شوک تحریم فروریخت، اقتصاد ایران در حال احیا

۰۹ آذر ۱۳۹۸ | ۱۹:۳۴ کد : ۸۴۱۶ اصلی دیپلماسی
«سیدعباس عراقچی» گفت: روش‌های نوینی پیدا شده و در حال بازگشت به یک شرایط باثبات اقتصادی در روابط با چین هستیم
شوک تحریم فروریخت، اقتصاد ایران در حال احیا


روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   «سیدعباس عراقچی» در بدو ورود به چین در فرودگاه پکن در جمع خبرنگاران گفت: روش‌های نوینی پیدا شده و در حال بازگشت به یک شرایط باثبات اقتصادی در روابط با چین هستیم ولی لازم است موانع را رفع کنیم و روابط اقتصادی 2 کشور را به سطح بالاتری ارتقا دهیم.

 

او با اشاره به اینکه این سفر به دعوت همتای چینی و با هدف ادامه مشورت‌های سیاسی بین دو کشور در خصوص برجام صورت گرفته است، افزود: از ابتدای مذاکرات برجام، به طور مستمر نشست‌های مشورتی و تبادل نظر با دوستانمان در چین و روسیه برگزار شده و این سفر هم در ادامه این مشورت‌ها است که طی امروز و فردا در پکن انجام خواهد شد.

 

عراقچی از برجام به عنوان یک موضوع جدی در عرصه بین‌المللی نام برد و گفت: به دلیل عدم انجام تعهدات کشورهای باقیمانده در برجام بعد از خروج آمریکا، برجام وضعیت مناسبی ندارد و جمهوری اسلامی ایران از منافعی که باید در قبال برجام منتفع شود برخوردار نیست.

 

او ادامه داد: بعد از آغاز روند کاهش تدریجی تعهدات ایران در برجام، وضعیت این توافق در شرایطی است که اقتضا می‌کند مشورت‌های جدی‌تر و نزدیک‌تری با دوستانمان داشته باشیم.

 

معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه از ابتدا با چین در مورد برجام تماس نزدیک بودیم تصریح کرد روز جمعه آینده نیز کمیسیون مشترک برجام طبق برنامه از پیش تعیین‌شده برگزار می‌شود؛ لذا لازم بود قبل از این کمیسیون، دستورکار این نشست را با همکارانمان در وزارت امور خارجه چین مرور و تلاش کنیم مواضع نزدیک‌تری در این کمیسیون داشته باشیم.

 

او گفت: اگرچه در این سفر موضوعات مختلفی در زمینه روابط دوجانبه بحث می‌شود اما محور این مذاکرات برجام است ولی طبیعی است بقیه ابعاد همکاری‌های 2 کشور به ویژه همکاری‌های بین‌المللی و مسایل دوجانبه نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 

نشست مشورتی «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با همتای چینی خود در مورد برجام، فردا «یکشنبه» در وزارت امور خارجه چین در پکن برگزار می‌شود، در این نشست همچنین قرار است در مورد نشست کمیسیون مشترک برجام که هفته آینده در وین برگزار می شود رایزنی شود.

 

منبع: ایرنا

کلید واژه ها: تحریم ایران تحریم اقتصاد وقایع اتفاقیه تحریم اقتصاد ایران شوک تحریم چین


( ۳ )

نظر شما :