اینستکس و مکانیزم ماشه در ایران

۱۰ آذر ۱۳۹۸ | ۲۱:۴۰ کد : ۸۴۵۲ اصلی بین الملل
در بیانیه‌ای که از وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شده، آمده است: فرانسه، آلمان و انگلیس به عنوان سهام‌داران اصلی سازوکار حمایت از تبادلات تجاری ایران(اینستکس)، از تصمیم دولت‌ کشورهای بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد برای پیوستن به سهام‌داران اینستکس، به گرمی استقبال می‌کنند.
اینستکس و مکانیزم ماشه در ایران

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   آلمان، فرانسه و انگلیس در بیانیه‌ای ضمن استقبال از تصمیم 6 کشور اروپایی دیگر برای پیوستن به «اینستکس» بر آمادگی برای فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران دوباره تاکید کردند.


اعتمادآنلاین| در بیانیه‌ای که از وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شده، آمده است: فرانسه، آلمان و انگلیس به عنوان سهام‌داران اصلی سازوکار حمایت از تبادلات تجاری ایران(اینستکس)، از تصمیم دولت‌ کشورهای بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد برای پیوستن به سهام‌داران اینستکس، به گرمی استقبال می‌کنند.

 

در ادامه این بیانیه آمده است: این اقدام به تقویت اینستکس منجر شده، نشانگر تلاش‌های اروپا برای تسهیل تجارت قانونی میان اروپا و ایران بوده و نمودی آشکار از تعهد مستمر ما نسبت به برنامه جامع اقدام عمل مشترک(برجام) است.

 

این بیانیه می‌افزاید: ما بر آمادگی‌مان برای در نظر گرفتن تمامی مکانیسم‌های برجام، از جمله مکانیسم ماشه، به منظور حل کردن مسائل مربوط به اجرای تعهدات برجامی ایران، دوباره تاکید می‌کنیم.

 

در بخش پایانی بیانیه یادشده مطرح شد: ما کاملا به تلاش‌هایمان در راستای حل‌وفصل دیپلماتیک[مسائل] در چارچوب برجام، کاملا متعهدیم.

 

بیانیه تروئیکای اروپا در پی این مطرح می‌شود که روز جمعه، وزارت امور خارجه فنلاند با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور همراه بلژیک، نروژ، سوئد، دانمارک و هلند به اینستکس یا همان سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا با ایران می‌پیوندند.

 

در این بیانیه آمده است: در راستای تداوم حمایت اروپا از توافق هسته‌ای و تلاش برای اجرای بخش اقتصادی این توافق و به منظور تسهیل تجارت مشروع اتحادیه اروپا با ایران، ما آماده‌ایم تا در سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا شریک شویم.

 

علاوه بر این، «ژان ایو لودریان» وزیر امورخارجه فرانسه با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر به پیوستن شش کشور اروپایی به سازوکار اینستکس، نوشت: 6 کشور اروپایی تصمیم مهمی برای پیوستن به اینستکس اتخاذ کردند. اروپایی‌ها برای حمایت از برجام تعهدی محکم و استقلال عمل دارند. ما از ایران می‌خواهیم تا به تعهداتش در این توافق بازگردد.

 

منبع: ایسنا

کلید واژه ها: اینستکس مکانیزم ماشه وقایع اتفاقیه


نظر شما :