تحریم ها شل می شود، اگر سیاست ضد تولید را تعدیل کنیم

۰۶ آذر ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۷ کد : ۸۳۵۱ اصلی تیتر یک اقــتــصــادی
این کارشناس اقتصادی با پرسش از رئیس‌جمهور گفت: مگر شما نگفتید، کسانی می‌گفتند که اگر نرخ ارز بالا رود ایران گلستان می‌شود و ما ارز را بالا بردیم اما ایران گلستان نشد و دچار بحران نیز شد. اگر شما آن را یاد گرفتید، آزمون مجدد این سیاست چه معنایی دارد؟
تحریم ها شل می شود، اگر سیاست ضد تولید را تعدیل کنیم

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: حاضرم هر تعهدی را بدهم که اگر سیاست‌های ضدتولیدی کنار روند و فشاری به تولیدکنندگان تحمیل نکنند، بنده تردیدی ندارم که تحریم‌ها را شل خواهند کرد. آنها تحریم‌ها را تشدید می‌کنند چون می‌دانند که اقتصاد کشور آسیب‌پذیر شده و می‌توانند امتیاز بگیرند.

فرشاد مؤمنی با انتقاد از تصمیم‌گیری‌های غیرکارشناسی با وجود انبوه کارشناسان در کشور و اصرار بر سیاست‌های نادرست گفت: وقتی ماجرای ارز 4200 تومانی پیش آمد و نارسایی‌های آن آشکار شد، تقریباً همه دست‌اندرکاران آن از خود سلب مسئولیت کردند حتی اعضایی که در آن جلسه بودند هر بهانه‌ای را مطرح کردند به طوری که یکی گفت نوار پخش کنید یا... الان هم سر موضوع قیمت بنزین آرام آرام و به صورت غیررسمی در همه دستگاه‌های مسئول و موثر در این تصمیم، ملاحظه می‌کنید که گفته می‌شود ما از اول هم مخالف اجرای آن بودیم و حتی برخی‌ها می‌گویند آن را مکتوب اعلام کرده‌ایم. من واقعاً نمی‌دانم تصمیمی که همه مخالف آن هستند چگونه تصویب و ابلاغ می‌شود و برای اجراء این همه اصرار وجود دارد؟


این کارشناس اقتصادی با پرسش از رئیس‌جمهور گفت: مگر شما نگفتید، کسانی می‌گفتند که اگر نرخ ارز بالا رود ایران گلستان می‌شود و ما ارز را بالا بردیم اما ایران گلستان نشد و دچار بحران نیز شد. اگر شما آن را یاد گرفتید، آزمون مجدد این سیاست چه معنایی دارد؟ در هر سیاست اشتباهی که اجرا می‌شود توجیه افراد غیرمتخصص تصمیم‌گیر آن است که در کنار مخالفان، موافقانی نیز وجود دارد.
مؤمنی خاطرنشان کرد: باید توجه داشت یکی از وجوه تاریخ عصر ما این است که هر زمان سیاست‌های اقتصادی را درست اجرا کردیم، فشار سلطه‌گرهای خارجی نیز کاهش یافته است و از در لطف وارد می‌شوند تا نتوانیم بنیه تولید کشور را ریشه‌دار کنیم. الان هم بنده حاضرم هر تعهدی را بدهم که اگر سیاست‌های ضدتولیدی کنار روند و فشاری به تولیدکنندگان تحمیل نکنند، بنده تردیدی ندارم که تحریم‌ها را شل خواهند کرد.

کلید واژه ها: فرشاد مومنی تحریم ایران آثار تحریم سیاست ضد تولید آثار اقتصادی گرانی بنزین وقایع اتفاقیه


نظر شما :