عربستان در مورد ایران از حوثی ها چه می خواهد

۱۱ آذر ۱۳۹۸ | ۰۹:۰۴ کد : ۸۴۶۷ اصلی بین الملل
تنها خواسته عربستان از حوثی ها، اظهارات رسانه ای آنها در انتقاد از ایران و تمجید از عربستان است، که با هدف تحقق صلح در یمن، وارد مذاکره با آنها شد.
عربستان در مورد ایران از حوثی ها چه می خواهد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:    منابع متعددی تاکید می کنند که مذاکره بین حوثی ها و عربستان، که در مسقط، پایتخت عمان جریان دارد، به مراحل پیشرفته ای رسیده است، به نحوی که بر سر بسیاری از مسائل و پرونده ها توافق حاصل شده است و اقدام ائتلاف سعودی در مورد بازگشایی فرودگاه صنعاء و آزادی 200 اسیر حوثی، گامی در راستای اعتماد سازی و نشان دادن جدیت عربستان در گفتگو با حوثی هاست.

خواسته عربستان از حوثی‌ها «قطع رابطه با ایران» نیست؛ ریاض از آن‌ها خواسته تا صرفا از ایران انتقاد و از عربستان تمجید کنند / احتمالا در نتیجه مذاکره حوثی‌ها با عربستان، حوثی‌ها به قدرت مطلق در شمال یمن تبدیل می‌شوند

محمد مصطفى العمرانی در رای الیوم نوشت: منابع متعددی تاکید می کنند که مذاکره بین حوثی ها و عربستان، که در مسقط، پایتخت عمان جریان دارد، به مراحل پیشرفته ای رسیده است، به نحوی که بر سر بسیاری از مسائل و پرونده ها توافق حاصل شده است و اقدام ائتلاف سعودی در مورد بازگشایی فرودگاه صنعاء و آزادی 200 اسیر حوثی، گامی در راستای اعتماد سازی و نشان دادن جدیت عربستان در گفتگو با حوثی هاست.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: این در حالی است که ائتلاف سعودی از حوثی ها نمی خواهد رابطه خود با ایران را قطع کنند، به این دلیل که دولتهای ائتلاف و در رأس آنها، عربستان و امارات، خود، حتی در اوج جنگ رسانه ای، رابطه خود با ایران را به صورت کامل قطع نکردند.به طور کلی، شواهد حکایت از آن دارد که در مذاکره حوثی ها با عربستان، حوثی ها اولین برنده هستند و ثمرات استقامت خود در جنگ را می بینند. به این ترتیب که می توانند بر اغلب مناطق شمالی یمن حکومت کرده و خود را به عنوان یک قدرت مشروع مطرح کنند. ظاهرا عربستان ایجاد یک دولت به حاکمیت حوثی ها در شمال را برای آنها تضمین کرده است و همین مساله، نشان دهنده هوشمندی حوثی هاست، که به شکل تاکتیکی با سعودیها تعامل کردند، تا منافع خود را محقق نموده و در مقابل تامین امنیت مرزها، خدمات بسیاری را در راستای بازسازی یمن، از سعودیها دریافت کنند.

در این شرایط، حوثیها به قدرت مطلق در شمال یمن تبدیل می شوند؛ اما در هر صورت، لازم است تمام قوا و نخبگان ملی یمنی با یکدیگر متحد شوند، تا بتوانند از تقسیم یمن جلوگیری کرده و یک جریان ملی ایجاد کنند که بتواند این کشور را از خطرات هیمنه عربستان و امارات، برهاند.

کلید واژه ها: حوثی ها یمن ایران عربستان گفت و گوی ایران و عربستان گفت و گوی یمن و عربستان


نظر شما :