پرونده باز بوی نامطبوع تهران

۱۲ آذر ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۲ کد : ۸۵۱۵ اصلی جامـــعه
یکی از گمانه‌زنی‌ها درباره منشا بوی مرموز پایتخت، فاضلاب شهر بود امامعاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران – اعلام کرد که هیچ یک از سازه‌ها و تاسیسات این شرکت منبع انتشار این بو نیستند.
پرونده باز بوی نامطبوع تهران

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  روز گذشته بوی نامطبوعی بار دیگر در برخی مناطق پایتخت از جمله مناطق ۹، ۱۰، ۱۱ و بخشی از منطقه ۲ تهران به مشام رسید که همانند اتفاق مشابه در دی ماه سال گذشته مسوولان تاکنون اظهارنظر قطعی درباره منشا آن نکرده‌اند. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم با اشاره به تفاوت این بو با بوی به استشمام شده در سال گذشته، احتمال می‌دهد که منشا آن خارج از شهر تهران باشد.

به گزارش ایسنا، دی ماه سال گذشته بوی نامطبوعی بخش‌هایی از پایتخت را فراگرفت. آن زمان فرضیه‌های مختلفی از جمله شیرابه‌های آرادکوه، فاضلاب، ماده شیمیایی مرکاپتان - که به گاز شهری‌ تزریق می‌شود - به عنوان منشا بوی نامطبوع پایتخت مطرح شد اما هیچگاه منشا دقیق این بو اعلام نشد و این موضوع مسکوت ماند تا اینکه روز گذشته (۱۰ آذرماه) دوباره بوی مرموزی بخش‌هایی از پایتخت را فرا گرفت و باعث شد که پرونده بوی نامطبوع پایتخت مجدد گشوده و گمانه‌زنی‌ها درباره منشا آن آغاز شود.

از شب گذشته تاکنون مسئولان مختلفی از تلاش برای یافتن منشا بو خبر داده‌اند که انوشیروان محسنی بندپی – استاندار تهران – یکی از آنها بود. او در این باره گفته بود: در حال حاضر دستگاه‌های سنجش سازمان حفاظت محیط زیست در این مناطق مشغول ارزیابی هستند اما تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده‌اند. بی‌تردید به محض حصول نتیجه، نتایج به اطلاع مردم خواهد رسید.

غلامحسین محمدی - رییس مرکز ارتباطات شهرداری تهران – از ماموریت سازمان مدیریت بحران و سازمان آتش‌نشانی برای یافتن منشأ بوی نامطبوع خبر داده بود.

محمد رستگاری - معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران - نیز گفته بود: در حال بررسی برای یافتن منشا این بو هستیم. قطعا اگر نوع آلودگی را تشخیص دهیم در مورد مشخص کردن منشا آن نیز می‌توانیم گام موثری برداریم.

یکی از گمانه‌زنی‌ها درباره منشا بوی مرموز پایتخت، فاضلاب شهر بود اما محمدرضا کرمی‌نژاد - معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران – اعلام کرد که هیچ یک از سازه‌ها و تاسیسات این شرکت منبع انتشار این بو نیستند.

از آنجایی که بوی نامطبوع در تهران هم در سال گذشته و هم امسال همزمان با اوج آلودگی هوا در این شهر استشمام شده است، شاید این پرسش را ایجاد کند که ارتباطی با آلاینده‌های هوا داشته باشند اما حسین شهیدزاده – مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران - در گفت و گو با ایسنا می‌گوید: بعید است که بوی نامطبوع تهران ناشی از تجمع آلاینده‌ها باشد البته باید این نکته را در نظر داشت که بویی که دیروز در تهران استشمام شد متفاوت با بوی نامطبوع حس شده در سال گذشته بود.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ادامه می‌دهد: سال گذشته به محض انتشار بوی نامطبوع در نقاط مختلف شهر، غلظت دی‌اکسید گوگرد در بعضی ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا افزایش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه این موضوع نشان می‌دهد که بوی نامطبوع سال گذشته در تهران سبب افزایش گاز دی‌اکسید گوگرد شده بود اما دیروز همزمان با پخش بوی نامطبوع شاهد افزایش غلظت دی‌اکسید گوگرد نبودیم.

به گفته شهیدزاده تنها مشابهت بوی امسال با سال گذشته این بود که در هر دو موقعیت باد از سمت جنوب و جنوب شرق به سمت تهران وزیده بود و این در حالی است که بادهای تهران عموما از سمت غرب و جنوب غرب می‌وزند.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ادامه می‌دهد: به همین دلیل شاید بتوان گفت که منشا بوی نامطبوع تهران که هر از گاهی استشمام می‌شود از خارج از شهر است.

وی با بیان اینکه نمی‌توان در حال حاضر گفت که این بو از سمت آراد کوه یا زمین‌های کشاورزی و دامداری‌های اطراف تهران است، می‌گوید: دستگاه‌هایی وجود دارند که می‌توانند مواد اولیه این بو را تشخیص دهند اما ما در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران مجهز به این دستگاه‌ها نیستیم.

به گزارش ایسنا در حالی بوی نامطبوع در برخی از مناطق تهران طی روز گذشته استشمام شد که سال گذشته تنها گمانه‌زنی دستگاه‌ها در این خصوص مطرح و مسوولان درباره منشا دقیق بو اظهارنظری نکرد. امید می‌رود که امسال درباره علت این اتفاق اطلاع‌رسانی دقیق صورت گیرد تا بار دیگر حتی به شوخی این موضوع امنیتی توصیف نشود.

انتهای پیام

کلید واژه ها: بوی نامطبوع پرونده بوی نامطبوع بوی نامطبوع تهران منشاء بوی نامطبوع تهران روزنامه وقایع


نظر شما :