علی صوفی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

دولت کم آورده، دست در جیب خالی مردم می‌کند / نباید به مردم تیر خلاص زد / زمان مناسبی برای افزایش قیمت بنزین نبود

۰۴ آذر ۱۳۹۸ | ۱۴:۱۹ کد : ۸۳۰۳ اصلی تیتر یک سیاسی
صوفی تاکید کرد: طرحی برای افزایش و سهیمه بندی بنزین هم‌اکنون در دستور کار دولت قرارگرفته و با توجه به تجربیات گذشته‌نگرانی هایی را به وجود آورده است. قطعا اهدافی برای این طرح پیش‌بینی‌شده اما سال‌های بعد در رسیدن به آن اهداف کسی پاسخگو نیست.
دولت کم آورده، دست در جیب خالی مردم می‌کند / نباید به مردم تیر خلاص زد / زمان مناسبی برای افزایش قیمت بنزین نبود

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  افزایش یک‌باره قیمت بنزین به همراه سهیمه بندی آن منجر شد که مردم از اعمال این طرح ابراز نگرانی کنند زیرا تحریم‌های اقتصادی عملا فشار زیادی را به مردم آورده است و دیگر توان شوک جدید قیمت‌ها ندارند. به نظر می‌رسد دولت کوتاه‌ترین راه را برای عبور از شرایط اقتصادی انتخاب کرده است زیرا به ‌طور یقین راه‌های دیگری هم وجود داشت که دولت از طریق آن ها به درآمدهایی برای عبور از مشکلات دست یابد اما ساده‌ترین آن را انتخاب کرده که البته می‌تواند لایه‌های اجتماعی به همراه داشته باشد. دراین‌ارتباط «وقایع اتفاقیه» با علی صوفی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


*آزادی قیمت سوخت خواست همه دولت‌ها


 هدفمند کردن یارانه سوخت همواره اقدامی ضروری و مثبت و در دستور کار دولت‌ها مختلف بوده است. هیچ‌ فردی از تداوم تخصیص یارانه در حامل‌های انرژی به ‌طورکلی دفاع  نمی کند زیرا یارانه سوخت عوارض و هزینه‌های سنگینی را بر دوش مردم و دولت می‌گذارد. از جمله اینکه پرداخت یارانه به سوخت باعث افزایش مصرف می‌شود و ارزانی سوخت نیز موجب اسراف و حیف‌ومیل سوخت می‌شود. همچنین در توازن قیمت بنزین در منطقه کشوری که قیمت بنزین ارزان‌تری دارد دچار پدیده و بیماری‌ای به نام قاچاق سوخت می‌شود. بنابراین تداوم منفی پرداخت یارانه آنچنان زیاد است که همه دنبال راه‌حل و راه چاره هستند و از دولت آقای هاشمی تا دولت آقای روحانی همه به دنبال حل این قضیه بوده‌اند. مشکل آن است که با چه روشی با چه طرحی یارانه‌ها  هدفمند شود.


* دولت نفتی، دولت غیر پاسخگوست


 وابسته بودن بودجه به نفت نیز به دولت قدرت می‌دهد تا از مردم بی‌نیاز و حتی بی‌اعتنا باشند، برخلاف کشورهای توسعه‌یافته که دولت‌ها به‌ شدت به تولیدات بخش خصوصی و مالیات‌های مردم وابسته هستند و اگر مردم اعتراضی کنند به آن توجه می‌کنند؛ در دولت های نفتی چیزی به نام پاسخگویی وجود ندارد.


* زمان نامناسب برای سهیمه دست‌کاری قیمت بنزین


 طرحی برای افزایش و سهیمه بندی بنزین هم‌اکنون در دستور کار دولت قرارگرفته و با توجه به تجربیات گذشته‌نگرانی هایی را به وجود آورده است. قطعا اهدافی برای این طرح پیش‌بینی‌شده اما سال‌های بعد در رسیدن به آن اهداف کسی پاسخگو نیست. از سوی دیگر این پرسش به وجود آمده که آیا هم‌اکنون زمان مناسبی برای اجرای این طرح است. آن‌هم در شرایطی که مردم از فشار آزادسازی نرخ ارز کمر راست نکرده‌اند. مردم هنوز زیر بار سنگین فشارهای ناشی از تحریم اقتصادی هستند.


* دست دولت در جیب خالی مردم


 در چنین شرایطی آزادسازی نرخ ارز دست در جیب مردم کردن است.  زمانی که دولت درآمد نفتی ندارد برای کسب درآمد به جیب مردم دست کرده آن‌هم جیبی که خالی است و تنها روش باقی‌مانده برای کسب درآمد از سوی دولت نیز البته همین مورد است. درآمدهای ناشی از گران کردن ارز مدتی تأمین‌کننده هزینه دولت بود. اکنون نیز به‌جای اقدام  در کوچک‌سازی دولت  راه انداختن  تولید و با افزایش  ناخالص ملی و درآمد مالیاتی، تیم اقتصادی دولت کوتاه‌ترین و راحت ترین راه را انتخاب کرده‌اند. از مدت‌ها پیش بعد از شوک ارزی زمزمه افزایش نرخ بنزین وجود داشته و این مورد باعث نگرانی مردم می‌شد. شاید این اقدام تیر خلاص به مردم باشد. درست است که این طرح توجه اقتصادی دارد اما زمان اجرای آن بسیار مهم است.

کلید واژه ها: علی صوفی وقایع اتفاقیه گرانی بنزین دولت ورشکسته دانشجویان و اعتراضات بنزینی زمان نامناسب گرانی بنزین آزادی قیمت ها


نظر شما :