سوال از روحانی از دل پارلمان

۰۷ آذر ۱۳۹۸ | ۰۹:۴۴ کد : ۸۳۷۵ اصلی تیتر یک
اکثریت نمایندگان از عملکرد دولت ناراضی هستند. مخصوصا در موضوع افزایش قیمت بنزین به این شکل که بدون مشورت با مجلس و حتی برخلاف نظر نمایندگان انجام شد، این زمینه وجود دارد اما اینکه الزاما به معنی استیضاح رئیس جمهور باشد، نیست
سوال  از روحانی از دل پارلمان

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   استیضاح وزرای آموزش و پرورش، نفت و کشور در دستورکار مجلس قرار دارد و اگر این استیضاح ها به سرانجام برسد، کابینه روحانی نخستین کابینه بعد از انقلاب خواهد بود که ساقط می شود و برای رسمیت یافتن نیازمند گرفتن رأی دوباره از مجلس است.

درباره این موضوع با محمدعلی پورمختار عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس به گفتگو کردیم.

آیا دولت روحانی نخستین دولتی بعد از انقلاب خواهد بود که از نصاب می افتد؟

نمی شود پیش بینی کرد. بستگی به نوع برخورد مجلس با استیضاح وزرا و دفاعیات وزرا هنگام ارائه توضیحات دارد. البته مجلس از رفتار و عملکرد دولت سئوالات زیادی دارد، به همین علت این استیضاح ها مطرح می شود.

برخی معتقدند نمایندگان برای توجیه عملکرد خود دارند وزرا را قربانی انتخابات می کنند، آیا این طور است؟

بعید می دانم. استیضاح یک وزیر معلوم نیست بر دیدگاه مردم یک حوزه انتخابیه چه تأثیری می گذارد بنابراین نمایندگان عملکرد وزرا را می بینند.

وزیر آموزش و پرورش 2 ماه پیش از مجلس رأی اعتماد گرفت چرا باید استیضاح او کلید بخورد؟

این را باید امضاکنندگان طرح استیضاح بگویند، من اطلاعی از نیت آنها ندارم.

اصلا چنین استیضاحی توجیه دارد؟

معلوم است این وزیر تازه شروع کرده و در مدت 2 ماه نمی توان ارزیابی داشت پس باید منتظر بود تا عملکردش را ببینیم.

شما معتقدید استیضاح ها انتخاباتی نیست؛ چقدر سیاسی و جناحی می تواند باشد؟ چون الان استیضاح وزیر کشور را بیشتر اعضای فراکسیون امید و استیضاح وزیر نفت را بیشتر اعضای فراکسیون ولایی دنبال می کنند.

سیاسی و جناحی اش هم معنا و مفهوم ندارد چون وزیر نفت رفتار سیاسی و جناحی نداشته که اصولگراها بخواهند استیضاحش کنند یا وزیر کشور همین طور. هم آقای زنگنه و هم آقای رحمانی فضلی موافقانی در دو فراکسیون امید و ولایی دارند بنابراین استیضاح آنها را نمی توان حمل بر نگاه سیاسی خاص کرد.

یکی از نمایندگان اصولگرا اعلام کرد «کابینه را ساقط می کنیم و کم کم دنبال استیضاح آقای روحانی می رویم». این دیدگاه فردی یک نماینده است یا در پارلمان عمومیت دارد؟

ایشان نظر شخصی اش را گفته است.

یعنی دیدگاه ساقط کردن کابینه در فراکسیون ولایی نیز عمومیت ندارد؟

خیر، چنین دیدگاهی وجود ندارد.

آیا استیضاح آقای روحانی در مجلس مطرح است؟

اکثریت نمایندگان از عملکرد دولت ناراضی هستند. مخصوصا در موضوع افزایش قیمت بنزین به این شکل که بدون مشورت با مجلس و حتی برخلاف نظر نمایندگان انجام شد، این زمینه وجود دارد اما اینکه الزاما به معنی استیضاح رئیس جمهور باشد نمی شود این را با قاطعیت گفت. البته در صحبت های نمایندگان نقل است و برخی هم طرح سئوال از رئیس جمهور را درباره موضوع افزایش قیمت بنزین دوباره مطرح کردند تا به نوعی انتقاد خود را به عدم هماهنگی دولت با مجلس نشان دهند.

احتمال دارد طرح سئوال از رئیس جمهور کلید بخورد؟

برخی نمایندگان سئوال را طرح کردند و مشغول جمع آوری امضا هم هستند.

طرح سئوال از رئیس جمهور تأثیری هم خواهد داشت؟

اینکه جامعه ببیند مجلس در این قضیه دنبال و پیگیر خواست آنهاست، اقدام مثبتی است

کلید واژه ها: مکانیزم سوال از روحانی سوال از رئیس جمهور بنزین استیضاح روحانی وقایع اتفاقیه


نظر شما :