محمدرضا خباز در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

تخریب گران در اعتراضات اخیر آموزش‌دیده بودند / همواره برخی اعتراضات را به حاشیه می‌کشند / معترضین واقعی نسبت به شرایط اقتصادی ، اقناع شوند

۱۱ آذر ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۷ کد : ۸۴۹۴ اصلی تیتر یک
استاندار خراسان شمالی گفت:همواره اعتراضات با حرکت‌های مردمی آغاز می‌شود اما عده‌ای برای مقاصد خود وارد اعتراضات شده و  اعتراضات مردمی و به ‌حق را منحرف می‌کنند.
تخریب گران در اعتراضات اخیر آموزش‌دیده بودند / همواره برخی اعتراضات را به حاشیه می‌کشند /  معترضین واقعی نسبت به شرایط اقتصادی ، اقناع شوند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   اعتراضات اخیر به افزایش یک‌باره بنزین موجب شده که تحلیل‌های مختلفی دراین‌ارتباط در جامعه شنیده شود، به‌راستی چرا اعتراضات رنگ روی خشونت به خود گرفت. چرا مردم از طرق مدنی به دنبال رساندن صدای اعتراض خود به مسئولین نبودند. البته هستند افرادی که اعتراضات بنزین را اعتراض به قابلمه‌های خالی می‌دانند اما در مقابل نیز برخی عدم توجه به خواسته‌های سیاسی و اجتماعی  را علت خشونت‌بار شدن اعتراضات اخیر می‌دانند. دراین‌ارتباط «وقایع اتفاقیه» با محمدرضا خبار، استاندار خراسان شمالی به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* انحراف اعتراضات مردمی


باگذشت 40 سال از انقلاب اسلامی تجربیات فراوانی به‌دست‌آمده است. این تجربیات نشان می‌دهد که همواره اعتراضات با حرکت‌های مردمی آغاز می‌شود اما عده‌ای برای مقاصد خود وارد اعتراضات شده و  اعتراضات مردمی و به ‌حق را منحرف می‌کنند.  در ابتدای انقلاب نیز هرگاه راه‌پیمایی برای توجه دادن مسئولین به اصلاح امور آغاز شد، آن اعتراضات  توسط مردم در یک شهر اتفاق افتاد و هرچند در ابتدا نیت خیری در آن وجود داشت اما بعدا عده‌ای واردشده و شروع به تخریب  کردند و شد آنچه شد. برای نمونه در تقسیم استان خراسان و یا تقسیمات قزوین مردم به خیابان ها می‌آمدند و ابراز عقیده می‌کردند، اعتراضی آنها هم حق بود. ابتدا این اعتراضات مردمی بوده اما در انتها این اعتراضات منحرفین واردشده و مسیر اعتراض مردمی را غیرمنطقی و غیرعقلانی می‌کنند.


*آموزش دیده بودند که تخریب کنند


 در حوادث اخیر نیز همین‌طور است  و در ابتدا مردم معترش آمدند و اشرار  اعتراضات را به انحراف کشیدند یکی از سرکرده‌های این وقایع در خارج از کشور صراحتا اعلام کرده که به مدت دو سال است که در حال آموزش برخی در ایران بودیم که چگونه  اماکن عمومی را تخریب کنند. واقعیت آن است که به‌سادگی نمی‌توان ساختمان‌های بزرگ را آتش زد.  درنتیجه احتمال آموزش دادن برخی برای رسیدن به شرایط  فعلی بعید نیست.


* مردم معترض صف خود را جدا کردند


 شرعتا، عقلا و و بر اساس اصل 26 قانون اساسی راه‌پیمایی‌های بدون حمل  سلاح به رسمیت شناخته‌شده است اما عده‌ای  بر مبنای  همین آموزش‌ها شروع به تخریب کردند. در برخی از شهرهای اطراف تهران حتی یک بانک سالم هم سالم نگذاشته‌اند و برخی ساختمان‌ها را به آتش کشیده و وارد اموال و املاک شخصی مردم شدند و اموال افرادی که بضائت چندانی هم نداشتند با خاک یکسان شده‌اند. درنتیجه این قسم اقدامات مردمی نبود.


* مردم باید اقناع شوند


 اکنون نیز معترضین واقعی باید توسط کارناسان اقناع شوند و مسائل  پشت پرده وروی پرده کشور و مشکلات کشور برای آن‌ها بیان شود تا خود مردم در برابر آوب‌های دیگر بافتند.

مصاحبه کننده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: اعتراض اعتراضات بنزینی وقایع اتفاقیه بنزین واعتراضات واقعی آشوبگران روزنامه آنلاین وقایع خبار انحراف اعتراضات مردمی محمد رضا خباز


نظر شما :