تذکر مجید فراهانی به وزیرکشور در مورد نوسازی ناوگان فرسوده شهری:

وزارت کشور بر اساس قانون موظف به نوسازی حمل و نقل عمومی است / حتی یک اتوبوس  از سوی دولت به حمل و نقل عمومی اضافه نشده است

۱۰ آذر ۱۳۹۸ | ۲۲:۱۶ کد : ۸۴۶۲ اصلی تیتر یک
مجیدفراهانی در صحن شورای شهرگفت:  متاسفانه به رغم این موارد قانونی شاهد عدم تامین یک دستگاه اتوبوس توسط وزرات کشور هم نبودیم. از این رو تذکرات لازم را  به نمایندگی از شهروندان تهران به وزیر محترم کشور اعلام می دارم.
وزارت کشور بر اساس قانون موظف به نوسازی حمل و نقل عمومی است / حتی یک اتوبوس  از سوی دولت به حمل و نقل عمومی اضافه نشده است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   مجید فراهانی؛ عضو شورای شهر تهران امروز در تذکری شفاهی در صحن علنی شورای شهر تهران نسبت به عدم توجه وزارت کشور به وظایف قانونی خود در مورد نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی هشدار داد.
 مجید فراهانی در این ارتباط خطاب به وزیرکشور گفت: مطابق با اصل 50 قانون اساسی حفاظت از محیط زیست که نسل کنونی و نسل های بعدی باید در آن حیات اجتماعی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی  می گردد. وظیفه ای که ظاهرا دستگاه های اجرایی، شهرداری ها و سازمان های مردم نهاد از اجرای آن غفلت می کردند و امروز گرفتار آلودگی هوا و اثرات ناشی از آن به عنوان تهدیدی برای زندگی جمعی هستیم.


فراهانی افزود: یکی از ابزارهای کاهش آلودگی هوا توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و جایگزین نمودن استفاده از حمل و نقل عمومی به جای خودروهای شخصی است. برهمین اساس مطابق ماده 9 قانون هوای پاک، مصوب مجلس شورای اسلامی؛ وزرات کشور موظف است با همکاری وزارت خانه های صنعت، معدن، امور اقتصاد و دارایی  زمینه نوسازی حمل و نقل عمومی شهری با اولویت شهرهای بالای 200 هزار جمعیت را ظرف مدت 5 سال از محل منابع در آمدی ماده 6 این قانون از طریق کمک بلاعوض، یارانه یا تسهیلات یا به صفر رساندن واردات خودروهای برقی و هیبریدی و خودروهای الکترونیکی و موتور سیکلیت های برقی را به انجام رساند.


این نمانده شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: مطابق این قانون وزارت کشور موظف است از محل درآمدهای عمومی شهرداری ها و بودجه عمومی خود،  هریک به میزان 50 درصد ناوگان حمل و نقل درون شهری را به میزان سالانه 5 درصد با اولیت کلان شهرها و شهرهای بالای 500 هزار نفر جمعیت افزایش دهند.


  متاسفانه به رغم این موارد قانونی شاهد عدم تامین یک دستگاه اتوبوس توسط وزرات کشور هم نبودیم. از این رو تذکرات لازم را  به نمایندگی از شهروندان تهران به وزیر محترم کشور اعلام می دارم.

کلید واژه ها: مجید فراهانی تذکر مجید فراهانی وقایع اتفاقیه ناوگان حمل و نقل عمومی


نظر شما :