شکست متمادی حامیان جمهوری خواه ترامپ

۰۳ آذر ۱۳۹۸ | ۰۸:۴۷ کد : ۸۲۴۷ اصلی دیپلماسی
نتایج انتخابات فرمانداری های سه ایالت لوئیزیانا، ویرجینیا و کنتاکی نشان داد که رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا دیگر عملا چیزی برای از دست دادن در رقابتهای انتخاباتی نخواهد داشت....
شکست متمادی حامیان جمهوری خواه ترامپ

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   ترامپ در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 توانسته بود در دو ایالت کنتاکی و لوئیزیانا در برابر هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات به پیروزی دست پیدا کند. در این میان، کمتر کسی تصور می کرد که این دو ایالت ( که به طور طبیعی گرایش بیشتری به جمهوریخواهان دارند) به پیام آوران اولیه شکست جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 تبدیل شوند!


صورتبندی ماجرا کمی پیچیده به نظر می رسد!نتایج انتخابات فرمانداری ایالت لوئیزیانا حاکی از آن است که «جان بل ادواردز» توانسته بر «اِدی ریسپون» نامزد جمهوری‌خواه و مورد حمایت دونالد ترامپ پیروز شود.این در حالیست که ترامپ نهایت تلاش خود را برای پیروزی جمهوریخواهان در این ایالت به کار گرفته بود. رئیس جمهور آمریکا معتقد بود که پس از شکست در انتخابات فرمانداری های کنتاکی و ویرجینیا، پیروزی در انتخابات فرمانداری ایالت لوئیزیانا،فرصتی برای احیای دوباره وی و حزب متبوعش خواهد بود. بنابراین، ترامپ هزینه و توان زیادی را صرف تبلیغات انتخاباتی در ایالت لوئیزیانا کرده بود. ترامپ در حمایت از "ادی ریسپون" سنگ تمام گذاشت، تا جایی که حاضر شد برای جلب اکثریت آرای رای دهندگان این ایالت،سه بار به لوئیزیانا سفر کند. برآورد ترامپ و تیم همراهش، تحقق یک پیروزی سرنوشت ساز در لوئیزیانا بود اما محاسبات رئیس جمهور آمریکا این بار نیز تحقق پیدا نکرد! همان گونه که اشاره شد، رئیس جمهور ایالات متحده در پنج هفته اخیر سه بار به لوئیزیانا سفر کرد تا به نامزد جمهوری‌خواهان کمک کند. او از رای دهندگان خواسته بود تا به وی و کاخ سفید، یک "پیروزی بزرگ" هدیه دهند! با این حال به نظر می رسد رای دهندگان در ایالت لوئیزیانا تمایلی نسبت به ارسال این هدیه با ارزش به ترامپ نداشته اند!
پیامهای انتخابات اخیر در لوئیزیانا و نتیجه آن، برای بسیاری از تحلیلگران مسائل سیاسی آمریکا روشن است. نخستین پیام این انتخابات، مربوط به تاثیرگذاری معکوس ماجرای "اوکراین گیت" بر میزان محبوبیت ترامپ بوده است. نباید فراموش کرد که تحقق شکست جمهوریخواهان در سه ایالت حساس ، نمی تواند پدیده ای طبیعی و اتفاقی باشد! فراتر از آن، ترامپ به خوبی می داند که شکست در ایالت لوئیزیانا می تواند مقدمه ای برای شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020، خصوصا در ایالات حساس و سرنوشت سازی مانند فلوریدا، ویسکانسین، اوهایو، میشیگان و ..... تلقی گردد. هم اکنون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا بیش از پیش نسبت به موقعیت متزلزل خود در نزد رای دهندگان آمریکایی آگاه شده است. با این حال سوال اصلی اینجاست که ترامپ در مواجهه با این مسئله، چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد!
نکته دوم ، به افزایش تعداد جمهوریخواهان ناراضی از ترامپ باز می گردد. بسیاری از تحلیلگران مسائل سیاسی و انتخاباتی آمریکا معتقدند که "افزایش تعداد جمهوریخواهان نارضی" نقش به سزایی در تحقق شکست جمهوریخواهان در انتخابات فرمانداری های کنتاکی ، ویرجینیا و لوئیزیانا داشته است. در صورتی که ترامپ نتواند آرای "جمهوریخواهان ناراضی" را به سود خود به گردش در بیاورد، در این صورت کمترین شانسی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نخواهد داشت. نباید فراموش کرد که ترامپ دیگر امیدی به آرای اقلیت دموکرات طرفدار خود و رای دهندگان مستقل ندارد. مخالفت حدود 93 درصد از دموکراتها با حضور مجدد ترامپ در کاخ سفید و همچنین، موافقت حدود 55 درصد از رای دهندگان مستقل با استیضاح ترامپ بر سر ماجرای اوکراین گیت، جایی را برای خوشبینی نسبت به آرای دموکراتها و رای دهندگان مستقل برای رئیس جمهور آمریکا باقی نگذاشته است. در چنین شرایطی ترامپ برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نیاز مبرمی نسبت به کسب آرای "اکثریت مطلق جمهوریخواهان" دارد. اما انتخابات در سه ایالت کنتاکی، ویرجینیا و لوئیزیانا نشان داد که ترامپ نتوانسته است در این خصوص به موفقیت چندانی دست پیدا کند!
در ماه سپتامبر ( شهریور ماه ) امسال و مطابق نظرسنجی سی ان ان ، میزان اقبال جمهوریخواهان به ترامپ 82 درصد بوده است اما برخ نظرسنجی ها می گوید طی هفته های اخیر بار دیگر شاهد ریزش طرفداران جمهوریخواه ترامپ هستیم.بر این اساس، میزان محبوبیت ترامپ در حال حاضر( درنزد جمهوریخواهان) به 78 درصد رسیده است. این موضوع برای رئیس جمهور جنجالی ایالات متحده حکم یک فاجعه را دارد.
در نهایت اینکه ترامپ نسبت به عواقب بدتر استمرار ماجرای اوکراین گیت در فضای سیاسی آمریکا به شدت نگران است. حتی حفظ وضعیت موجود نیز نمی تواند متضمن پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 باشد. نتایج انتخابات فرمانداری های سه ایالت لوئیزیانا، ویرجینیا و کنتاکی نشان داد که رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا دیگر عملا چیزی برای از دست دادن در رقابتهای انتخاباتی نخواهد داشت....

 

کلید واژه ها: دونالد ترامپشکست متمادی حامیان ترامپانتخابات آمریکاشکست جمهوری خواهانوقایع اتفاقیه


نظر شما :