تاج از صندلی ریاست کنار می‌رود؟

۲۴ آبان ۱۳۹۷ | ۰۰:۱۵ کد : ۸۴۸ تیتر یک ورزشی
اصرار عجیب رئیس فدراسیون فوتبال بر ماندن در بر مسند ریاست به معضل اصلی این روزهای ورزش ایران تبدیل شده است.
تاج از صندلی ریاست کنار می‌رود؟

✍️ حاتم شیرعلی‌زاده

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اتفاقات روزهای اخیر در ورزش ایران باعث شد تا بالاخره پای فیفا و AFC به موضوع اجرایی کردن قانون منع به کارگیری بازنشستگان باز شود؛ قانونی که از شنبه آینده باید اجرا شود و عواقب عدم اجرای آن نیز بر عهده وزارت ورزش و جوانان است.


در انتظار موضع‌گیری مهدی تاج

 


کنفدراسیون فوتبال آسیا در موضع‌گیری رسمی و علنی تهدید کرده که اتفاقات فوتبال ایران را دنبال می‌کند و اگر دخالتی از سوی دولت یا پارلمان در امور فوتبال اعمال شود، تبعات جبران‌ناپذیری برای فوتبال ایران خواهد داشت. این یک روی واقعیت ماجرای این روزهای فوتبال کشور است. روی دوم این ماجرا مستقیما در تصمیم‌گیری‌ها و راهبری آینده شخص رئیس فدراسیون فوتبال قرار دارد.


درست است که فیفا و AFC در مورد هرگونه فشاری برای دخالت در امور فدراسیون فوتبال حساس هستند و مطابق منشور و اساسنامه فیفا با آن برخورد می‌کنند اما نباید این نکته را از یاد برد که فدراسیون بین‌المللی فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا تنها چیزی که برای آنها مهم است موضع‌ رسمی فدراسیون فوتبال و شخص رئیس آن یعنی مهدی تاج درباره اتفاقات این فدراسیون است. همچنانکه کمیته بین‌المللی المپیک نظر کمیته ملی المپیک را حجت همه مباحث می‌داند، فیفا نیز نظر فدراسیون‌های ملی را درباره همه ماجراهای فوتبال یک کشور صائب می‌داند.


تاج مکاتبه می‌کند؟

 


واقعیت ماجرا این است که براساس پروتکل‌های رسمی فیفا و مقررات تابعه، اگر مکاتبه‌ای رسمی از سوی رئیس فدراسیون فوتبال ایران با فیفا و AFC انجام شود و طی آن رسماً اعلام شود که هیچ فشاری از سوی دولت و پارلمان بر فوتبال ایران وجود ندارد و تغییرات مدیریتی در آن نیز براساس تصمیمات شخصی و مستقل گرفته شده، تمام ماجرای پرچالش این روزهای فوتبال ایران حل خواهد شد. راه دوم هم برگزاری مجمع فوق‌العاده فوتبال و تصمیم سازی متناسب با اجرای قوانین بالادستی است، موضوعی که می‌تواند اقناع فیفا را نیز به همراه داشته باشد. اجرای این تصمیم نیز مستقیماً به نظر مهدی تاج بستگی دارد.


به نظر می‌رسد آقای تاج برای خروج از بن‌بست کنونی فوتبال باید این لطف را به فوتبال و منافع ملی کشور بکند و در مکاتبه‌ای رسمی با فیفا ضمن اعلام استعفا با اختیار و میل شخصی تأکید کند که فارغ از هرگونه فشار دولتی و پارلمانی از ریاست فدراسیون کناره‌گیری می‌کند، کناره‌گیری که نظر مجمع فدراسیون را نیز داشته باشد در غیر این صورت حتی "سکوت" او نیز در نتیجه اجرای قانون منع بکارگیری بازنشسته ها و با توجه به تهدید مستقیم AFC و موضع‌گیری‌های فیفا، تعلیق فوتبال ایران را به دنبال خواهد داشت.


برداشت مورد نظر از نامه‌ای که فدراسیون منتشر کرد

 


فدراسیون فوتبال برای آنکه حرف خود را به کرسی بنشاند، نامه‌ سال گذشته معاون وزیر ورزش را روی سایت خود قرار داد. در نامه معاون حقوقی، امور مجلس و هماهنگی امور استان های وزارت ورزش و جوانان آمده است که فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران نهادی غیردولتی، دارای شخصیت حقوقی و اساسنامه مستقل بوده و این اساسنامه مورد تأیید و پذیرش جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.


