد شناخته شده جبهه انقلاب است و فرقی نمی‌کند که ایشان حضوری در جلسات شورای ائتلاف داشته باشند. مهم این است که ایشان سازو کار رسیدن به فهرست نهایی را قبول داشته باشد و دوستان ما در حوزه انتخابیه مشهد نیز اقبال مردمی را در مکانیزم نظر سنجی نسبت به ایشان دریافت کرده باشند.


این فعال سیاسی اصولگرا ضمن تاکید بر اینکه «حضور در جلسات شورای ائتلاف شرط نیست و برخی افراد بدون وابستگی حزبی که قابلیت‌ها و شاخص‌های لازم را دارند، می‌توانند توسط شورا معرفی شوند» بیان کرد: افراد می توانند در ساز و کار سنجش مقبولیت ها در حوزه‌های انتخابیه مربوطه در لیست‌ نهایی قرار بگیرند.


وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره گفتمان مورد قبول نیروهای انقلاب تصریح کرد: در مباحث گفتمانی ما با یک مجموعه متکثر از مطالبات مواجه هستیم که گفتمان انقلاب اسلامی باید آنها را پوشش دهد. در مسائل معیشتی ما باید با رویکرد عدالتخواهی و اقتصاد مقاومتی و تاکید بر خودکفایی و نگاه به درون حرکت کنیم و در سیاست خارجی نیز باید راهبردما مقاومت در برابر نظام سلطه باشد.


دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی افزود «باید با شعاری وارد شویم که با چند واژه موزون و خوش آهنگ، امیدبخش و رو به آینده‌ای روشن که در برگیرنده دیگر ابعاد مطالبات نیز باشد بتوان گفتمان این دوره انتخاباتی را مهندسی و مدیریت کرد»

این فعال سیاسی اصولگرا در جواب به این سوال که «آیا این گفتمان مورد اقبال خواهد گرفت» پاسخ داد: در این رابطه باید به نظرسنجی‌ها مراجعه کرد. ما تا به حال سه گروه پژوهشی را موظف کردیم تا برای شورای ائتلاف در زمینه مطالبات، مسائل گفتمانی نظرسنجی کنند که هنوز نتایج این نظرسنجی‌ها نهایی نشده است، زیرا باید آمارها با هم تجمیع و هماهنگ شود تا بتواند نتایجی قابل تعمیم ارائه کند. ما باید منتظر نهایی شدن این نظرسنجی‌ها باشیم زیرا نباید مطالبات بخشی و محلی حوزه‌های انتخابیه را نادیده گرفت و باید آن‌ها را در کلیت نظرسنجی‌های مربوط به گفتمان‌ها و مطالبات عمومی لحاظ کرد. البته گزارش یادشده تا پایان هفته نهایی و به شورای ائتلاف عرضه خواهد شد.


وی در ارتباط با قطعی بودن حضور سعید جلیلی در انتخابات مجلس گفت: بنده نمی‌دانستم که ایشان قرار است از مشهد حضور پیدا کند، ولی بسیار کار خوبی می‌کنند که خود را در معرض انتخاب و عهده دار شدن مسئولیت مهم نمایندگی مجلس قرار میدهند. چرا که در شرایطی که برخی از تصمیم سازان جبهه مقابل در ردیف براندازان آرایش انتخاباتی گرفتند و در تکمیل پازل دشمن عمل میکنند، باید حتما پیشتازازن نیروهای انقلاب در صحنه حضور داشته باشند. لذا در این شرایط حساس همه باید منعطف باشیم و هرکدام از نیروهای انقلاب که دارای مقبولیت و کارآمدی هستند، از حضورشان خرسند شویم.


دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در پایان با اشاره به احتمال حضور محمدباقر قالیباف گفت: آقای قالیباف هم درحال سنجش و ارزیابی شرایط نامزدی در انتخابات است. ولی درباره تصمیم‌گیری قطعی ایشان برای حضور در انتخابات هنوز خبری از سوی ایشان دریافت نکرده ایم.

کلید واژه ها: جلیلی قالیباف انتخاب مجلس وقایع اتفاقیه اصولگرایان


نظر شما :