گنبد آهنین؛ سپری که محافظ نیست

۲۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۷:۳۸ کد : ۸۳۵ تیتر یک بین الملل
اقدام نیروهای مقاومت فلسطینی در تلافی جنایات رژیم صهیونیستی و شلیک بیش از ۳۰۰ موشک به سرزمین های اشغالی، نشان داد سپر موشکی گنبد آهنین که هزینه میلیاردی برای آن شده اشکالاتت زیادی دارد.
گنبد آهنین؛ سپری که محافظ نیست

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اقدام نیروهای مقاومت فلسطینی در تلافی جنایات رژیم صهیونیستی و شلیک بیش از 300 موشک به سرزمین های اشغالی، نشان داد سپر موشکی گنبد آهنین که هزینه میلیاردی برای آن شده اشکالاتت زیادی دارد.

 

نیروهای مقاومت فلسطینی در واکنش به اقدامات جنایتکارانه رژیم صیونیستی از عصر روز دوشنبه حملات موشکی خود به سرزمین های اشغالی (اسرائیل) ار آغاز کرد و بر اساس آمارهای اعلام شده بیش از 300 موشک به شهرک های صهیونیستی شلیک کرده است.

 

این موشک ها در حالی به سمت اسرائیل شلیک شده و به هدف اثابت کرده اند که اسرائیل به همراه آمریکا هزینه بسیار گزافی برای ایجاد و نصب سپر موشکی «گندب آهنین» در سرزمین های اشغالی انجام داده اند.

 

هرچند سامانه گندب آهنین در رهگیری موشک های مقاومت توفیق چندانی نداشته اما با این وجود ، رسانه های رژیم صهیونیستی از استقرار سامانه گنبد آهنین در مناطق مرکزی فلسطین اشغالی تا «نتانیا» در شمال تل آویو خبر دادند.

 

این در حالی است که ابومجاهد سخنگوی تیپ های ناصر صلاح الدین اعلام کرد: موشک های مقاومت در صورتی که حملات رژیم صهیونیستی ادامه پیدا کند، به فراتر از ۴۰ کیلومتر خواهد رسید.

 

ریشه سیستم سپر دفاع موشکی اسرائیل به درگیری سال ۲۰۰۶ اسرائیل با حزب‌الله لبنان بر می‌گردد. در آن نبرد، حزب‌الله راکت‌های پرشماری به سمت اسرائیل شلیک کرد که خسارات و کشته‌های فراوانی را برای اسرائیل به همراه آورد، راکت هایی که در اواسط جنگ ایستگاه قطار شهر حیفا را مورد حمله قرار داد و واحد پدافندی ارتش اسرائیل را به این واقعیت رساند که سیستم دفاع ضد موشک سابق دیگر کاربرد خاصی ندارد.

 

 صهیونیست‌ها می‌گویند در مواجهه با باران موشکی سربازان مقاومت در غزه، گنبد آهنین‌شان فقط توانسته 60 موشک از راکت فلسطینی‌ها را رهگیری کند.

 

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی پس از فروکش کردن آتش خشم موشکی سربازان مقاومت در غزه، از عملکرد ۳۰ درصدی سامانه پدافندی گنبد آهنین در رهگیری و انهدام موشک‌های دست‌ساز فلسطینی‌ها خبر داد.

 

آنطور که ارتش رژیم صهیونیستی گزارش داده، رزمندگان مقاومت امشب حدود 3۰۰ موشک به قلب سرزمین‌های اشغالی شلیک کردند؛ انتقام موشکی فلسطینی‌ها امشب بُرد بلندتری نسبت به حملات پراکنده قبلی داشته و این بار علاوه بر ساکنان شهرک‌های صهیونیست‌نشین مستقر در مرز غزه، شهرک‌نشینانی که ۷۰ کیلومتر آن سوتر از غزه جا خوش کرده بودند هم مجبور شدند در پناهگاه پناه بگیرند.

 

سخنگوی رژیم صهیونیستی گفته که سامانه پدافند موشکی کوتاه‌برد این رژیم که گنبد آهنین نام دارد، فقط توانسته ۶۰ فروند موشک شلیک‌شده را رهگیری و سرنگون کند.

 

اسرائیل ۳ سامانه پدافند موشکی دارد؛ «گنبد آهنین» (کوتاه برد)، «فلاخن داوود» (میان برد) و «پیکان ۳» (دور برد). ساخت این سامانه‌ها البته هزینه‌های زیادی برای مالیات‌دهندگان آمریکایی داشته است.

 

فقط گنبد آهنین در سال ۲۰۱۴، رقمی معادل ۲۲۵ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۲ معادل ۲۱۱ میلیون دلار کمک بلاعوض از سناتورهای آمریکایی دریافت کرد. در سال ۲۰۱۵ این کمک به ۴۲۹ میلیون دلار رسید.

 

این البته تنها رویای برباد رفته اسرائیل نیست. نسل چهارم تانک مرکاوا که صهیونیست‌ها آن را ارابه خدایان می‌نامند، در نبرد ۳۳ روزه با رزمندگان حزب‌الله لبنان، به تابوتی داغ برای سربازان صهیونیست بدل شد.

 

کلید واژه ها: فلسطین غزه اسرائیل گنبد آهنین


نظر شما :