انتشار نامه امیررضا خادم به مهدی تاج در سال ۱۳۹۶ آن هم در این مقطع و استفاده از آن برای توضیح و توجیه شخصیت حقوقی فدراسیون فوتبال نمی‌تواند اصل ماجرای اجرای قانون بازنشستگی در فدراسیون فوتبال را تغییر دهد، چرا که بر اساس همین نامه اگر هم بپذیریم که فدراسیون نهادی عمومی و غیردولتی است یا حتی غیردولتی صرف است اما خدمات عمومی ارائه می‌کند، معنیش این خواهد بود که فدراسیون فوتبال حتما و قطعا مشمول اجرای قوانین عمومی کشور خواهد بود و به زبان واضح‌تر قانون منع بکارگیری بازنشستگان شامل اعضای آن هم خواهد شد، همچنان که شامل نهاد عمومی چون شهرداری تهران شد. حتی اگر مجمع فدراسیون فوتبال تشکیل شود و با استناد به همین موضوع رای به ماندن رییس فدراسیون فوتبال هم بدهد به استناد قانون الحاق بندهای 11 و 12 به قانون فهرست نهادها و موسسات عمومی و غیردولتی، مشمول اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان خواهد شد و تصمیم مجمع برخلاف قوانین داخلی تلقی و در نهایت اعضای مجمع باید پاسخگوی مراجع نظارتی و قوه قضاییه باشند.


اجرای این قانون به معنی تحت تاثیر قرار گرفتن فدراسیون از سوی هیچ نهاد یا شخص سومی محسوب نمی شود بلکه همانطور که بارها گفته شده تنها راه حل، استعفای خودخواسته رئیس و سایر بازنشستگان شاغل در فدراسیون است. در اینصورت نهاد یا شخص سومی در این موضوع دخالت نمی کند و به طور مثال قرار نیست که مسئولان فدراسیون از جانب وزارت ورزش برکنار شوند. در غیر اینصورت و عدم کناره گیری بازنشستگان نیز مسئولیت های قانونی ناشی از تصرف غیر قانونی در اموال دولتی متوجه شخص متخلف خواهد بود.


پافشاری بر سر مواضع قبلی

 


صفی‌الله فغانپور  مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال در قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان اظهار داشت: «قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان به دو دلیل واضح شامل فدراسیون فوتبال نمی‌شود. اول اینکه اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال از طریق مجمعی انتخاب می‌شوند که اکثریت قریب به اتفاق اعضای آن اشخاص حقیقی و غیردولتی هستند. در واقع، دولت و یا نهاد‌های دولتی در انتخاب اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال هیچ نقشی ندارند. مورد دوم اینکه فدراسیون فوتبال ردیف بودجه در هیئت دولت یا وزارت ورزش ندارد. برهمین اساس فدراسیون فوتبال در صورتی می‌تواند مشمول نهاد‌های عمومی غیردولتی شود که درصد مشخص و تعریف شده بودجه آن را دولت تامین کند. در همین راستا وقتی فدراسیون فوتبال نه در هیات دولت و نه در وزارت ورزش ردیف بودجه ندارد، چطور می‌توانیم فدراسیون فوتبال را نهاد عمومی تلقی کنیم؟»


مسئول امور حقوقی فدراسیون در ادامه گفت: «در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی نهاد عمومی غیردولتی تعریف خاصی دارد. اولا اینکه آن نهاد یا موسسه باید کار‌های عمومی عام‌المنفعه انجام دهد. ثانیا درصد بودجه مشخص آن نهاد یا موسسه از طرف دولت تامین شود، که در بحث فدراسیون فوتبال نه مثل شهرداری‌ها کار‌های عمومی عام المنفعه انجام می‌دهد و نه از ردیف بودجه با عدد تعریف شده برای امورات خود از دولت می‌گیرد. بودجه فدراسیون فوتبال از طریق کمک‌های فیفا و AFC همچنین از طریق تبلیغات محیطی و درآمد‌های که از راه موفقیت‌های تیم ملی کسب می‌کنند بدست می‌آید. علی ایحال دلایل مختلف از جمله به دلایل فوق فدراسیون فوتبال را مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان نمی‌شود».

 

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیه مهدی تاج فیفا فدراسیون فوتبال وزارت ورزش کنفدراسیون فوتبال آسیا


نظر شما :