غول تورم رام نمی شود

۰۹ آذر ۱۳۹۸ | ۱۹:۰۷ کد : ۸۴۱۳ اصلی اقــتــصــادی
در آبان ماه ۱۳۹۸ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۸۷.۸ رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۶ درصد افزایش نشان می­‌دهد.
غول تورم رام نمی شود

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  بررسی جزئیات تغییرات نرخ تورم 12 ماهه در استان‌ها نشان می‌دهد که بیشترین نرخ تورم مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد (45.8) و کمترین آن مربوط به استان­ سمنان (39.3 درصد) است.
 جزئیات نرخ تورم مصرف کننده آبان 1398 به تفکیک استان از سوی مرکز آمار کشور منتشر شد.

 

در آبان ماه 1398 عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (100=1395) به 187.8 رسید که نسبت به ماه قبل 1.6 درصد افزایش نشان می­‌دهد.

 

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد با 2.3 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان سمنان با 0.7 درصد افزایش است.

 

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور 27.0 درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام (33.3 درصد) و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی (21.2 درصد) است.

 

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه 1398 برای خانوارهای کشور به عدد 41.1 درصد رسید.

 

براساس آمار اعلام شده 16 استان کشور شامل مرکزی، آذربایجان شرقی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کردستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، یزد، تهران، قزوین، گلستان، خراسان شمالی و خراسان جنوبی بالاترین نرخ تورم 12 ماهه را داشتند.

 

نرخ تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات 
 

بررسی جداول آماری نشان می‌دهد که نرخ تورم 12 ماهه منتهی به آبان کالاها و خدمات مصرفی کشور 58.6 درصد بود.

 

در این ماه بیشترین نرخ تورم 12 ماهه منتهی به آبان ماه در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات مربوط به استان بوشهر (70 درصد) و کمترین میزان آن مربوط به همدان (54.2 درصد) است.

 

نرخ تورم 12 ماهه به آبان ماه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات در پایتخت 59.7 درصد بود که از نرخ تورم کل 1.1 بیشتر رشد داشت.

 

نرخ تورم کالاهای غیرخوراکی و خدمات 
 

براساس آخرین آمار نرخ تورم کالاهای غیرخوراکی و خدمات در 12 ماهه منتهی به آبان 33.8 درصد بود.

 

در این دوره زمانی بیشترین نرخ تورم 12 ماهه منتهی به آبان ماه کالاهای غیرخوراکی و خدمات مربوط به ایلام (43.1 درصد) و کمترین آن مربوط به هرمزگان (26.7 درصد) است.

 

منبع: ایرنا

کلید واژه ها: نرخ تورم غول تورم مهار تورم وقایع اتفاقیه


نظر شما :